Skocz do zawartości

Malawi 240l - początkujący


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie wszystkich użytkowników!

Postanowiłem założyć akwarium z osobnikami z jeziora Malawi. Będzie to moje pierwsze akwarium, dlatego też piszę tutaj z nadzieją na pomoc !

Przejrzałem dokładnie forum, więc napiszę co wybrałem:

- Akwarium 240 l

- Filtr zewnętrzny 1000l/h wypełniony ceramiką

- Filtr wewnętrzny - 1500l/h

- piasek kwarcowy kreisel 

- na spód akwarium podkład pod panele 3mm

- z kamienia: serpentynit zielony

- grzałka 150 W

Jeśli chodzi o ryby to prosiłbym o pomoc, ponieważ kompletnie nie wiem co dobrać, ile gatunków będę mógł trzymać itp.

Dodam,iż interesują mnie ryby koloru żółtego,niebieskiego,czerwonego,pomarańczowego.

Chcę też zapytać o wodę, podobno optymalne pH jest na poziomie 7.5-8, a temperatura 25-28 stopni.

Jakie preparaty polecacie żeby to wszystko pięknie i ładnie wyglądało?

I jak z kwestią podmiany wody, ile litrów w jakim okresie czasu należy wymienić?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie porady i wskazówki ! 

 

Opublikowano (edytowane)

Myślę, że powinieneś jeszcze dokładnie przeczytać podstawy, czyli start baniaka. Gotowe obsady znajdziesz w odpowiednim dziale. Myślę że 3 gatunki możesz spróbować wcisnąć, choć to tylko gdybanie bo nie podajesz wymiarów akwarium, dlatego zakładam, że masz standard. Na pierwsze akwarium, przydało by się abyś miał Mbunę i to nie nazbyt agresywną, ale Mbuna wymaga większej ilości kamienia i kryjówek - przydało by się foto wystroju. Na pewno polecił bym Chindongo Saulosi - piękna ryba z bardzo wyraźnym dymorfizmem, samice żółte, samce niebieskie w pasy (od razu masz załatwione dwa kolory ;) ).

Do nich fajnie kolorystycznie pasuje Iodotropheus sprengerae, i ja w zasadzie już bym zakończył na tych dwóch, a to dlatego, że nie jestem zwolennikiem wrzucania zbyt wielu ryb do baniaka jeśli chcemy obserwować naturalne zachowanie ryb.

Podmiany wody w zależności od poziomu No3, zazwyczaj raz na tydzień 15-20%, proponuję wlewać wodę prosto z kranu stosując filtr węglowy - poszukaj tematu o "ustrojstwie do nalewania wody".

temperaturę ustaw około 26 stopni, ph w zakresie 7,6.

Nie istnieją preparaty żeby wszystko wyglądało pięknie i ładnie, takim preparatem jest Twoje zaangażowanie i dbanie o czystość :) jeśli zaś pytasz o uzdatniacze to najpierw odsyłam do tematu z ustrojstwem ;)

Edytowane przez Pleziorro
  • Dziękuję 1
Opublikowano
12 minut temu, Pleziorro napisał:

Na pewno polecił bym Chindongo Saulosi

 

12 minut temu, Pleziorro napisał:

Lodotropheus sprengerae

Ile samców i ile samic polecasz przy takich gatunkach? W razie trzeciego gatunku co byłoby odpowiednie do tych dwóch typów? Tak żeby nie gryzły się oraz co najważniejsze jadły ten sam pokarm.

 

 

Opublikowano

Myślę, że możesz kupić po 10 sztuk każdego z dwóch gatunków, i zobaczyć jak się rozwinie sytuacja z układami samiec/samica. 

I wtedy zdecydujesz czy chcesz dokładać trzeci gatunek czy może jednak zostawić zredukowaną początkową obsadę.

 

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Przy zakupie zastosuj się do rady Pleziorro, natomiast kiedy nadejdzie czas redukcji będziesz musiał zdecydować, czy chcesz trzymać dwa gatunki, czy upchnąć jeszcze ten trzeci. Ja również poleciłbym Ci raczej zostanie przy dwóch i wtedy spokojnie możesz spróbować z układem 2+6 Saulosi i 1+4 Sprengerae.

Opublikowano

Witaj na forum...

Od siebie dodam jeśli twój zbiornik ma wymiary 120x40x50??? to możesz nawet pokusić się o układ dwu samcowy ryb z tych dwóch gatunków proponowanych przez kolegów czyli np saulosi 2+6  ,rdzawe 2+6 ale to max szt co bym dął do tego wymiaru zbiornika...

Byłoby fajnie jak byś nam trochę pomógł i napisał czy zakładasz zbiornik od podstaw w stanie surowym bez biologi...

Zakupiony sprzęt(filtry) są całkiem nowe czy używane?

Opublikowano

Andrzeju łatwo się domyślić, że chodzi o świeży start... ;) i układy dwusamcowe to moim zdaniem trochę za dużo... Wiem, że to mniejsze ryby, ale 16 dorosłych sztuk w 240 litrach BRUTTO?

Opublikowano
8 minut temu, MatiK napisał:

Andrzeju łatwo się domyślić, że chodzi o świeży start...

To się akurat domyśliłem :D ,ale zarówno kolega też mógł zakupić używany zbiornik+filtry z dojrzałym złożem ;) 

9 minut temu, MatiK napisał:

układy dwusamcowe to moim zdaniem trochę za dużo... Wiem, że to mniejsze ryby, ale 16 dorosłych sztuk w 240 litrach BRUTTO?

Może źle określiłem się z tymi układami,ale doskonale rozumiem o co tobie chodzi z ilością ryb w takim zbiorniku.

Mimo tego moim zdaniem układy dwu gatunkowe a zarówno z układem dwu samcowe mają rację bytu w takim wymiarze zbiornika jak ma kolega,szczególnie przy proponowanej obsadzie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.