Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w podstawach tworzenia zbiornika biotopowego.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Potrzebuję też kilku rad. Czym je karmić, jaki zastosować filtr, czym go zasypać. Jak dbać o wodę. Ogólnie dożo "jak i czym".

Posiadam dodatkowo filtr o pojemności 1l Eheim 2211(nie zainstalowany w akwarium).

Dołączam jeszcze krótki filmik tegoż zbiornika:

 

 

Wrzuciłem Ci  filmiki do posta aby łatwiej się oglądało.
https://youtu.be/ptmiQtupHGo
https://youtu.be/PDk4Ib5wK2c

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
edycja
Opublikowano (edytowane)

Po obejrzeniu ostatniego filmiku, mam kilka uwag:

- po pierwsze masz mały litraż, a około 1/4 z niego zajmuje piach. Musisz usunąć go, zostaw warstwę 2/3 cm - tyle w zupełności wystarczy a przestrzeń na wodę się zwiększy.

 - po drugie nie widzę ruchu tafli wody, czy też innego źródła napowietrzenia.. Ustaw wylot tego Turbo 1500 w taki sposób aby poruszał taflą wody - w ten sposób zagwarantujesz odpowiednie napowietrzenie wody.

- po 3 sprzęt. Tego turbo możesz wykorzystać jako mechanika (dokup do niego prefiltr Eheim i wypełni go watą JBL Symec). Eheim 2211 który gdzieś Tobie zalega wypełnij ceramiką i gąbkami i będzie robił jako filtr biologiczny.

- po czwarte, a właściwie to powinno być jako punkt pierwszy: to jest to co napisał @Mortis- akwarium jest za małe pod te gatunki a szczególnie pod taką ilość gatunków. Pomyśl nad wydaniem ich i wystartowaniem z jednym gatunkiem małej mbuny.

- jeśli chodzi o pokarmy, to polecam karmy firm Northfin, Dainichi, Naturefood, Ocean Nutrition.

 

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Jak dobrze widzę to mogę Ci zaproponować całkowitą wymianę obsady. Patrząc na zbiornik mam wrażenie, że posiadasz tylko samce, a warto by było spróbować z młodymi rybami aby móc je obserwować od młodości i przy odrobinie szczęścia utworzą się haremy. 

W takim zbiorniku widzę góra dwa gatunki. Na pewno warty jest uwagi Saulosi, który posiada żółte samice i może do tego Cynotilapia afra Cobue. Przez dodanie tych dwóch gatunków wizualnie będziesz miał trzy wyróżniające się ryby, Pastelowy Cobue z szarymi samicami,  niebieski w czarne pasy Saulosi z żółtymi samicami. 

Cobue to dodałem tak na szybko można coś poszukać mniejszego do tego zbiornika. Saulosi ma silny dymorfizm płciowy przez co można go polecać do mniejszych zbiorników, w których nie wpuścisz kilku gatunków. 

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)
17 minut temu, Mróz napisał:

- po 3 sprzęt. Tego turbo możesz wykorzystać jako mechanika (dokup do niego prefiltr Eheim i wypełni go watą JBL Symec)

Mowa o tym standardowym, modułowym prefiltrze Eheima, On będzie pasował do tego AquaEla, czy trzeba coś kombinować.

 

Napowietrzanie chodzi z tego filtra tylko na filmiku może tego nie widać. Których ryb z którego gatunku jest tam najwięcej (które mogę zostawić, ewentualnie dokupić do nich towarzystwo). Dwa samce wykopały duże dziury. Taki Mleczno różowawy, oraz taki Rudy (Rdzawe paski).

Edytowane przez tss_luk
Opublikowano
41 minut temu, tss_luk napisał:

Mowa o tym standardowym, modułowym prefiltrze Eheima, On będzie pasował do tego AquaEla, czy trzeba coś kombinować.

 

Dokładnie taki:

Screenshot_20200820-155755_Google.thumb.jpg.3ec6f6345603dabfb7354ffc950d284f.jpg

(zdjęcie z neta)

Taki pasuje do tej głowicy Aquaela Turbo idealnie bez żadnych kombinacji.

Opublikowano (edytowane)

Czyli wywalam fabryczne gąbki, pakuję watę. Natomiast tego Eheima 2211 miałem zamiar zasypać Azoo Active Filter 4In1 1L Wkład Biologiczny (w zamyśle - mały kubeł, wydajniejszy wkład). Ryb tak szybko nie wymienię z powodu małej ilości czasu. A co z tym wkładem którym jest zasypany AquaEl (->PHOSMAX BASIC) ten wkład trzeba wymieniać co miesiąc, może zasypać go czymś innym np. ceramiką albo eheimem Biomech ?

Jak z podmianami, czego dodawać do wody. Przy przeprowadzce(akwarium)  przywiozłem ok połowy starej wody, nową którą dolewałem uzdatniłem Seachem Prime, później dodałem bakterie AZOO Supreme Bioguard.

 

Odnośnie obsady to muszę im znaleźć nowego właściciela, natomiast polećcie mi gdzie nabyć ładne zdrowe rybki np. takie o których pisał kolega Mortis.

Natomiast akwarium wygląda jak wygląda, będę chciał je nieco upiększyć(tło, oświetlenie, delikatna zmiana aranżacji), na razie póki co trzeba zadbać o warunki.
W domu ograniczają mnie warunki, natomiast na firmie nie ogranicza mnie nic, mogę tam szaleć do woli, może się z tego zrobić nowy klubowicz :).

 

Edytowane przez tss_luk
Opublikowano (edytowane)
6 minut temu, tss_luk napisał:

Czyli wywalam fabryczne gąbki, pakuję watę.

Dokładnie. Kup watę JBL bo jest w 100% syntetyczna i nie pyli. Ja kupuję watę JBL 100g. Urywam pasek długości około 30 cm i dzielę go pionowo na pół. Każdy z dwóch kawałków wkładam do jednego modułu. Mam tak wyliczone , że jest dosyć ciasno ale mimo to nie  spowalnia przepływu. Dasz za luźno to może zaciągać ją wirnik. Co drugi tydzień zmieniam watę a jak nie zmieniam to płuczę .

Edytowane przez AndrzejGłuszyca

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.