Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Co do filtracji się nie wypowiadam, bo się nie znam, ale w temacie wystroju jestem zdecydowanie na "nie". Kamienie na tylnej i bocznych szybach przypominają mi blokowisko z wielkiej płyty, na którym się wychowałem. Jest też ni to garaż, ni to przejście podziemne z dwóch jasnych i jednego ciemnego kamienia po prawej stronie. Nie obraźcie się na mnie, ale widzę tu szkołę Makoka, czyli maksimum uwagi poświęconej całej technice w akwarium oraz oryginalne, choć nietrafione podejście do wystroju. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje i skoro Tobie się podoba i sądzisz że rybkom będzie wystrój służył, to bardzo dobrze, bo akwarium stoi przecież u Ciebie w salonie, a nie na przykład u mnie.

Opublikowano

No to już muszę się wytłumaczyć. Makok akurat ma tu mało do gadania.. bo właściwie wszystko zrobiłem na przekór niemu... Nie ma hydroponiki, bedzie hqi itd... Po prostu wyjechał na 2 miesiące... Nie ukrywam, że był mega pomocny zarówno przy wnoszeniu akwa jak i orurowaniu czy starcie.. Ale nieobecni nie mają prawa głosu :lol:


Przyznam się szczerze, że tematu "podejscia technicznego" wogole się nie bałem. Lubie tego typu wyzwania i strasznie mnie kręci techniczne podejscie do akwa (nie tylko do niego... komp mam chłodzony wodą na mega podzespołach.. ze starą windą i używam go do GG i WWW; D)... Jeżli idzie o wystrój to już się tłumaczę...


W podstawówce jedyną czwórkę miałem... z plastyki... Pani mi po prostu więcej postawić nie mogła a uczniowi ze średnią chyba 5.4 głupio było postawić mierną z plastyki... ;D Za to z muzyki... buehehehe


A tak na poważnie. Nie wiem czy podobają mi się mroczne klimaty czarnego akwarium z jedną świetlówką... Gdyby nie to, że pysie są na prawdę mało upierdliwymi rybkami i są bardziej odporne na mało doświadczonych akwarystów pewnie bym w pyszczaki wogóle nie wszedł. Uwielbiam rośliny i przy nich miałbym jeszcze większe pole do popisu przy składaniu całości...


Dlaczego takie tło?

- koszt kamienia wyniósł mnie 300pln. Po prostu go umyłem, przyciłąłem 2 kawałki i mam mega tło. Spróbujcie kupić coś gotowego za tą kasę... I na prawdę plastykowa wytłoczka lepiej bedzie wyglądać od moich kamieni?

- te tło jest demontowalne w 5 minut. po prostu wyjmuje kamienie i tyle. Nic nie jest na stałe, przyklejone itd...

- widziałem jak robi się tło z CR... I sam NIGDY bym tego nie zrobił. Brak umiejętności plastycznych.

- Chciałem tło. Czarne PCV już mam w jednym akwarium.

- Rybki mają mega dużo kryjówek. Po za tym pływają dużo wyżej niż jak było po prostu czarno. Kamienie się błyszczą pod wpływem HQI.


Jak widzicie zamykam powoli kolejne etapy postawania zbiornika. Podkreśle jeszcze raz, że na żywo wygląda to bardzo dobrze. Ale to nie znaczy, że chętnie nie posłucham rad jakby coś tu zmienić. Na pewno będe chciał schować jakoś filtry. Mogę poukładać inaczej te kamienie. Jednak zależy mi, żeby tło było bardziej żółte jak czarne....

-

Opublikowano

Pooglądałem jeszcze raz Twoje akwarium, jak również akwarium Bariana, bo to przecież podobna technika budowy. Jest jedna rzecz która je różni - u Bariana jest tylko jeden duży trójkąt gdzie widać niebieską folię. U Ciebie po lewej stronie są takie 3 trójkąty + przestrzeń nieregularna na środku + po prawej stronie większa przestrzeń nad którą jak rozumiem zamierzasz jeszcze pracować. Wydaje mi się, że jeśli te kamienie po lewej stronie byłyby wyższe, do samej góry, to efekt byłby znacznie lepszy. Tak jak masz teraz, to szczególnie te trójkąciki po lewej tworzą dziwne wrażenie. Wszystko masz już podocinane, ale może udałoby się choćby któryś z tych kamieni odwrócić "do góry nogami", żeby trójkąt był na dole (gdzie zasłonić można go kamieniami lub roślinami)?


Nawiasem mówiąc, ja również nie zamierzam bawić się w tło CR, choć kilka osób mnie namawiało (argumentacja podobna). Przymierzałem się do podobnego tła jak Twoje (nawet znalazłem firmę która ma i docina odpowiednie kamienie), ale odłożyłem to na moment kiedy żona wyjedzie na jakiś czas żeby przy niej sajgonu w domu nie robić. Niestety zanosi się, że za pół roku czeka mnie kolejna przeprowadzka, więc tymczasowe plastikowe tło za 60zł będzie w akwarium dłużej.

Opublikowano
Dlaczego takie tło?

- koszt kamienia wyniósł mnie 300pln. Po prostu go umyłem, przyciłąłem 2 kawałki i mam mega tło. Spróbujcie kupić coś gotowego za tą kasę... I na prawdę plastykowa wytłoczka lepiej bedzie wyglądać od moich kamieni?



