Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
47 minut temu, Mróz napisał:

• farby

Myślę Karolu , że warto w tym miejscu napisać jakie farby polecasz bo to będzie interesować osoby zainteresowane samodzielnym wykonaniem wspomnianych modułów. Temat super..zostanie dla potomnych.

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)

Dzięki za czujność Andrzeju @Andrzej Głuszyca 👍

Darku @darianus jest to dokładnie to samo, tylko omijasz etap robienia masy z silikonu i skrobii, który jest w całym procesie najdroższy 😉

Tu dla porównania moje dwa moduły. Jeden z tematu powyżej, drugi sprzed kilku lat robiony właśnie z formy silikonowo-skrobiowej. Wiadomo że inne barwy, ale grubość ścianki ta sama.

20220105_141258.thumb.jpg.721d4dd13a5af730633f9174aa072309.jpg

 

20220105_141340.thumb.jpg.b3c9088b797d1261bf5ab8aa4eb9cbd2.jpg

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 2
Opublikowano

@Mróz a jak z odklejeniem tego od kamienia? Bo pomysł jest super, ale smarować olejem kamień trochę lipa, bo mata zapewne go wchlonie. Znów bardziej skomplikowany moduł będzie ciężko "poruszyć" w trakcie schnięcia, a zaprawa będzie wiązać do kamienia na pewno.

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

@bojack zobacz zdjęcie tej formy ze styroduru (pierwsza fota w temacie). Jako że zapomniałem zrobić zdjęcie przed nakładaniem zaprawy, to jest fota zaraz po zdjęciu zaprawionej maty. Jak widać,  niewiele zaprawy zostało na formie, przez co naprawdę na luzie to zeszło bez żadnej walki 🙂 Myślę, że przy bardziej "zamkniętym" kamieniu, można zrobić nożykiem nacięcie na jednym boku, dzięki któremu z łatwością ściągniesz to z formy. Później na takie miejsce od środka kładziesz pasek maty dla wzmocnienia, miejsce łączenia z zewnątrz czarujesz zaprawą żeby nie było widać przecięcia i gotowe 👍 Myślę że będę niedługo robił dwa kamole z odkrytym jedynie dnem,  więc sprawdzę to w praniu 😁

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 2
Opublikowano
4 minuty temu, Mróz napisał:

Myślę że będę niedługo robił dwa kamole z odkrytym jedynie dnem,  więc sprawdzę tow praniu 😁

Pokaż koniecznie efekt tych działań ;) Gdyby dało się tak robić 'odbitki' prawdziwych kamieni bez zabawy z formą z silikonu, to bajka ;)

  • Lubię to 2
Opublikowano

Fajnie, że temat modułów wypłynął, bo zabrałem się za próby rzeźbienia własnych. Żeby nie zakładać nowego tematu podpytam tutaj. Kolego @Mróz, jako że wyprodukowałeś już tego trochę i masz w tej materii duże doświadczenie, może będziesz mógł mi podpowiedzieć. Wczoraj w przypływie weny twórczej wykonałem sobie ze spienionego PVC kawałek tla strukturalnego. 

IMG_20220105_174206.thumb.jpg.102402d2e91dbb9a667637e8a4b1747c.jpg

Prototyp wymagający jeszcze trochę poprawek i przycięcia na wymiar, ale tak naprawdę zastanawiam się co dalej z tym robić.

Wariant 1

pomalować i tyle. W tym przypadku będzie plastikowe w dotyku i lekkie. Dla  tła waga ma mniejsze znaczenie, ale jak będę robił tą metodą moduły, to warto by je trochę dociążyc i usztywnić.

Wariant 2

Posmarować żywicą, posypać piaskiem i pomalować. Znika plastikowe wrażenie, wzrasta waga.

Wady smród przy wykonaniu,  upierdliwość pracy z żywicą i koszt materiału przy większych ilościach.

Wariant 3

Pokryć zaprawą typu cr 65

Będzie się trzymać plastiku?

Dodawać jakieś zbrojenie typu włókna polipropylenowe?

Jaką grubą warstwę nakładać.

A może jakieś inne pomysly?

 

Opublikowano

Tak wygląda wspominiany wcześniej modół już w akwarium.Trochę bije pooczach ale zarośnie i będzie ok.

Podziękowania dla Karola za jak zawsze dobrą robotę

 

20220107_210921.thumb.jpg.fbe50e72203802b351240a51a1ceb043.jpg

  • Lubię to 7
  • Dziękuję 1
Opublikowano

@pulpet sorki że odpisuję dopiero teraz, bylem w delegacji i nie miałem zbytnio okazji na spokojnie posiedzieć.

Jeśli chodzi o Twój pomysł, to wydaje się ciekawy. Ja w tej materii nie ma doświadczenia, bo tła z pcv nigdy nie robiłem. Wariant 1 może nie przejść. Oprócz tego że będzie właśnie "plastikowe" w wyglądzie jak to nazwałeś, to bał bym się o trzymanie się farby podłoża. Mam tak pomalowania rurę pcv wylotu z kaseciaka - widzę że miejscami farba poschodziła. Ta rura jest schowana i z frontu jej nie widać więc nie ma problemu, ale w przypadku tła jak zaczęło by schodzić to mogło by to słabo wyglądać. 

Wariant 2 brzmi dla mnie najlepiej, czyli żywica posypana piaskiem. W tym przypadku faktycznie zabawa z żywicą, ale jak by dobrać fajną frakcję, kolor i zróżnicowaną gradację piasku to mógł byś już pominąć etap malowania i tło lądowało by od razu do baniaka. Całkiem fajnie mogło by to wyglądać.

Jeśli chodzi o wariant 3, to mam wątpliwości czy zaprawa mocno przywarła by do pcv. Oczywiście jest to do sprawdzenia i jeśli Ci się nie spieszy, to mogę przy okazji jak będę miał rozrobioną zaprawę spróbować na kawałku pcv.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.