Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czesc,

Jest to moj pierwszy post na tym forum, wiec wypada mi się przedstawic. Mam na imie Krzysiek, pisze do was z Austrii (Burgenlandu), gdzie na stale mieszkam już "nascie" lat. Na forum zarejestrowalem się niedawno, ale jako gosc przewertowalem już sporo watkow w prawie kazdym dziale :) Kilka lat temu, chcialem postawic biotop Malawi, ale z roznych wzgledow to nie doszlo do skutku. Wczoraj jednak, przywiozlem do domu pierwsze akwarium w moim zyciu - Juwel Rio 240. Jest to uzywane akwa, ale sprawdzone i do ostatniej Srody nadal bylo w uzyciu, wiem ze jest 100% sprawne. Mam do Was pytanie o oryginalny filtr wewnetrzny i jego obudowe. Jest to Juwel Bioflow M, o pojemnosci 3,5l, ale moca pompy 600l/h. Powszechnie do 240l polecacie tutaj moc pompy 2000l/h, wiec zakladam ze musialbym wymienic oryginalna pompe Juwela na cos mocniejszego. Moje pytanie: Jaka pompe zakupic, ktora bedzie pasowac do oryginalnego kosza Juwel?

Idac dalej, akwa jest od strony tego kosza porosniete algami i chcialbym to zdjac i wyczyscic przed moim startem. Pytanie laika: Jak zdejmujecie ta obudowe? Uzylem calej swojej sily, ale te przyssawki trzymaja się szkla piekielnie mocno i prawdopodobnie sa przyklejone. Oczywiscie, jesli brak kompatybilnej pompy o wiekszej mocy to te pudlo, tak czy siak musze wywalic, chcialbym jednak tego nie niszczyc.

Podpowiedzcie takze prosze przy wyborze filtrow. Generalnie patrze na to w ten sposob:

1. Biologia:

a) Ultramax 1500 + prefiltr Eheima 4004320

b) FX4 + prefiltr  jw.

2. Mechanika: 

a) obecny Bioflow wewnetrzny od Juwela, tylko wymiana na mocniejsza pompe -niechetnie

b) Aquael 2000 - niechetnie

c) Utramax 2000 - czyli 2 pudelkowiec poza akwa w roli mechanika

Najlepiej "podoba" mi się opcja z dwoma zewnetrznymi filtrami, to wydaje mi się najestetyczniejsze, a przy okazji, a moze przede wszystkim zaoszczedza miejsce, warunek to wystarczajaca cyrkulacja. Poniewaz, nie mam zielonego pojecia, prosze o podpowiedz doswiadczonych kolegow. Czy takie rozwiazanie jakosciowo jest dobre/ bardzo dobre? Na kilku zdjeciach widzialem filtry kubelkowe (mniejsze) w roli prefiltra, a za nim Biolog. Zastanawia mnie to rozwiazanie, ale tu takze nie wiem czy logicznie jest ustawiac slabsza pompe przed mocniejsza, teoretycznie przeplyw spada? Moglibyscie mi to wyjasnic? Wypelnienie biologa to zakladam full ceramika? który filtr Aquael-a czy Fluval-a?

 

To chyba tyle na poczatek.

Pozdrawiam,

Krzysiek

 

Opublikowano

Cześć.

Ja bym zaczął od Aquael Ultramax 2000 jako biologia i mechanika w jednym. Do tego jakiś cyrkulator i powinno ogarnąć ten litraż kompleksowo. Oryginał juwela bym usunął. 

  • Lubię to 3
Opublikowano

Dzieki za odpowiedz. Wytne obudowe od oryginalnego filtra w takim razie i sprobuje z jednym kubelkiem zewnetrznym. Poczytalem troche o wypelnieniu wiaderka. Czy zalanie tylko ceramika + gabki bedzie wystarczajace? 

