Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio zdarzyło mi się przekarmić ryby lub zapchać im przewód pokarmowy ;-( od dwóch dni przeprowadzam głodówkę - niepokojące objawy  ma tylko jedna samica jest opuchnięta w części brzusznej, ma lekki wytrzeszcz gałek ocznych, jej kolor jest jaśniejszy od pozostałych ryb i niestety ciągnie za sobą cienkie jak włos przezroczyste odchody .

Postanowiłem spróbować z czosnkiem, ale ze względu na głodówkę włożyłem po prostu obrany ,przekrojony na pół duży ząbek czosnku do komory pompy w kaseciaku, czy to coś pomoże ? zobaczymy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, py1szczak2 napisał:

Postanowiłem spróbować z czosnkiem, ale ze względu na głodówkę włożyłem po prostu obrany ,przekrojony na pół duży ząbek czosnku do komory pompy w kaseciaku, czy to coś pomoże ? zobaczymy.

Ciekawy eksperyment szkoda że na rybie prawdopodobnie chorej na bloat - moim zdaniem typowe objawy.

Te rybie czosnki w sprayu też mogą być dawkowane do wody więc chyba  żle nie zrobiłeś - problem zapewne w dawce.

Czosnek surowy zawiera siarczki i allicynę - naturalny antybiotyk 5x silniejszy  od penicyliny.

Jeśli u ludzi zabija pasożyty typu tasiemiec i glisty to może i rybę wyleczy, choć ten wytrzeszcz oczu świadczy o ostatniej fazie bloatu a z tego rzadko która wychodzi z życiem - ale jestem ciekaw co będzie.

Proponuję Piotrze pomiary NO2 tak co 5 dni  - co odpowie jaki ma wpływ ząbek czosnku wrzucony do baniaka na bakterie nitryfikacyjne. Z jednej strony jako antybiotyk zabija bakterie a z drugiej jest napisane że jako naturalny antybiotyk zachowuje florę bakteryjną . A z trzeciej strony :D kolega który faszerował codziennie ryby czosnkiem u ichtiologa wywołał zdziwienie że można tak pozbawić ryby całej flory bakteryjnej.

Więc jestem w  rozterce komu wierzyć - najlepiej własnym doświadczeniom.

Z prywatnej korespondencji z kolegami wiem że popularny w leczeniu bloatu obok Metronidazolu , Sera Baktoforte S .na 100% niszczy biologię nitryfikacyjną i po leczeniu , węglu i podmianach wody NO2 skacze nawet do ponad 0,5 ppm  i tygodniami trzeba odbudowywać biologię.

Tak więc jeśli osłabiona ryba przeżyje bloat to pada struta azotynami.

To tak na marginesie.

Opisuj proszę tą kurację czosnkową.

 

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryba oprócz opisanych wyżej objawów nie wyróżnia się od pozostałych, pływa normalnie, nie chowa się po kątach, nie leży na dnie. Przyczyną może być podanie nowego pokarmu który prawdopodobnie za krótko namoczyłem. Czosnek podałem kilka godzin temu, po 3 dniach lub po wyraźnej poprawie stanu ryby zamierzam go wyjąć. Podałem 1 duży ząbek na ok 500 litrów wody.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uważasz że to typowe zaparcia u ryb spowodowane karmą to daj im nie czosnek a  środek na przeczyszczenie .

Takim "olejem rycynowym dla ryb " jest  sól gorzka zwana też angielską.

Tu masz dawkowanie dla paletek to i nasze ryby zniosą. Dajesz na cały baniak bo lewatywa to lek na wszystko.

http://www.paletki-dyskowce.com/sol-gorzka/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten brak pewności co do choroby to nasza zmora bo ci ryba nie powie co ją boli.

Ty jesteś blisko patrzysz więc sam najlepiej możesz ocenić.

Sól gorzka Epsom jest do kupienia w każdej aptece , sklepach zielarskich, a jako Siarczan Magnezu w Chemii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium z pielegnicami amerykanskimi zaatakowaly nicienie /wiciowce , bądź obie gadziny jednoczesnie co czesto się zdarza. 

Wiedzialem ze nalezy sięgnąć po metronidazol,  ale postanowiłem przetestowac moc natury. Około 2 tygodni karmilem granulatem moczonym w przecisnietym przez praskę czosnku (pół ząbka) .

Po tym czasie udalem się do ichtiopatologa na badanie dla pewnosci. Jakże bylem zdziwiony ze pasożytów było brak wewnatrz ryb. Czosnek zadzialał. Jeszcze bardziej zdziwiony badający bo okazalo się ze wybilem cala flore bakteryjna zoladka i jelit . Odnaleziona zostala jedynie jedna slabo prosperujaca kolonia. Az tak wyjalowionego ukladu trawienniego doktor jeszcze nie widzial .

Czyżby kolega był u Pana doktora w Warszawie na SGGW? Dostałem pytanie o kamienie czosnkiem a następnie wyjaśnienie, że miał już taki przypadek, że cała flora bakteryjna była wybita... :)

Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak piszesz :-) do tego ryby byly karmione pokarmem z czosnkiem tropicala. Takze we wszystkim nalezy zachowac umiar :-) 

Oczywiście warunkiem zwalczania pasożytów jest to żeby ryby pobieraly pokarm. 

Świetnie sprawdza się w tym celu granulat hikari cichlid gold czy stample , bo jest bardzo chlonny i wyciaga co powinien.

 

Edytowane przez seba8989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.