Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W akwarium mam niekamieniste tło. Na dnie niewysoka dekoracja - ryby trzymaja się przy dnie. Chciałbym, żeby pływały na całej wysokości akwarium. Czy tło imitujące skały gwarantuje, że ryby pomyślą że to prawdziwe skały i będą pływać na całej wysokości? Czytałem, że pyszczaki nie ruszają się wyżej niż poziom skał, stąd to pytanie.

Opublikowano

Jakie to dokładnie tło?

Ja podniósł bym poziom dekoracji...

A wątpie w to zeby tło skaliste sprowokowało, ryby do pływania w wyzszych partiach wody. U mnie mam tło zewnętrzne (czarny brystol), niewysokie dekoracje, a rybska hulają we wszystkich partiach wody... nieraz starają sie też hulać nad powierzchnią, ale ogranicza im to szyba :wink::wink::wink:


Najlepiej moim zdaniem było by gdybyś pokazał fotkę akwa, to coś ewentualnie doradzimy.


Czytałem, że pyszczaki nie ruszają się wyżej niż poziom skał, stąd to pytanie.


Pyszczaki to bardzo szerokie pojęcie. Nie wszystkie tak jak napisałeś ruszają się tylko w obrębie skał...

Zapewne to stwierdzenie tyczyło się ryb z grupy mbuna.

Opublikowano

w moim poprzednim akwa miałem bardzo mało skał i pyszczaki były bardzo płochliwe (pływały tylko przy dnie i bały się obecności człowieka). W nowym akwa posadziłem dwie wielkie trawy, porobiłem dużo kryjówek ze skał i mam dużo więcej rybek (10 maingano, 10 yellow i ok. 20 saulosi na 300 l - oczywiście 4/5 rybek jest jeszcze małych). Efekt... rybki pływają po całym akwa.


Myślę, że wpływ na pływanie pyszczaków przy dnie (w zasadzie ich płochliwość) mają 3 czynniki:

1) mało skał (ew. i roślinek)

2) mało rybek

3) brudne akwarium

Opublikowano

Dziekuje za opinie. Niestety nie mam możliwości zrobienia zdjecia :( Ale moge zapewnic ze analizujac zachowanie ryb w moim akwa lepiej czuja sie po odjeeciu kilku skal. Ale to tło nie daje mi spokoju poniewaz dzis w jakiejs ksiazce w Empiku przeczytalem, ze w akwarium z mbuna tlo odgrywa kluczowa role. Powinna byc skaliste i zawierac duzo kryjowek. Ale fakt ze w moim akwa przydalyby sie jakies rybki jeszcze...

Opublikowano
Czytałem, że pyszczaki nie ruszają się wyżej niż poziom skał, stąd to pytanie.


To zależy też w dużym stopniu od posiadanych gatunków bo faktem jest że większość mbuny jest przywiązana do skał i wtedy układ oraz poziom dekoracji i wspomniane tło mają znaczenie ale są gatunki jak choćby L.trawavase L.fuelleborni czy P.acei które bardziej śmigają w toni z dala od dekoracji.

Opublikowano
To zależy też w dużym stopniu od posiadanych gatunków bo faktem jest że większość mbuny jest przywiązana do skał i wtedy układ oraz poziom dekoracji i wspomniane tło mają znaczenie ale są gatunki jak choćby L.trawavase L.fuelleborni czy P.acei które bardziej śmigają w toni z dala od dekoracji.


I tu zaczełem sie troszke zastanawiać.

Na samym poczatku pragne jednak przyznać rację Mariuszowi, iż Labeotropheusy w akwarium strasznie lubią śmigać w toni, często ustawiają się pod prąd, na lini wylotu wody z filtra wewnętrznego..


No właśnie, ale to w akwa..

W naturze (najczęściej na filmikach z jeziora) widać te ryby nie jak pływają sobie przy skałach, tylko bez przerwy ''jeżdżą'' po nich zeskubując peryfiton... nie przypominam sobie, zebym widział na jakims filmiku jakiegos labcia, który cos tam nie skubie :) hmm.. a może to tylko kwestia wybierania takich ujęć? zastanawiające...

Opublikowano

No właśnie, ale to w akwa..

W naturze ... widać te ryby nie jak pływają sobie przy skałach, tylko bez przerwy ''jeżdżą'' po nich zeskubując peryfiton... nie przypominam sobie, zebym widział na jakims filmiku jakiegos labcia, który cos tam nie skubie :) hmm.. a może to tylko kwestia wybierania takich ujęć? zastanawiające...



Ja myślę że wyjasnienie jest prostsze.

1. W naturze muszą młucić 24h te glony bo im nikt nie sypie spiruliny co jaki czas i innych podobnych smakołyków :wink: [nikt chyba nie zaprzeczy że pokarm akwarystyczny ma więcej wartości odżywczych niż glony] a w akwa te glony to wcinją jak głodówka nastąpi albo z nudów, a że w większość przypadków w akwa i tak są za grube to wola sobie popływać w ramach sportu :wink::D

2. W naturze czyli w tym super dużym akwa zwanym Malawi w skład obsady wchodzą jeszcze Aristochromisy, Buccochromisy, Dimidiochromisy, Tyranochromisy i tym podobne wiec na miejscu labci też bym sie bliżej skał wolał trzymać, natomiast w naszych małych akwa te gatunki razem nie występują - przynajmniej ja się z tym nie spotkałem.

3. Im ryby są bardziej Fxx to też ich zachowania bardziej odbiegają od naturalnych bo się bardziej już przyzwyczaiły do warunków akwariowych.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.