Skocz do zawartości

K1, czyścik żyłkowy, gąbka 30 PPI w kuble - to działa?


lukasz.host

Rekomendowane odpowiedzi

@triamond możesz mi pomóc w wyliczaniu powierzchni? W/g tego, co czytałem  jest tam dużo niewiadomych jak dla mnie, ponieważ nie wiem jeszcze jaką ilością będę karmił obsadę (docelowo chcę wpuścić ok 20 sztuk), nie znam jeszcze sposobu ich żywienia, bo ich nie mam. W dodatku nie mogę otworzyć pliku z rozszerzeniem *.ods. 

Jest jakiś złoty środek wyliczenia powierzchni filtracyjnej, nie wiem..... np. od sztuki rybki? Rozumiem, że jest tam dużo zmiennych, ale chodzi mi o orientacyjne wyliczenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwórz .xls Excelem albo pobierz LibreOffice i otwórz .ods.

20 ryb 10 cm to ok. 2-4 g karmy dziennie.

Dla 2g karmy potrzeba ok. 5 l K1 (statycznego) lub 5 l gąbki 20 ppi dla uzyskania krystalicznej wody.

Aby filtr nie wymagał czyszczenia - ok. 5 razy więcej czyli 22 l K1 lub 26l gąbki 20 ppi.

Dla karmy wysokobiałkowej, trochę mniej powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bez wyższej matematyki. Jako, że też planuje filtrację w dwóch akwariach, ostatnio radziłem się w tej sprawie osoby, która eksploatuje kilkadziesiąt filtrów  hamburskich w małej hodowli.  Wg.  niego gąbka 20 PPI w ilości ok 2 litry na 100 litrów wody . Grubość 4 cm jest podobno optymalna. I lepiej stosować 2 x 2 cm złożone razem. Wtedy ewentualnie możemy wypłukać wierzchnią warstwę, bez ruszania całości. Takie sugestie dostałem od praktyka.

  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pulpet

@triamond

Dziękuję za informację. Akwarium będę miał za ok dwa tygodnie (potwierdzone) 😁. Być może porywam się z motyką na księżyc, ponieważ mimo lektury z tego forum nie mam doświadczenia, ale chciałbym zastosować filtrację w rogach za łupkami. Muszę teraz dobrać dwie ciche i wydajne pompy. Czytam, zbieram informację. W tzw międzyczasie może podsunięcie dobre produkty do takich zastosowań.

Edytowane przez lukasz.host
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
5 minut temu, Rafał80 napisał(a):

Ciekawe rzeczy prawicie. Mnie zastanawia że jedni walą do sumpa dziesiątki jeśli nie setki litów mediów a inni kilka kulek i gąbkę do kaseciaka.

Na skuteczność filtrację składa się wiele czynników. Wielkość zbiornika, wielkość obsady, sposób karmienia, cyrkulacja w zbiorniku, ilość i rodzaj mediów, szybkość przepływu przez nie. No i oczywiście nasze oko, bo to, co jeden uzna za wodę kryształ, kogoś innego może nie zadowalać. Trzeba sobie poćwiczyć i znaleźć optimum dla swojego zbiornika i oka.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2023 o 13:28, Rafał80 napisał(a):

Ciekawe rzeczy prawicie. Mnie zastanawia że jedni walą do sumpa dziesiątki jeśli nie setki litów mediów a inni kilka kulek i gąbkę do kaseciaka.

Taka gąbka kaseciaka (45ppi, 50x25x5 cm - 6,25 l) ma efektywną powierzchnię jak 80 litrów kulek ceramicznych albo 120l keramzytu/grysu. Gąbka to bardzo dobre medium biologiczne :)

Edytowane przez triamond
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, triamond napisał(a):

Taka gąbka kaseciaka (45ppi, 50x25x5 cm - 6,25 l) ma efektywną powierzchnię jak 80 litrów kulek

Obojętnie co zastosujesz w kubełku 80L filtracja będzie lepsza niż w kasecie 6L. Kaseta ma tą wadę że woda nie przepływa równomiernie przez gąbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2023 o 09:59, piotriola napisał(a):

Obojętnie co zastosujesz w kubełku 80L filtracja będzie lepsza niż w kasecie 6L. Kaseta ma tą wadę że woda nie przepływa równomiernie przez gąbkę.

Na pewno? dla bakterii jest potrzebna nie tylko powierzchnia ale i żarełko. Co z tego że mamy ogromną powierzchnię dla bakterii jak nie mają co jeść i zasiedlą ułamek powierzchni.

Zastanawiam się co lepsze kumulowanie miesiącami syfu (może i pożytecznego) w filtrach czy częste jego usuwanie jak n.p w przypadku kaseciaka czy prefiltrów. Trzeba brać pod uwagę że mamy to co ryby wydalają skrzelami (amoniak) i guano, które najpierw musi być poddane obróbce przez inne bakterie i grzyby zanim wezmą się za to nitryfikacyjne.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.