Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wczoraj wieczorem zauważyłem ,że jedna z moich samiczek Protomelasa ma gigantyczny wytrzeszcz oczu i jest dość mocno spuchnięta ... Zanurkowałem więc od razu do netu i po tym co tam przeczytałem, to już całkiem nie wiem co z tym robić - szczególnie, że to "moja" pierwsza choroba :(


Parametry wody sprawdziłem, są dokładnie takie same jak zawsze :

NO3-20-50

NH3/NH4-0

pH-7,5

temp.27


W filtrze zewn. (Fluval-305) mam ceramikę i "grys koralowy w kawałku"

W filtrze wewn. (Aqua Szut - Senior -1000) gąbka i włóknina filtracyjna.

Akwarium proste 120x40x50


Pokarm :

-TetraCichlid

-TetraDiskus (niebieski)

-TetraDiskus (czerwony)

-Tropical – Spirulina

-Tropical – Astacolor

-Tropical – D-Allio Plus

…dodatkowo mrożonka -czarna larwa komara (1x na tydzień)

Mam nadzieję ,że podałem wszystko ...


Samiczka nie jest ani osowiała, ani bardziej ruchliwa, pokarm pobiera jak zawsze, nie kryje się , słowem gdyby nie wygląd ... nic bym nie zauważył.


Żadne inne ryby nie mają takich objawów, żadna nie ma zmienionych kolorów, czy przebarwień, nie zauważyłem nic innego, oprócz dlugich nitkowatych odchodów u młodego samca Aulonocary ...


Czy to bloat ?, czy posocznica ? , czy coś całkiem innego ... i co z tym robić?

Z tego co m.in. wycztałem, to natychmiast odłowić i eksterminować :oops: Na razie zrobiłem dodatkową podmianę wody ( i tak miałem ją robić dzisiaj) , tylko trochę większą ( zwykle to jest 4 wiadra wody, dzisiaj podmieniłem 6 ) , myślę dzisiaj zrobić im głodówkę.

Poradźcie co zrobić, czy jakieś antybiotyki, jeśli tak to jakie i jak je podawać, może jakieś inne "domowe sposoby", czytałem też ,że powinienem zaciemnić akwa, ale te wszystkie informacje są tak poszarpane, że sam nie wiem jak je zbić w całość :cry:


Pozdrawiam i czekam na pomoc :?

Opublikowano

ta twoja samica zmienila ubarwienie?? sadze ze to nie jest bloat poniewaz ryby chroujace na ta chorobe sa osowiale i chowaja sie badz sa bardzo pobudzone plywaja wzdluz szyby!!!

Opublikowano

no to za bardzo nie wiem co moze jej byc!! moj kolega mial taki przypadek jak ty tylko ze ryba stracila kolory i zrobila sie cala szara po paru dniach padla :cry:

Opublikowano

Tak, tylko że w tej chwili odłowienie = eksteminacja , nie mam gdzie jej umieścić , wiem ,że dzięki temu może pójść cała obsada, ale może nie będzie to konieczne, dlatego jeszcze spróbuję poczekać :cry: , może będą jakieś inne rady ...

Opublikowano

O to co znalazlem na jednym z forow...

www.forum.tropheus.com.pl/index.php?act ... &topic=768


Tam opisnaa choroba bardzo przypomnia Twoja radze sie zaglebic, podobny problem: wytrzeszcz, opochlizna...


Przejzyj moze Ci pomoze...


Tak przebiegalo leczenie :

Gratuluję dobrej ręki.:)


Hehe... :) Reka, reka, ale pomoc uzyskalem tutaj i to miedzy innymi od Ciebie. Jeszcze raz dziekuje.


Moze jeszcze dla kogos kto jest ciekawy napisze jak dokladnie wygladalo lecznie.


1 dzien - Baktopur direct (w zalecanej przez Was dawce), wstrzymanie karmienia

2 dzien - metronidazol (4 tabletki na 350 l)

3 dzien - Fishtamins Sery (dawka z ulotki), wylaczenie swiatla

4 dzien - podmiana 90 litrow wody, polowa dawki Baktopur direct i 2 tabletki metronidazolu

5 dzien - Fishtamins Sery (dawka z ulotki)

6 dzien - ogledziny ryb, odlanie 90 litrow wody, wlaczenie wegla do systemu filtracji (okolo 23.00)

7 dzien - uzupelnienie 90 litrow wody (okolo 8 rano)

8 dzien - rozpoczecie karmienia 1 raz dziennie (sucha karma OSI)

10 dzien (dzisiaj) - karmienie dafnia


Jak widac leczenie troche odbiegalo od wzorowego ale nie mialem na to wplywu. Decydujace etapy byly rozpoczynane przez brata-nieakwaryste :)

Opublikowano

Eksterminacja nastąpiła :cry: samiczka już zmieniła kolor na blady :(


Więc pomoc w kwestii leczenia już nie jest potrzebna ...

Proszę natomiast o pomoc co dalej ??? czy powinienem coś dalej zrobić ( oczywiście oprócz obserwacji ) ??

Opublikowano

Echhh -- bez sensu... Eksterminacja ryby tylko na podstawie danych z internetu to juz przesada :( :( Bez 100% pewnosci co do czynnika chorobotworczego nigdy bym czegos takiego nie przeprowadzil.


Wiadro w sklepie kosztuje 15zl... najprostsza grzalka z termostatem powiedzmy 25zl, nie mowiac juz ze akwa 20l to tez nie jest gigantyczny wydatek a miejsca tez duzo nie zajmuje. Malo wody, mniej lekarstwa potrzebujemy... itp. Juz lepiej zamiast eksterminacji bylo w takim akwa zastosowac kuracje na bloat (metronidazol + sera bactopur direct), szerokie spektrum dzialania - moze trafilbys w cos (choc wytaczanie dzial, bez pewnosci co sie leczy, to tez moze byc armata na komara).


Pozostaje Ci obserwowac pozostale - bo tak ciezko stwierdzic co to moglo byc.


"spuchnieta" ryba -- kiedys moj msobo, zezarl sam cala tabletke spirulinowa dla glonkow -- wygladal strasznie. 3 dni glodowki - wrocil do normy. Jestes pewien, ze sie czyms nie przezarla ?


Samiczka mogla zmienic kolor pod wplywem stresu, po podmianie wody itp. Tym bardziej jesli ryba jest oslabiona choroba i jest ganiana przez inne

rybska w akwa.


Wytrzeszcz oczu -- duze zwiazki no3 tez to powoduja - choc 20-50 to dosc duzy rozrzut przy pomiarze :) A tym bardziej jesli w sobote robisz podmianki to stezenie moglo oscylowac w granicach 50, a moze i wiecej jesli nie robiles pomiarow.


Nitkowate odchody -- coz tutaj tez wiele przyczyn moze byc -- wiciowce, nicienie, zapalenie przewodu pokarmowego, jak i rowniez np. po mrozonkach czasami rybska maja takie przezroczyste...


IMHO pospiech nigdy nie jest wskazany, a akwa na szpital chyba kazdy powinien miec (20l to na prawde nie duze pieniazki, za 60l placilem 50zl).


Zaopatrzyc sie w domowy szpital (akwa np 20l) i obserwowac pozostale rybska IMHO.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.