Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć. Nazywam się Michał i na forum jestem nowy chociaż przeglądam je od dłuższego czasu. Opiszę mój problem od samego początku. 

Odkupilem używane akwarium 240l z filtrem zewnetrznym Eheim 2224. Akwarium było strasznie przerobione i ogólnie pomieszane gatunki w nim były. Sprzedawca mi mówił tylko że ciągle musi im generalnie sprzątać i już siły nie ma i dlatego sprzedaje to akwarium (w sumie to na pierwszy rzut oka było widać że ryby nie miały gdzie pływać.) 

Tak więc przewiozlem akwa do siebie nie czyszcząc za dużo żeby nie zachwiaz już biologii. Wymieszalem świeży piasek kwarcowy ze zwirkiem który dostałem razem z akwa i dolalem ok 150l wody (ok 60 l też miałem tej starej). 

Od razu zabrałem się za redukcję obsady i sprzedałem 5 pielegnic moorii, jakieś 3 tropheusy, 3pielegnice papuzie. I dokupienie filtra wewnętrznego aquael turbo 1500.

Zostały mi w sumie yellow 4 sztuki, jedna pielegnica papuzia i jedna severum. jedna jeszcze niezidentyfikowana niebieska. 

I teraz przejdę do problemu :)

Testy kropelkowe z Sery wyszły ogólnie ok oprócz no3=20 i po4=5mg/l. Zacząłem badać skąd tak wysoki poziom po4 w ten sposób. Probowka z kranowka, Probowka z zwirkiem od tego gościa, Probowka z czystym piachem, który ja kupiłem. Wszystkie testy wyszły ok, a więc podejrzenie padło na zawartość filtra zewn. 

 

Gdy go otworzyłem to myślałem, że mnie żona z domu wyrzuci... Normalnie porażka. Z gąbki już nic nie szło zrobić bo kompost straszny z niej był tak więc kupiłem nową, podmieniłem połowę ceramiki i wyczyscilem węże. 

 

Zachwialem parametry w akwa (ok, mój błąd może za dużo ingerencji na raz) i jak narazie zaliczyłem jeden zgon w akwa. (to czyszczenie miało miejsce 1.5tyg temu ). Problem w tym, że no3 mam teraz w granicy 50 (ok pewnie do ustabilizowania zbiornika) ale po4 jak wynosiło 5mg/l tak dalej tyle wynosi ;/... Czy ktoś ma jakiś pomysł skąd się to bierze i jak go zbić do normalnych wartości? Bo podejrzewam, że no3 się ustabioizuje ale to po4 to już nie wiem.

Podmieniam teraz co dwa, trzy dni 10% wody. Tylko nie wiem czy tak długo mogę ciągnąć. Dzięki za każdy sensowny komentarz :)

Opublikowano

Ok bo widzę, że szybko zostało wykasowane. To tak w ramach wyjaśnienia. Jeśli komuś się czytać nie chce to nie musi :) temat opisałem najdokładniej jak potrafię bo chce uniknąć setki pytań typu: a może to piach, a może żwir l, a jakie testy itp.. Zaoszczedzam sobie i Wam czasu :)

  • Lubię to 1
Opublikowano

Związki fosforu dostają się do wody poprzez procesy metabolizmu ryb, z zalegających resztek pokarmu, detrytusu czy gnijących resztek roślin.  Może za dużo jedzonka?

Opublikowano

Jedzenie raczej nie... Zawsze czekam aż zjedzą wszystko i w razie potrzeby czasem jedna dokładka. A jest możliwe że w tym litrazu to wina tej papuziej i jednej severum? 

Opublikowano

A może to z tego syfu w filtrze zewnętrznym  co pisałeś ? Może poczekaj chwilkę jak to się ustabilizuje i zrób wtedy testy

Opublikowano

Nie ma mnie teraz w domu żeby zobaczyć jak to na skali wygląda ale z kranu wychodzi delikatnie błękitna... Ten najniższy stopień na skali dosłownie. 

Czekać mam zamiar bo w sumie nic innego mi nie pozostaje. A jak z podmianami? Jak często i ile?  Bo 20% co 3 dni to dużo chyba nie? 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.