Skocz do zawartości

Moje pierwsze Malawi 240l - filtracja


agentj23

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, agentj23 napisał:

Dodatkowo otwieranie i czyszczenie filtra jest ułatwione przez  bypass.

To jest wygoda jaką docenia się gdy masz zwykłe kubły. Do dziś nie mogę sobie darować ,że tyle trzymałem go w szafce. Przyzwyczajenia swoje robią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, agentj23 napisał:

Dzięki. Faktycznie ten patent wydaje się wydajniejszy. Dodatkowo otwieranie i czyszczenie filtra jest ułatwione przez  bypass.

Edit: Ten filtr minikani 800 ma 4 kosze na wkłady filtracyjne. U mnie będzie pracował jako mechanik. Czym polecacie go wypełnić ? Jakimi gąbkami?

Jeśli to będzie mechanik to starczy gąbka z zestawu + wata filtracyjna,którą co jakiś czas czyszczenia filtra będziesz wymieniał na nową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, egon44 napisał:

Jeśli to będzie mechanik to starczy gąbka z zestawu + wata filtracyjna,którą co jakiś czas czyszczenia filtra będziesz wymieniał na nową...

Ok. Wszystkie wkłady biologiczne wywalam i zostawiam gąbki oryginalne + wata filtracyjna. Czy dobrze rozumiem, że wata filtracyjna to to samo co włóknina ?

Dzisiaj kolego @egon44 trafiłem jeszcze na Twój wątek o Ikola 600 maxx+prefiltr HW-603A-wnioski,opinie,spostrzeżenia i też wygląda to ciekawie z Twojego opisu. Jak uważasz które rozwiązanie będzie lepsze ? Minikani 800 + unipump 1500 czy ikola 600 + hw-603a? Cenowo wygląda podobnie. Rozumiem, że w Twoim przypadku kubełek był pusty, a gąbki były tylko w prefiltrze?

Cieszę się z waszych podpowiedzi bo zaczyna już mi się klarować temat mechanika :) Przez chwilę przytłoczył mnie ten ogrom wyborów i tematów na forum.
Kolejne pytanie takie mam. Czy mając mechanika opartego o minikani 
800 to wystarczy mi ten drugi kubełek eheim 2222 na biologa? Biologi w malawi dużo nie trzeba ale zastanawiam się czy ewentualnie nie zrobić drugiego zestawu minikani 800 + unipump 1500 pod biologa? Ewentualnie nie zakupić kubełka np. unimax 250 pod biologa? Co doradzacie ?

pozdrawiam
Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, agentj23 napisał:

Czy dobrze rozumiem, że wata filtracyjna to to samo co włóknina ?

Tak to jest to samo co włóknina :) 

Osobiście polecam watę JBL Symec...

13 godzin temu, agentj23 napisał:

Dzisiaj kolego @egon44 trafiłem jeszcze na Twój wątek o Ikola 600 maxx+prefiltr HW-603A-wnioski,opinie,spostrzeżenia i też wygląda to ciekawie z Twojego opisu. Jak uważasz które rozwiązanie będzie lepsze ? Minikani 800 + unipump 1500 czy ikola 600 + hw-603a? Cenowo wygląda podobnie. 

Powiem tak...

Patrząc na siłę siku z filtracji kolegi @AndrzejGłuszyca  śmiem twierdzić,że lepiej się to sprawdzi...Musisz brać też pod uwagę to,że co jakiś czas będziesz musiał otwierać Midikani 800 w celu wyczyszczenia gąbki i wymiany waty na nową,ale to nie problem,dlatego warto też zaopatrzyć się w dodatkowy zestaw uszczelek do tego filtra,gdyby miałby być jakiś wyciek wody(odpukać)...Ja stosuję Midikani parę dobrych lat bez żadnej wymiany uszczelek i do tej pory wycieku wody z niego nie miałem...Naprawdę to dobry filtr...

 

Też chciałem iść w tym samym kierunku czyli zakupić drugi filtr Midikani 800 (jeden już posiadam jako biologa) + UniPump 1500 którego zastosowałbym jako typowego mechanika i po czasie żałuję że nie wybrałem tej drogi...Tak szczerze to Ikola 600maxx(jest całkiem pusta bez żadnych mediów)+prefiltr daje radę jako mechanik,ale troszkę zabawy jest z czyszczeniem prefiltra HW-603A i to mnie trochę zniechęca mimo tego że czyszczę go co dwa tygodnie...

13 godzin temu, agentj23 napisał:

Cieszę się z waszych podpowiedzi bo zaczyna już mi się klarować temat mechanika :) Przez chwilę przytłoczył mnie ten ogrom wyborów i tematów na forum.
Kolejne pytanie takie mam. Czy mając mechanika opartego o minikani 
800 to wystarczy mi ten drugi kubełek eheim 2222 na biologa? Biologi w malawi dużo nie trzeba ale zastanawiam się czy ewentualnie nie zrobić drugiego zestawu minikani 800 + unipump 1500 pod biologa? Ewentualnie nie zakupić kubełka np. unimax 250 pod biologa? Co doradzacie ?

