Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

 

U mnie wszystkie 5 Acei mają zapadnięte brzuchy i jakby pofałdowaną skórę. Pozostałe: 7 maingiano, 6 red, 6 saulosi, 4 yelow OK. Wszystkie razem się wychowywały od początku i dlaczego tylko acei? Nie ogarniam....

Akwa 375l. Parametry wody 100% ok (testy JBL kropelkowe) pokarmy premium (na zmianę 8 rodz.) 2x dziennie karmione, 3x w tygodniu pokarm mięsny wybarwiający - również premium. Podmiany co 3tyg 20%

Kupiłem herbatane i artemiss i leję...

Czy mogę nasączyć pokarm tymi lekami, czy bez sensu?

 

 

Edytowane przez AndrzejWalb
Opublikowano
18 minut temu, robinqaz napisał:

Czy mogę nasączyć pokarm tymi lekami, czy bez sensu?

Na pewno nie zaszkodzi, spróbuj, ja tak robiłem ale czy to coś daje to nie wiem.

Rybom jakoś większej różnicy nie robiło jak podawałem namaczany pokarm, jadły tak samo ochoczo jak nie namaczany.

Opublikowano
19 minut temu, robinqaz napisał:

Czy mogę nasączyć pokarm tymi lekami, czy bez sensu?

Możesz nasączyć pokarm, w końcu to problem wewnętrzny i ziółka będą miały bliżej do miejsca w którym problem występuje.

Opublikowano

Przy stosowaniu leków z prawdziwego zdarzenia namaczanie w nich pokarmów bardzo często przynosi doskonałe rezultaty. Nie ma się co oszukiwać, że Microbe-Lift Herbtana i Artemis to prawdziwe leki, to preparaty ziołowe poprawiające kondycję ryb i utrudniające życie jakimś bakteriom i pierwotniakom. A u nas na forum przyjęło się, że to remedium na wszelkie problemy.

Opublikowano (edytowane)

Te remedium wielu kolegom z KM i KMT wyleczyło ryby  - ważne by zaaplikować wcześnie a nie po kilku tygodniach patrzenia na zapadnięte brzuchy i wtedy pytaniu na forum co zrobić.

Działanie tych ziółek nie polega na zabijaniu pasożytów wewnątrz ryb bo by musiały zabić i bakterie a więc i biologię nitryfikacyjną a tego nie robią.

Nie poprawiają kondycji ryb ale niszczą pasożyty w stanie larwalnym.

Z mojej wiedzy ich działanie polega na  uszkadzaniu pasożytów w stanie larwalnym a więc poza rybą - w wodzie i to tylko następnych pokoleń pasożytów. Powoduje to wygasanie zakażenia pasożytniczego  ryby.

Może niezbyt naukowo to piszę ale z tego działania wynika iż nie ma sensu podawać tych leków do pokarmu ale wystarczy do wody. Dlatego tak ważne jest podanie leku jak najwcześniej by niszczyć namnażanie pasożytów bo tych które są w przewodzie pokarmowym ryby i powodują zapadnięte brzuchy nie zniszczy ten lek.

Jak chcesz radykalnie rozprawić się z pasożytami to trzeba  zaaplikować Sera Baktopur lub Baktoforte S   ale mądrze a nie na pałę.

Oba leki Sery  zabiją pasożyty i całą biologię w  tym i nitryfikację!!!! więc najpierw usuń ceramikę, gąbkę zamień na nową albo pozostaw bez filtracji mechanicznej - trudno będzie brudno i oba złoża biologii wyjęte przechowaj w wiadrze z wodą z akwarium .

Potem usuń żywice i biopolimery , zeolit, i węgiel a dopiero wtedy daj Baktopur.

Jak pierwsze na pałę wlejesz lek to  od razu pozamiatane:(

Po zakończeniu kuracji wg zaleceń Sery, podmiany wody, węgiel dla usunięcia leków a dopiero na końcu powrót tych wszystkich mediów filtracyjnych.

Microbe Lift Artemiss i Herbtana takich zabiegów nie wymagają bo nie zabijają bakterii i pasożytów więc też nie działają błyskawicznie.

Wybór kuracji zależy od świadomości akwarysty i wielokrotnie spotkałem się z wyleczeniem ryb przez Baktoforte  a po wyleczeniu bardzo przecież osłabione ryby ale już zdrowe padały od wysokiego NH3 i NO2  ze zniszczonej biologii.

Jak widać nawet w ramach poszczególnych gatunków ryb jedne mogą mieć niszczącego je pasożyta a inne same potrafią sobie z nim poradzić więc acei ma zapadnięte brzuchy a inne ryby w tym samym akwarium - nie.

Właśnie takie stany leczymy natychmiast po zauważeniu pierwszych oznak zapadniętych brzuchów nawet u jednej ryby  właśnie Microbe Lift   a nie Serą .

Jak to zlekceważymy i pozwolimy by pasożyt opanował rybę to i Baktoforte nie pomoże.

Edytowane przez deccorativo
  • Lubię to 1
Opublikowano

Ja bym przeprowadził kurację tym z zapadniętymi brzuchami puki jedzą w oddzielnym zbiorniku Sera Bakto Tabs - niszczy biologię, a jeśli nie pomoże to leczenie skojarzone Sera Bactoforte S + Metronidazol tak jak przy Bloat.

Opublikowano
Dnia 6.09.2017 o 16:58, darkon napisał:

Ja bym przeprowadził kurację tym z zapadniętymi brzuchami puki jedzą w oddzielnym zbiorniku Sera Bakto Tabs - niszczy biologię, a jeśli nie pomoże to leczenie skojarzone Sera Bactoforte S + Metronidazol tak jak przy Bloat.

Czy jest sens namoczyć pokarm w tych lekach i podawać wszystkim rybom? Niestety brak warunków na łowienie, czy przenoszenie biologii...

Na dzień dzisiejszy pływają w ziołach i z tego co widzę acei coraz gorzej wyglądają i pewnie niedługo padną :(

Opublikowano (edytowane)

Nie wiem czy można namaczać pokarm w Bactoforte S i Metronidazolu, ale możesz spróbować tej kuracji http://forum.klub-malawi.pl/topic/11906-baktoforte-s/?do=findComment&comment=253488 , co prawda jest to kuracja na bloat, ale i tak nie wiemy dokładnie co jest twoim rybą bez badań ichtiopataloga, a jest duża szansa, że te dwa leki trafią we właściwy patogen.

Z tego co się zorientowałem, to jest ten sam skład  Bactoforte S i Bactocaps F , a  Protocaps M to wersja akwarystyczna Metronidazolu. Ta kuracja niszczy biologię w zbiorniku, chociaż @harisimiw tym poście pisze, że Bactoforte S u niego nie zniszczył bilogii http://forum.klub-malawi.pl/topic/11906-baktoforte-s/?do=findComment&comment=153536  

Edytowane przez darkon
Opublikowano

Potwierdzam, kiedyś korzystałem z Protocaps M Zoolek i nie wybiło mi biologi, zresztą w instrukcji pisze wyraźnie że na leży wyłączyć tylko filtry z węglem aktywnym i torfem, podczas gdy np Bactocaps F ma już takie zalecenia ażeby filtry biologiczne odłączyć.

Uważam że ten Protocaps M jest na pewno warty próby, szczególnie że cena niska.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.