Opublikowano

Ja mam tylko gąbki i ceramikę. Oryginalnej waty nie pchałem, dołożyłem jakąś ceramikę zamiast niej. Na wlocie mam prefiltr Eheim, bo przez oryginalny zasys wciągało mi narybek i znajdowałem go potem na wbudowanym prefiltrze.

Opublikowano

Rozumiem.

Wlasnie wymontowalem Bioflow-a. Bylo zabawy i niestety troszke porysowalem szkło, ale chyba nie bedzie to widoczne. 

Widzialem twoja wypowiedz w podobnym temacie- pisales o tym ze wciaga narybek.

Dzieki a podpowiedzi.

Opublikowano
W dniu 16.01.2022 o 14:37, dimis napisał:

Jaka pompe zakupic, ktora bedzie pasowac do oryginalnego kosza Juwel

Raczej nic nie dopasujesz, tam jest charakterystyczny otwór pod pompę , jedyne co to możesz wsadzić juwel 1000l/h,  z xl-a 1500l/h już za duża nie pasuje.

Jak koledzy radzą usuń kubeł , nożyk tapeciak cienki i powolutku daje radę, z tego co pamiętam w 4 miejscach chyba przyklejony, zacznij od góry lekko odegniesz i samo pójdzie 🙂

Gąbki są świetne jako mechanik i biolog również👍.

  • Lubię to 1
Opublikowano

@LukiBars Hejka, tak już wczoraj po pracy zostalo to ogarniete. Szyba wyczyszczona od alg i zgromadzonego syfu, musze przyznac ze takie rozwiazanie z przyklejonym pudlem to strzal w kolano na dluzsza mete jest tam tylko brud i trzeba to chowac.

@pablomas dzieki! Na poczatek dam Aquael 2000 i cyrkulator. Czytam, ze takie rozwiazanie się spradza u innych przy 240l, wiec i u mnie przy dobrym ustawieniu kamieni bedzie "gitara".

 

 

Poniewaz jestem tu nowy, moje posty sa zatwierdzane przez Moda, troszke to trwa drodzy koledzy. 

Przedwczoraj zdemontowalem filtr. Nowy 2000 i ceramike bede zamawial wkrotce. Moze, ktos doradzi jeszcze jakie sa sprawdzone cyrkulatory, tak zeby nie buczal mi za glosno. Takze, zalaczacie cyrkulatory non stop w ciagu dnia i w nocy dziala z mniejsza moca, czy jest wylaczany? Sa jakies ze sterownikami, bo zalezy mi na automatyce.

Wczoraj zamontowalem czarne tlo za szyba. Na sucho, przy wlaczonym swietle T5 (do wymiany na LED) wyglada dobrze.

Milego dnia.

Opublikowano
22 godziny temu, dimis napisał:

Moze, ktos doradzi jeszcze jakie sa sprawdzone cyrkulatory, tak zeby nie buczal mi za glosno

Miałem trzy jakieś jvp dwa ok, a trzeci traktor, podobno Aquael ma  ciche.

Zawsze na noc możesz wyłączać, służy do tego timer taki najzwyklejszy lub cyfrowy ustawiasz dowolnie każdy dzień tydzień .Screenshot_20220119-165109.thumb.png.1baeacbff4211e0bc1f8965d3035d7f8.png

takie coś 🙂.

Opublikowano

Dzieki, oczywiscie takie wylaczniki mam takze na oku. Kilka lezy nawet w kartonach z lampkami swiatecznymi :) wiec Na poczatek mozna i tak, przyszlosciowo bede szukal kompleksowego rozwiazania do sterowania wszystkim.

Wracajac do tematu...ogarniam podstawy i terminologie. Dzis dowiedzialem się, ze falownik, cyrkulator to jest to samo.

