Skocz do zawartości

Filtr kasetowy - filtracja mechaniczna


Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z uzyskaniem satysfakcjonującej czystości wody przy użyciu filtra kasetowego. Wielu użytkowników kaseciaka pisze, że przy tym rodzaju filtra ma najlepsze efekty jeśli chodzi o osiągnięcie tzw. "kryształu". U mnie niestety nie mogę tego osiągnąć. W wodzie widać dużo większych i mniejszych drobin. Jeśli chodzi o akwarium i filtrację to wygląda to w ten sposób:

akwarium 430l

filtr kasetowy dwustronny - pompa dct 4000, gąbki 2szt. 45ppi 40x10x5cm, 2 litry matrixu w komorze pompy

obsada to około 50szt, głównie małe ryby ławicowe + 9 ryb dennych (kirysy). Nie jest to malawi, ale powiedziałbym, że obsadę jeśli chodzi o produkcję materii porównałbym do 5 wyrośniętych pyszczaków. Przerybienie w związku z tym raczej bym wykluczył.

podłoże piasek.

Pompa chodzi cały czas na max czyli woda jest przerabiana jakieś 10 razy na godzinę. Widać, że woda krąży po całym zbiorniku. Wydawałoby się, że przy takim przepływie nie powinno być problemu z filtracją mechaniczną....

Jakieś pomysły? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film mógłbym nakręcić, ale niewiele będzie na nim widać. Akwarium ma 60cm szerokości i rogiem w którym jest kaseta przystawione jest do ściany. Nie mam dostępu, żeby z bliska nagrać jak zasysa filtr. Z tego co widzę to dużo tych drobin przepływa koło zasysów. Taka drobina musi się znaleźć jakiś 1cm od szczelin, żeby ją zaciągnęło. Na każdej stronie filtra mam zrobione po 5 szczelin każda 10cm x 0,5cm. Ostatecznie jednak filtr musi zaciągnąć te 4000/l na godzinę i nawet jak nie zassie danej cząsteczki za pierwszym razem to powinna ona do niego trafić za tym ósmym razem. Tak to sobie tłumaczę, ale może błędnie...

Mam jeszcze takie spostrzeżenie, że przy takiej konfiguracji kasety jak podałem w pierwszym poście filtr może działać bez czyszczenia gąbek 2 miesiące. Oczywiście czysczę go częściej, ale kiedyś zrobiłęm takie doświadczenie i tyle wyszło. Wydało mi się to podejrzanie długo.

Edytowane przez apper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś nic o wylocie wody z kasety-  jak jest skierowana i czym realizowany jest wypływ. Problem może być po stronie cyrkulacji a mianowicie wylot wody z kasety. Najlepiej wstaw zdjęcie lub zrób rysunek.

Co oznacza kaseta dwustronna ? jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylot zrobiony jest na rurce pcv nibco 1/2 cala. Skierowany jest tak, że woda idzie od filtra wzdłuż tylnej ściany akwarium, zatacza koło przy przedniej ścianie i wraca do filtra. Tak klasyczny obieg po okręgu. Właśnie przed chwilą zdławiłem wloty o 3/4 (mam regulowane). Drobiny ściąga z wyraźnie większej odległości. Zobaczymy czy coś to pomoże.

Kaseta dwustronna to znaczy, że wloty i gąbki są po obu stronach komory pompy a nie tylko po jednej.

Edytowane przez apper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem usuń 1litr matrixa. Przedobrzyłeś i przepływ jest kiepski w połączeniu z tym, że mówisz, że masz dwie gąbki po obu stronach, więc otworów wlotowych masz dużo, skoro pompa nie siorbie to wydaje mi się że masz za dużo zasysów.
Otwory zasysu jakiej masz wielkości ?. Jak usuniesz złoże zaklej otwory tak, aby uzyskać 10cm^2 powierzchni. 

Falownik posiadasz ?

Na mój gust obecnie wyszedł kaseciak wolnossący ;) 

Może spróbuj wersję jednostronną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma Matrix do przepływu? Skoro pompa nie siorbie to znaczy, że przepływ przez złoże jest wystarczający.
Za dużo otworów wlotowych i to cała tajemnica. Masz 10 szczelin o powierzchni 5 cm2 każda co daje olbrzymią powierzchnię 50 cm2... Porównać to można do zwykłego mechanika z gąbką, tyle, że tam śmieci maja większą szansę wpaść na gąbkę. A i tak problemem są gówienka zbierające się pod gąbką...
Moim zdaniem powinieneś zakleić po 3 szczeliny z każdej strony a pozostałe lekko zasłonić.

Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tworząc wersję dwustronną kaseciaka pisałem ze jest do baniaków-dwumetrowców i więcej.

Powinien taki kaseciak być po środku na tylnej ścianie i mieć wylot trójnikiem w dwie strony po skosie na szybę przednią.

Tworzą się wtedy  dwa obiegi wody każdy ma do pokonania ok 1-1,5m długości baniaka i woda po odbiciu od bocznych szyb zakręca zanieczyszczenia i kieruje po tylnej szybie prosto w oba wloty kasety.

IMHO do baniaka ogólnego (zapewne 150cm bo nie podałeś ) z mała ilością zanieczyszczeń wsadziłeś potwora:D z 4000l/h  na dodatek z  paszczą 50 cm2 :D i zupełnie złym obiegiem cyrkulacji.:(.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.