Skocz do zawartości

Wady i zalety prefiltra Eheim i prefiltrów serii HW


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba niezły bałagan zrobiliśmy koledze w jego temacie. Pewnie jakiś mod zaraz wydzieli ten temat dlatego też pozwolę sobie na kilka słów.

A powiedz mi @Zygijak dużo mniejszy jest przepływ z prefiltrem a jaki bez niego? Dałeś mi do myślenia i to bardzo. Ja planowałem rozwiązać to tak, że zakupiłem Unimaxa 500 i chciałem przed nim wpiąć HW-603. Przy czym 500 ma dwa wloty i dwa wyloty i ich ilość chciałem zredukować do jednego wlotu i wylotu łącząc węże trójnikiem Y. Ewentualnie pozostaje jako prefiltr dać narurowca. Myślałem nad takim rozwiązaniem jednak w HW możesz dać różne media a w narurowcu albo sznurki albo watę. Cholera no. :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście OT ale odpowiem bo i autor tematu się czegoś dowie.

W HW mam tylko oryginalne gąbki + na wierzch daję jeszczę owatę na wyłapywanie drobnicy. Spełnia to swoje zadanie ale przy czyszczeniu widzę że nie wyłapuje tyle syfu co AC2000. 

Tak naprawdę gąbki przy wyjmowaniu raz na 2 tygodnie bo co taki czas robię podmiankę 10% nie są widocznie brudne, oczywiście przy płukaniu coś wyleci ale tu chodzi o to że moc biologa spada przez małe wloty prefiltra hw i to skutkuje słabym zasysem, a co za tym idzie brakiem wydajności.

Zastosowanie prefiltra eheima zwiększy mi moc bo nie będzie tych przewężeń i lepszy zasys nieczystości oraz cyrkulację

@Jerry_jerryJeżeli chcesz zastosować prefiltr zewnętrzny to szukaj takiego, który ma średnicę wlotu i wylotu zbliżoną do średnicy węży.

U mnie wata w eheimie też jest czarna przy wymianie co jakiś tydzień ale to oznacza że jest to naprawdę dobry mechanik.

Przepływu nie mierzyłem ale jest na pewno o połowę jak nie więcej słabszy od AC2000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, raiders napisał:

U mnie wygląda to tak

Ikola 600max (1200 l/h producent)+ Hw602A

- kubeł  z wkładami oryginalnymi  (gąbka + wata)  10l wiaderko  napełnił w 41s

- kubeł z wkładami oryginalnymi (gąbka +wata) + 0,5l siporax  +1l matrix  + prefiltr HW602A (wkłady oryginalne)    10l napełnione w 53s

Podziękował. ;) Czyli nie jest tak źle. Dobra, zakupię tego 603 i jak nie zda egzaminu to pozostaje prefiltr narurowy na króćcach np. 19mm.

A powiedz mi kolego bo chyba Ty ostatnio odpaliłeś piękne akwa na otoczakach i Ikoli? Uciszyła się? Właśnie miałem wspominać, że ktoś ostatnio odpalił baniak na Ikoli i hałasowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, raiders napisał:

A dalej nie wiem o jakich zwężeniach mówisz w HW602 A  bo tak  jak pisałem średnica wewnętrzna jest identyczna  jak w  ikoli 600 max (16/22)  nie wiem może inne kubły mają inną srednice wewnętrzną  przy tych wężach  ale nie sądzę .

HW6xxA obadałem dokładnie i jest taki mój temat.

Chodzi o to że zawory nie otwierają się do końca  i jak otworzysz je ile się da to zostaje okno w każdym zaworze znacznie mniejsze niż fi wewnętrzne węży  coś jak pamiętam ok 10-11mm .  Jak masz kilka takich przewężek to czym większy sik pompy  tym w kwadracie rosną opory na takim przewężeniu i to jest główny hamulcowy  .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, deccorativo napisał:

HW6xxA obadałem dokładnie i jest taki mój temat.

Chodzi o to że zawory nie otwierają się do końca  i jak otworzysz je ile się da to zostaje okno w każdym zaworze znacznie mniejsze niż fi wewnętrzne węży  coś jak pamiętam ok 10-11mm .  Jak masz kilka takich przewężek to czym większy sik pompy  tym w kwadracie rosną opory na takim przewężeniu i to jest główny hamulcowy  .

 

@deccorativo dziękuję że przybliżyłeś problem bo szukałem tego wątku.

51 minut temu, raiders napisał:

sam  twierdzisz ze HW602A  ogranicza pzrepływ a eheim już nie ..... :)   Jeden i drugi ogranicza    zalezy co tam włożysz  jak bardzo mocno upchasz i jaką masz pompę .

oczywiście że jeden i drugi ogranicza tylko eheim w dużo mniejszym stopniu.

52 minuty temu, raiders napisał:

czyszczenie to masakra ,przy wyciąganiu  połowa syfu do wody wracała :/

Przy eheimie nie mam takiego problemu jak większość użytkowników tego prefiltra, no chyba że zakładasz samą gąbkę to się zgodzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

czy ktoś z kolegów próbował dodawać do tego HW602A pompe wody JP 450 i wpiać to w obieg do filtra kanistrowego ? 

Mam JBL e1501 i w/w prefiltr, pomyślałem sobie że jezeli dodam taka pompę to wspomoge działanie głownego filtra. Pozostaje jednak pytanie czy to ma sens bo różnica jest w wydajnosci obu urządzeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, gajo napisał:

Witam

czy ktoś z kolegów próbował dodawać do tego HW602A pompe wody JP 450 i wpiać to w obieg do filtra kanistrowego ? 

Mam JBL e1501 i w/w prefiltr, pomyślałem sobie że jezeli dodam taka pompę to wspomoge działanie głownego filtra. Pozostaje jednak pytanie czy to ma sens bo różnica jest w wydajnosci obu urządzeń. 

Też myślałem o takim rozwiązaniu u siebie (Unimax 500 + 2 prefiltry HW 602A) ale ta pompa na wylocie jest dopasowana do węża 12/16 mm i to mnie zniechęciło bo cała filtracja wykorzystuje węże 16/22.

Ostatnio zrobiłem testy tłumienia przepływu przez prefiltr HW602A (przy spuszczaniu wody z akwarium):
- na samym wężu uzyskałem niecałe 600 l/h (ale wąż był zarośnięty i sporo tłumił przepływ - na wężu z Castoramy uzyskałem 850 l/h),
- z  dołączonym prefiltrew HW-602A uzyskałem ok 500 l/h (niezależnie od tego czy był pusty czy z gąbkami) - czyli spadek o ok 100l/h.  
Dla porównania ok 2 miesiące wcześniej robiłem testy wydajności całego układu filtracyjnego zaraz po wyczyszczeniu węży i wtedy na każdy tor (z prefiltrem) uzyskałem ok 675 l/h.
Widać, że uzyskane wyniki są większe niż mamy na papierze dla tego prefiltra i pompy - czyli 400l/h.
Można się spodziewać, że dołączenie tej pompy niewiele wniesie do szybkości przepływu,  a może i nawet ją pogorszy bo będzie go hamować?
Jak pompa w kubełku ma właściwą wydajność to taki prefiltr nie powinien zbytnio stłumić przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.