Uscisle się troche. Falownik o jakiej wydajnosc powinienem rozwazyc do tego baniaka i Aquael-a 2000? 4000l/h? Jest na rynku tyle tego sprzetu, ze taki swiezak jak ja moze latwo zaliczyc tak zwana "wtope" ;) 

Pozdrowki

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Czyli mniej więcej tak jak myślałem🙂   Wiem, czytałem od deski do deski wielokrotnie... Ale ja nie jestem małym chemikiem😉 myślałem, że to co robiłem wystarczy, no niestety życie zweryfikowalo... Czekam, nic innego nie zostało. Może dla pewności kupię jakaś używana pompę obiegową i zrobię ten filtr. Dzięki raz jeszcze!👍
    • Ja mam wolną Jebao DCP 2500. Jak coś namieszam, to fitr piankowy oparty o dno (nie mam piasku, tylko pcv na dnie; jak piasek, to można korek od dołu...)) dociśnięty wlotem pompy od góry. W pompie wymienione amortyzatory na przyssawki - przyklejone do szyby. Sposób nie ważny, istotne by przepuścić wodę przez filtr... A co do biologii... to dojrzewała u mnie w wiaderku  przez  miesiące na karmie I NH3/NO2- (https://forum.klub-malawi.pl/topic/25309-projekt-akwarium-280x60x60-pokrywa-filtr-szafka/?do=findComment&comment=371935. ) Przy starcie akwa wrzuciłem medium do filtra + cukier + fosforany +  Nh4Cl, NaNO2 i brud z dna wiaderka. Po pewnym czasie (godziny ?) zmętniało... i po 3-4 tygodniach zrobiło się klarowniej, ale nie idealnie.  Potrzeba czasu...   
    • Mam nieużywany korpus 10" z filtra RO, mam jeszcze Pata Mini ale raczej nie jest to "wydajna głowica"😉 co można by było dobrać do tego i jak ogóle ma to działać? Głowica tłoczyła by wodę przez korpus mam rozumieć, nie wiem czy moja wyobraźnia działa dobrze😉
    • Wrzucam raz jeszcze. VID_20250404_102632.mp4   Mam nadzieję, że teraz będzie widział 
    • Nie widzę twoich filmików. Nie wiem czy przyczyna leży po mojej czy Twojej stronie. Zakładam , że po mojej bo nikt nic na ten temat nie napisał.
    • Dziękuję za cenne rady. Nie pozostaje mi chyba nic innego niż czekać jak polecacie. Jedno mnie zastanawia z N03 było ono praktycznie niewykrywalne od samego początku. Wynik max 2. Tłumaczyłem to sobie tym, iż  azotany są pochłaniane na bieżącą przez bakterie które się cały czas namnażają bo mają ku temu dobre warunki (chodzi o powierzchnię na 70l kształtek). Jeżeli kolonia ma gdzie się rozwijać, to robi to do osiągnięcia max powierzchni jaką jej zapewnimy. Taka moja teoria apropo niewykrywalnych NO3. Biologię praktycznie przeniosłem z innego zbiornika dodając jeszcze na start brud z gąbek. Miałem jedną przygodę ze skokiem N02 ucząc się dozować karmienie (pisałem o tym wcześniej) a tak to, do tej pory woda była w miarę klarowna. Skąd to nagłe zachwianie biologii teraz po czasie, jeżeli żadne zmiany nie zostały wprowadzone. Pierwotniaki teraz? Kurcze trochę nie chce mi się wierzyć...( Oczywiście nikogo nie krytykuję, po prostu jestem mocno zdziwiony) Znaczyło by to, że cykl jest jeszcze nie zamknięty? Idąc tym roku myślenia wypadałoby wyciągnąć żywice i grzecznie czekać na dojrzenie zbiornika? Zalane było ok 3 mc temu, ryby pływają 2 mc. Biologia dalej nie hula? Dla mnie mega dziwna sprawa. Wrzucam jeszcze filmik na którym dokładniej widać to zmętnienie: VID_20250404_102632.mp4  
    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.