Moim zdaniem Eheim 2222 starczy na biologa,ale... mając podwójny zestaw Midikani 800 + Unipump 1500 (jeden biolog/drugi mechanik) to byłoby to moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie...Nad filtracji nigdy za mało ;) 

Wszystkie rozwiązania opierają się o koszty,więc jeśli to nie problem dla Ciebie to możesz spróbować :) 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, egon44 napisał:

Osobiście polecam watę JBL Symec...

Dzięki @egon44 zapamiętam :)

1 godzinę temu, egon44 napisał:

Patrząc na siłę siku z filtracji kolegi @AndrzejGłuszyca  śmiem twierdzić,że lepiej się to sprawdzi...Musisz brać też pod uwagę to,że co jakiś czas będziesz musiał otwierać Midikani 800 w celu wyczyszczenia gąbki i wymiany waty na nową,ale to nie problem,dlatego warto też zaopatrzyć się w dodatkowy zestaw uszczelek do tego filtra,gdyby miałby być jakiś wyciek wody(odpukać)...Ja stosuję Midikani parę dobrych lat bez żadnej wymiany uszczelek i do tej pory wycieku wody z niego nie miałem...Naprawdę to dobry filtr...

Dzięki za opinię i uwagi. Też osobiście bardziej spodobał mi się midikani ale dobrze usłyszeć jeszcze opinię kogoś kto ma i korzysta bo ja tylko o tym czytałem. Co do uszczelek to w innych wątkach też były polecane więc komplet warto mieć na czarną godzinę bo by po niedzieli nie latać i szukać.

1 godzinę temu, egon44 napisał:

Moim zdaniem Eheim 2222 starczy na biologa,ale... mając podwójny zestaw Midikani 800 + Unipump 1500 (jeden biolog/drugi mechanik) to byłoby to moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie...Nad filtracji nigdy za mało ;) 

Wszystkie rozwiązania opierają się o koszty,więc jeśli to nie problem dla Ciebie to możesz spróbować :) 

Kosztów przy zakładaniu nie uniknę. Na sprzęt z najwyższej półki mnie nie stać ale jednocześnie nie chcę jakoś iść po kosztach bo to nie o to chodzi. Chcę by start był udany i ja oraz rybki zadowolone. Ten stary kubełek do przeprowadzki przeleżał na strychu dobrych 6-7 lat i musiałbym w nim również wszystkie uszczelki wymienić a to też wydatek jeśli chciałbym oryginalne. Aczkolwiek jak go testowałem to nic nie ciekło ale nie ma co ryzykować zalaniem.

Mam jeszcze pytanie czy na biologa opartego na minikani 800 + pompa trzeba założyć prefiltr? Bo jak będzie pracował samodzielnie to może pobierać z wody większe zanieczyszczenia, a biologa nie powinno się za często otwierać. Nie chcę za dużo wkładać do akwarium więc prefiltr jeśli musi to byłby zewnętrzny.

Druga rzecz to jakbym chciał zastosować grzałkę przepływową zewnętrzną to czy ona ogranicza przepływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, agentj23 napisał:

Mam jeszcze pytanie czy na biologa opartego na minikani 800 + pompa trzeba założyć prefiltr? Bo jak będzie pracował samodzielnie to może pobierać z wody większe zanieczyszczenia, a biologa nie powinno się za często otwierać. Nie chcę za dużo wkładać do akwarium więc prefiltr jeśli musi to byłby zewnętrzny.

Druga rzecz to jakbym chciał zastosować grzałkę przepływową zewnętrzną to czy ona ogranicza przepływ?

Możesz jeszcze zasys dać tuż pod taflą wody i wtedy biolog nie będzie zbierał odchodów. Ja bym jednak jakiś mały prefiltr dał. Nie wiem czy nie zastosowałbym jednego modułu z prefiltra eheima i pominął HW. Tak wysoko umieszczony prefiltr będziesz czyścił rzadko więc co 2-3 tygodnie na kilka sekund możesz zamoczyć łapki.

Z grzałką nie szalej. Odpal akwarium i zobacz jaką będziesz miał temperaturę. Może się okazać, że grzałka nie będzie wcale potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, agentj23 napisał:

Mam jeszcze pytanie czy na biologa opartego na minikani 800 + pompa trzeba założyć prefiltr?

...zawsze warto mieć prefiltr z tego względu ,żeby zbyt często nie otwierać kubełka. Midikani ma to do siebie ,że możesz go otwierać i czyścić co pięc minut bez komplikacji typu odpowietrzanie , zsysanie itp. I to jest jego wielką zaletą co skloniło mnie do powrotu do tego filtra.