Ja kupowałem "po znajomości" i koszty okazały się znikome :D


widziałem jak robi się tło z CR... I sam NIGDY bym tego nie zrobił. Brak umiejętności plastycznych.


Ja poległem przy CR i zdecydowałem sie własnie na takie tlo, i nie żałuje .



Rybki mają mega dużo kryjówek.


Z tym też się zgadzam - kryjówek jest sporo, zwłaszcza jeśli te trójkąty postawi się na dnie.


Co do tła to mi się podoba, ale zrobił bym je z mniejszej ilości płyt. Dałbym 3-4 płyty ale za to duże i tak, żeby nie było tak dużo prześwitów.

Opublikowano

greghor: Dokładnie tak zamierzam zrobić, mam jeszcze 3 mniejsze kawałki i rozsądne wydaje się odwrócenie "trójkątów" tak aby czarne było na dole.

Jutro pozbywam się ferajny z domu na kilka dni więc na pewno znajdę czas i powalcze


Lenek: w mojej okolicy o jakikolwiek materiał jest bardzo ciężko. Poza tym zamawiałem przez sklep akwarystyczny więc nie mogło być Mega tanio...

Ale dla porówniania za spienione PCV dałem ponad 100zika.. więc za około 200kg niebrzydkiego kamolca 320pln nie jest najgorzej :wink:


Poprostu już się przyzwyczaiłem do tego, że wszystko do tego akwarium jest albo cholernie wielkie, albo ciężkie albo drogie.. albo wszystko na raz :lol:


No i kolejna kwestia. Niestety ale koleś przebierał dosyć długo ale albo były wielkie płyty po 20cm grubości albo bryły.

Jak już wspomniałem starałem się maksymalnie zakryć powierzchnię tła. Z tego co miałem dostępne na razie wyszło to co wyszło.

Powalcze na dniach.....


Lada dzień dojedzie 3x150W HQi AquaMedic - Aquastarlight.

Przypomniałem sobie dzisiaj jeszcze o obudowie którą mam w pracy w magazynie. Aluminiowa wisząca na linkach. 1x39W T8 (myśle jak ją przerobić na coś nocnego). Całkiem ładna. Szkoda będzie takie 2 lampy za obudowę chować...

Opublikowano

Lenek: nie widać skąd jesteś... ale uwierz mi, że tak specyficznego miasta jak świnoujście nie ma nigdzie w całej polsce....



Dzisiaj chyba nie mam siły.. ale jutro przekładam kamolce...

Opublikowano

Pierwsze wnioski o filtracji.


Po 6 tygodniach zmieniłem wreszcie filtr mechaniczny (dopiero doszła przesyła.. najpierw myślałem ze mam 5mikro a miałem 20 a poźniej źle zamówiłem).


Sznurek wygląda tak:


sznurek.jpg


Biologi - jeden brudny drugi delikatnie. Jednak biologowi też się to nie przysłużyło tak długa abstynencja do wymiany.... Po prostu pierwszy biolog pojdzie nie po 6 a po 3-4 do wymiany.


Z całej instalacji jestem bardzo zadowolony. Obsługa jest super. Nic nie cieknie, woda podmienia się sama muszę tylko pilnować w którym momencie który zaworek odkręcić.

Moje uważam błędy:

- za słaba pompa. Niestety Grundfos 25-40 mimo achów i ochów i zapewnień makoka.. po prostu siurpie wodą nie dając praktycznie żadnego ciśnienia. Jest niesłyszalna, mała, ekonomiczna.. ale wogole nie wydajna....

- nie potrzebny zawór do odpowietrzania... nie ma on wogóle sensu. Jak układ jest obsługiwany i zleci z niego woda, to po prostu zakręcam zaworek przed powrotem wody do akwa i woda (świerza) leci drugą stroną, najpierw wypychając powietrze a później wodę.. 5 sekund, zawór w drugą stronę i układ odpowietrzony.


Czekam na lampę. Z kamieniami mi typowo nie idzię. Wczoraj zrobiłem rewolucje i jest jeszcze gorzej jak było. Chyba mam za mało materiału i tyle...

No i 2 pompy czekają na zamówienie.. kurcze niby 200-300pln ale co chwilkę...

Opublikowano
No to już muszę się wytłumaczyć. Makok akurat ma tu mało do gadania.. bo właściwie wszystko zrobiłem na przekór niemu... Nie ma hydroponiki, bedzie hqi itd... Po prostu wyjechał na 2 miesiące... Nie ukrywam, że był mega pomocny zarówno przy wnoszeniu akwa jak i orurowaniu czy starcie.. Ale nieobecni nie mają prawa głosu :lol:

akurat u Ciebie nie chciałem mieć cokolwiek do "gadania"/powiedzenia, jak zresztą wiesz :P

i całe szczęście że zrobiłeś wszystko po swojemu :lol:


- za słaba pompa. Niestety Grundfos 25-40 mimo achów i ochów i zapewnień makoka.. po prostu siurpie wodą nie dając praktycznie żadnego ciśnienia. Jest niesłyszalna, mała, ekonomiczna.. ale wogole nie wydajna....

ochy i achy :lol: były, ponieważ w moich konfiguracjach była w 100% wystarczająca :P


a moją podstawową radą dla Ciebie, jak pamiętasz było: "... rób jak uważasz, to Twoje akwarium ..." 8)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.