Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Hej, dawno mnie tu nie było... witajcie ponownie :P po ilu to latach przerwy??

kto mógłby mi obliczyć taki case?:

projekt_stelaz.PNG.f1e4f04320c14067c1c0f94518dcb615.PNG

 

Ale obliczyć to potrzebuje, a nie spekulować, bo akwa będzie na gołym stelażu, bez płyty meblowej.

Będę wdzięczny, bo nie ogarniam programów do wytrzymałości materiałów... no i wiedzy brakuje.

Thx

Edytowane przez makok
Opublikowano

Pewnie trzeba by podzielić te 500kg na dwie belki... i rozłożyć je jakoś proporcjonalnie wagowo na całej długości.... help bo to szafka na dwa zbiorniki jeden nad drugim i podpórki pionowe popsują mi efekt wizualny. ;)

Opublikowano (edytowane)

sam stelaż jest szeroki na 45cm ale akwarium będzie miało schodek wystający niejako poza.... inaczej mówiąc akwa ma długości 220cm, tyle ma przednia szyba, prawa boczna ma 53, lewa boczna 45cm, z tyłu od prawej leci 170cm, potem 8cm schodek i brakujące 50cm tyniej szyby... mniej więcej tak:

 

1. na górze masz rzut z góry akwa dolnego

2. potem akwa górne

3. poniżej stelaż ten o którym piszę + dodatkowo do ściany zakotwiczone dodatkowy stelaż podtrzymujący... jednak właśnie z niego bym najchętniej zrezygnował, bo przeszkadza w dostępie do dolnego zbiornika... w ostatniej chwili powiększyłem akwa o 5cm, dlatego stelaż na obrazku ma 40cm, ma mieć 45.

4. na samym dole rzut z przodu (wszystkie wymiary 1:10)

IMG_20170908_120246.thumb.jpg.bd29b7c4e768580a3a22e7090ecef6b4.jpg

Problem w tym że zaraz nad akwariami jest granitowy parapet, a akwarium musi być wcięte bo są tam rury i zawory po kaloryferze... muszą być dostępne bez odsuwania akwa. Parapetu nie obetnę bo na nim stanie 3 warstwy aquaponiki, będę hodował sałatę bio. :)

projekt.PNG.7fc61e69bce8e76e8ae10e9f6b5e4185.PNG

Dzięki za pomoc. Zobaczymy co Ci wyjdzie.

Edytowane przez makok
Opublikowano (edytowane)

Dobra głębokość nie istotna.
Można wykonać obliczenia analityczne bez użycia zaawansowanych programów do symulacji wytrzymałościowych, co własnie zrobiłem.
Założyłem model płaski (dwuwymiarowy) oraz przyjąłem że końce są podparte swobodnie. W rzeczywistości oczywiście tak nie jest, bo belka pozioma przyspawana do pionowej zachowa się pośrednio pomiędzy utwierdzeniem (brak możliwości obrotu na końcu) a pełną możliwością obrotu (tak jak ja wstępnie założyłem).  Ten stan który założyłem jest bardziej niekorzystny (otrzymamy większe wartości strzałki ugięcia).
Z obliczeń otrzymujemy że maksymalne ugięcie wyniesie 1,33mm. Ponadto dodatkowo obliczyłem maksymalną wartość naprężeń gnących które wystąpią w profilu, jest to niecałe 8MPa.

Belka_dla_Makoka_.thumb.jpg.fbd13b82dd715e294f6797f46690b5b5.jpg

Edit: W powyższych obliczeniach jest błąd. Opisałem to w poście #11

Pytanie podstawowe jest takie: co tak naprawdę daje Ci informacja że ugięcie wynosi 1,33mm. 
Naprawdę masz zamiar położyć akwarium na gołym stelażu? Bez blatu?
Jeśli tak, to wg mnie krytycznym miejscem jest niepodparty środek dna akwarium a nie sam stelaż. Masz zamiar zastosować jakieś zbrojone szkło na dno? (dawno temu tak się robiło w akwariach ramowych)
Bardzo oryginalny i odważny pomysł. Jak pewnie doskonale wiesz szkło źle znosi wszelkie naciski punktowe lub na małej powierzchni (zrobiłem kiedyś nawet symulacje z ciekawości, zobacz tu ....post nr 15) dlatego dajemy blaty i pianki.
Ale może coś Cię źle zrozumiałem. Powodzenia w projekcie bo zapowiada się bardzo zakręcony ;) 

Edytowane przez troad
  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)

Dzięki wielkie. oczywiście mówiąc bez blatu nie miałem na myśli na goło, pianka pod panele, albo 1cm styro, albo jakaś inna guma będzie. Szkoda mi dawać płytę bo to prawie 2cm straty. Ale przy takim ugięciu wystarczy że do ściany za stelażem przywiercę kątownik pod półki na środku jeden albo dwa i będzie elegancko. Nie będę się bawił w kotwiczenie tego do ściany niezniszczalną kratownicą. Dzięki, właśnie zaoszczędziłeś mi 6cm miejsca na lampę led. Ma to sens. Gumka albo pianka zniweluje ugięcie 1,33mm, a siłą rzeczy dzielone dno (schodek z tyłu) spowoduje że akwa 210x45x30h z szyby 8mm będzie praktycznie niezniszczalne.

Szyba dna nie musi być zbrojona, może wisieć "w powietrzu" i nic się nie stanie. Kunta miał akwa firmowe w UK gxzie dno było wklejone 1cm powyżej dolnych krawędzi szyb bocznych na całej powierzchni 150x60cm i zwykły 1cm float stał i go sprzedawali. więc moje z poprzeczkami co kilkadziesiąt cm też da radę, szczególnie że będzie 2x niższe. :P

Stelaż będzie wmurowany w dno, a za akwariami będzie na ścianie "ogrzewanie z CO" (ala podłogowe) między ścianą a  akwa, bo jednak zdjąłem grzejnik a to róg budynku. Po co ryzykować grzybka i kupować grzałki na prąd. :P

Edytowane przez makok
Opublikowano

 

1 godzinę temu, makok napisał:

Szyba dna nie musi być zbrojona, może wisieć "w powietrzu" i nic się nie stanie. Kunta miał akwa firmowe w UK gxzie dno było wklejone 1cm powyżej dolnych krawędzi szyb bocznych na całej powierzchni 150x60cm i zwykły 1cm float stał i go sprzedawali. więc moje z poprzeczkami co kilkadziesiąt cm też da radę, szczególnie że będzie 2x niższe. :P

OK, rozumiem, pewnie masz rację i wszystko będzie w porządku ;)

Powodzenia jeszcze raz

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.