Nie wypowiem się na temat Midikani800 z dodatkowym prefiltrem typu HW603A bo takie zastosowanie tego prefiltra  mija się z moim założeniem i tak nie robiłem. @egon44  oisał wady takiego połączenia. Możesz na zasys założyć cienką gąbkę i nie zajmie Ci miejsca. Ja przy stosowani Midikani800 i Uni Pump1500  mam prefiltr Eheim ja w linku niżej tyle ,że zamiast oryginalnych gąbek mam właśnie watę JBL . i to mi daje satysfakcje w postaci czystości i klarowności wody. A dlatego wata JBL SYMEC bo jest w 100% syntetyczna i w razie "bielenia" wody ona nigdy nie jest tego przyczyną :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Jerry_jerry napisał:

Ja bym jednak jakiś mały prefiltr dał. Nie wiem czy nie zastosowałbym jednego modułu z prefiltra eheima i pominął HW. Tak wysoko umieszczony prefiltr będziesz czyścił rzadko więc co 2-3 tygodnie na kilka sekund możesz zamoczyć łapki.

Z grzałką nie szalej. Odpal akwarium i zobacz jaką będziesz miał temperaturę. Może się okazać, że grzałka nie będzie wcale potrzebna.

Dzięki @Jerry_jerryza podpowiedź. Dobrze Cię zrozumiałem, że prefiltr eheima mam umieścić pod taflą wody? Ciężko to będzie zasłonić bo z tego zdjęcia co umieścił kolega @AndrzejGłuszycato filtr ma prawie 8 cm średnicy i 18 wysokości. Obawiam się, że zepsuje mi to estetykę zbiornika.

Co do grzałki masz rację. Sprawdzę temperaturę wody jak zbiornik będzie dojrzewał. Nie mniej w zimę i tak chyba trzeba będzie dogrzewać akwa.

16 godzin temu, AndrzejGłuszyca napisał:

...zawsze warto mieć prefiltr z tego względu ,żeby zbyt często nie otwierać kubełka.

Ja przy stosowani Midikani800 i Uni Pump1500  mam prefiltr Eheim ja w linku niżej tyle ,że zamiast oryginalnych gąbek mam właśnie watę JBL . i to mi daje satysfakcje w postaci czystości i klarowności wody. A dlatego wata JBL SYMEC bo jest w 100% syntetyczna i w razie "bielenia" wody ona nigdy nie jest tego przyczyną :)

Na klarowności mi zależy bo chciałbym fotografować moje pyszczaki. No jak nie będzie innej możliwości to umieszczę ten prefiltr wewnątrz akwa, ale muszę się z tym przespać bo założeniem moim było akwarium z minimalną ilością sprzętu. Może uda mi się to zakryć skałami serpentynitu który planuje umieścić w akwarium. Muszę to przemyśleć.

Czy do biologa wystarczy mi to co przyjdzie z nowym midikani czy zakupić inne złoża jak matrix ? Zakupić też na początek seachem purigen i phosguard?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, agentj23 napisał:

Czy do biologa wystarczy mi to co przyjdzie z nowym midikani czy zakupić inne złoża jak matrix ?

Cokolwiek tam włożysz  to jako biolog da spokojnie radę. Ja w jednym koszu mam seachem matrix  bo przeniosłem go z NCF1500 a w reszcie koszów najtańszą ceramikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasys możesz umieścić tuż pod taflą wody. W takim wypadku możesz dać standardowy zasys i np. małą czarną gąbkę - zniknie jeżeli dasz czarne tło i oświetlenie bardziej z przodu. Ja u siebie mam świetlówkę położoną z przodu na wzmocnieniu plus odbłyśnik skierowany tak aby maksymalnie przyciemnić tło. Możesz również zastosować kolanko i zasys dać równolegle do tafli maksymalnie u góry. Jeżeli dasz prefiltr Eheima tylko z jednym koszykiem to nie będzie się aż tak bardzo rzucał w oczy. Dodatkowo gdy schowasz go za kamieniem to w ogóle bajka. Jeżeli natomiast zrezygnujesz z prefiltra Eheima to możesz zastosować HW jako prefiltr i gdy zasys będzie na maxa u góry to i czyszczenie jego będzie rzadsze niż w przypadku filtra i prefiltra czysto mechanicznego.

Aha no i oczywiście wybierając opcję zasysu u góry to na czas podmian wody filtr wyłączasz bo nie będzie miał co zasysać. ?

Nie wiem ile planujesz dać tych złóż ale według mnie to warto wymieszać ich rodzaj. Zamiast dać samego matrixa możesz dać jego np. tak z 250ml. Do tego 250ml Aquaela Bioceramaxa 1600. 250ml siporaxa i 250ml lawy wulkanicznej. Im więcej zróżnicowanych mediów tym lepiej. Ja u siebie mam Matrixa, Bioceramaxa 1600 i 1200. Łącznie coś koło 1,5 czy 2 litrów na 200 litrów wody w akwa.

Może coś z tego Ciebie zainteresuje:

https://erybka.pl/product-pol-17192-Maxspect-Nano-Tech-Bio-Sphere-1-kg.html

https://erybka.pl/product-pol-15531-Bacto-Rolls-1-szt.html

U siebie przymierzam się co miksu jeszcze jednego lub dwóch wkładów jednak to przy najbliższym czyszczeniu filtra. Mam Unimaxa 500 więc jakoś mi nie po drodze aby się z nim niepotrzebnie szarpać jeżeli wszystko gra. ;)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.