Skocz do zawartości

Skąd taki azot?


Lukelife

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Koledzy

 

Staruję właśnie mały zbiornik malawi:

112 litrów, FZN3 caramika+zeolit, podłoże: żwir rzeczny 3mm, dekoracje: kamienie polne granitowe wyszorowane i wygotowane.

Zbiornik jest zalany wodą od 4 tygodni, kilka dni temu wlałem sera nitrivec, od wczoraj jeden pyszczak (zbiornik będzie dojrzewał z jedną rybą). Dziś wykonałem pierwszy raz test wody używając JBL paskowego 6w1 żeby kontrolować przebieg cyklu azotowego i czekać na jego zamknięcie. Osłupienie: azotyny na poziomie 5 mg/l (nie 0.5 tylko 5!) azotany 25 mg/l. Test ponowiłem, rezultat bez zmian. Woda kranowa w teście pokazuje wartości zerowe. Po podmianie 50% wody i odczekaniu godziny sytuacja tylko minimalnie lepsza, czyli nadal katastrofalna. Po rybie wyraźnie widać, że jest jej źle.

Pozostałe parametry wody w normie. GH>7, KH: 6-10, PH: 7.6

Zachodzę w głowę skąd tak astronomiczny poziom azotu w zbiorniku prawie bez życia?

Na razie nie mogę skontrolować amoniaku ale będę mógł zrobić to w piątek.

 

Jakieś pomysły? Ktoś miał podobnie? Pierwszy winowajca który przychodzi mi do głowy to kamienie. Leżały przez rok pod chmurką w ogrodzie. Wygotowane w soli, wyszorowane, wyglądają na czyste, nie widzę nigdzie zielonego ale... czyżby mogło tak być, że coś w nich jeszcze siedzi? Do czasu rozstrzygnięcia rybę oddaję do sklepu dla jej własnego doba.

Pozdrawiam

Lukasz

 

 

Zdjęcie WhatsApp 2023-01-09 o 12.01.39.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sera nitrivec to preparat zawierający bakterie wraz z pożywką więc prawdopodobnie ta pożywką tak ci podbiła parametry. Z tego też względu ryba tam jest zbędna, więc lepiej wyciągnij ją zanim będzie za późno. Nie piszesz czy filtry przez te 4 tygodnie pracowały czy woda tak sobie stała. 

Edytowane przez Bezprym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły pomysł, ale to chyba akurat nie jest przyczyną. Właśnie sprawdziłem badając szklankę wody kranowej z nitrivekiem. Wynik zerowy. Dopiero po polaniu paska testowego nitrivekiem bezpośrednio był niewielki efekt ALE na azotanie, natomiast azotyn (mój problem) był bez zmian. Pożywka więc wydaje się mieć wpływ na finalny produkt cyklu.

Filtr pracuje od samego początku w komplecie czyli gąbka na wejściu i ceramika w koszach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Nawet jak wlejesz tego 10 litrów to nie powinienies miec problemu z takimi azotynami. Przed dodaniem Sery, w akwarium znalazło się jakieś źródło amonu/amoniaku? Wygląda to na wynik fałszywy. Co do podmianki wody, nie rób tego nigdy w momencie dojrzewania. Jeśli chcesz zbić azotyny (rozumiem dla tej jednej ryby) to wychodzi na to, że do bezpiecznych poziomów musisz zrobic praktycznie całościową podmianke, 50% zbije azotyny tylko o polowe...

Kompletnie nic nie rob ze zbiornikiem. Następnym razem startuj na WA+Prodibo od razu po ustabilizowaniu temperatury. Zmarnowałeś 4 tygodnie. 

Spraw sobie testy kropelkowe no2 i no3, reszta zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie przychodzi mi do głowy żadne źródło amoniaku, wszystko co jest w zbiorniku widać na zdjęciu. Zakładając że amoniak nie jest uwalniany w sposób ciągły a było to coś jednorazowego, azotyny za jakiś czas powinny opaść a podnieść się powinny azotany. Bedę wiedział więcej w piątek, test na NH3 w drodze podobnie jak kropelkowe na NO2 NO3. Wiele się wtedy wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.