Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam wszystkich miłośników pielęgnic z jeziora Malawi. Jestem Adrian z Żor i razem z żoną Dominiką pragniemy  przedstawić wam nasze 4 już Malawi tym razem w 200l poprzednie było 300l.

Akwarium : zestaw 200l Aludecor od Aquaela z szafką w zestawie

Malawi z 3 Haremami

Obsada:

5 szt Saulosi 4xCoral 1x samica zwykłej Saulosi

5szt Yellow 

5 szt Maingano 1+4

Filtracja i cyrkulacja:

W tym momencie pracuje filtr Hw 303B 1400l/h z paroma zmianami w konstrukcji m.in wyrzucenie lampy UV i zaslepienie, uszczelnienie dodadkowe kubła i przesmarowanie wszystkich uszczelek oraz wyrzucenie zawleczki w głowicy która jak wiadomo potrafi zarosnąć lub zabrudzić się i wstrzymać obieg wody.Filtr na zasysie ma prefiltr z gąbki a od góry DIY ala skimmer ale działa i wciąga syf z powoerzchni wody tafla lustro.Wylot kolanko 22mm.

Cyrkulator  2500l/h SunSun JVP-100 który spokojnie wystarcza mi aby wytworzyć fale i obieg wody do zassysu filtra.

Podłoże: drobny naturalny piasek kwarcowy

Skały:

serpentynit,granit,lastryko,ice blue 

tło: Juwel poster

Grzałka 200w 

Oświetlenie: Aquael Leddy tube Retrofit Plant 18W było jeszcze sunny 16 W ale je wrzuciłem ze względu na zbyt intensywne światło i pojawienie się sinicy lub glonów po zaciemnieniu i wyrzucenia Sunny 6500K oraz podmianie wody wszystko minęło. Czekam aż Corale i Yellow podrosną a Maingano chyba wymienię za harem Socolofi.

Proszę o ocenę i komentarze chętnie posłucham opinie innych Malawistów.20220320_200855.jpg

20220320_201004.jpg

20220320_201059.jpg

IMG_20220314_165228.jpg

IMG_20220314_165241.jpg

Edytowane przez adi94k
parę błędów
Opublikowano

Witam, dla tych ryb jest zdecydowanie mało gruzu. Będą chciały się gdzieś schować. A tak ogólnie to póki są małe to filtracja sobie poradzi. A z czasem wszystko wyjdzie w praniu :)

Opublikowano (edytowane)

Na stworzenie akwarium można poświęcić 3 tygodnie , 3 dni lub 3 godziny. Nie gniewaj się, ale twoje wygląda jak opcja 3 godziny. 200 litrów to nie dużo, ale daje już jakieś pole działania. Tutaj jest pusto jak w akwarium ze sklepu akwarystycznego. Poza tym myśle że 2 gatunki to max w tym litrażu.

Edytowane przez Jelonek
  • Lubię to 2
Opublikowano

Hej, 200l to zdecydowanie za dużo dla 3 gatunków , dużo więcej frajdy z kolorów i zachowań mielibyście z 2 ciekawymi gatunkami, poza tym nie mieszajcie corala ze zwykłym , bo tak powstają bestardy a przy saulosi które są obecnie w handlu to już w ogóle dramat z tego wyjdzie. Rzeczywiście pusto jak dla ryb z grupy mbuna. 

  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)

dziękuje za ocenę i sugestie.Dla sprostowania faktycznie za mało poświęciłem czasu przez chorobę ale się już za to zabieram.Akwarium jest świeżo założone około półtora miesiąca ma.Kamieni mam teraz ok 15kg ale myślę nad dokupieniem  kilku serpentynitów bałem się też o obciążania dna akwarium niby szyba gruba ale różnie bywa nic pod piaskiem nie mamy. Dziś była zmiana i sprzedaliśmy Maingano z uwagi na zbyt duże rozmiary jak na te akwarium. W 300l mogłem sobie na więcej pozwolić.Maingano zastąpione 11 szt młodych Socolofi. Czekam aż podrosną żeby odróżnić samce i stwożyć harem. Myślę że za półroku lub rok będzie przesiadka na 450l takie było moje marzenie a marzenia trzeba spełniać.Narazie musi nam wystarczyć ta 200l. Pozdrawam. 

Edytowane przez adi94k
błędy
Opublikowano

Coś pomiędzy szkłem a skałami by się przydało, cokolwiek. Będzie trochę bezpieczniej. A co do wagi skał to można pokusić się o moduły, nawet takie niedrogie. Ryby będą miały kryjówki a waga delikatnie tylko wzrośnie. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.