Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

mam pytanie czy podanie 5g metranizadolu do 200L zaszkodzi pyśką jeśli okaże się, że nic im nie jest? ale mam pewne obawy bo większość już zaczęła mieć nitkowate przeźroczyste odchody a maingano kilka sztuk się kolebią jak "stoją" w wodzie poza tym na samicy yellowa robią się ala czarne paski tzn grubsze kreski o szerokości ok3mm wzdłuż ciała. Zastosował bym metranidazol tylko nie wiem czy jak pyśką tak naprawdę nic nie jest to im nie zaszkodzi.

Opublikowano

Podłączę się z pytaniami, w zasadzie szkoleniowo i na wszelki wypadek...


Rozumiem, że podejrzewasz bloat?

Przezroczyste nitkowate odchody rozumiem, natomiast...

kolebią się lewo prawo, czy "głowa-ogon" "góra-dół"?

czarne paski wzdłuż? masz na myśli pionowe czy poziome?

jakie inne objawy?

czy mógłbyś rozpisać objawy w czasie, od poczatku?



czy Ty już nie pisałeś wątku o bloat przypadkiem, czy pomyliłem?

Opublikowano

no podejrzewam, ale podejrzewam już od 3 tygodni i jak na razie nie zdecydowałem się na radykalne leczenie Metronizadolem. Kolebią się na boki i czasami góra - dół ale to tylko 2 sztuki maingano, czasami też ocierają się o podłoże i mają drgawki. Jeśli chodzi o yellowa samice to ma jakby poziomy blado czarny pasek( zaczyna się na wysokości oczu i kończy przy ogonie przerwyany) i wychodzą z tego podłużne kropki.


Na początku ocieranie się maingano, później zauważyłem przy yellowie nitkowate odchody, później bardzo apatyczne ruchy jednego maingano i intenstywne ocieranie o podłoże połączone z drgawkami całego ciała, teraz nitkowate odchody przy yellowach i maingano (ale najpierw nitka idzie a później normalny ciemny odchód:))


Chodzi mi głównie o to czy jak podam Metronidazol 5g na 200L to czy w razie czego nic się nie stanie z rybami jak później po 4 dniach jeszcze wsadze do filtra węgiel? Bo chciałbym go podać zapobiegawczo, a nóż się poprawi.

Opublikowano

Bylo juz na forum wiele razy....


Na bloat metro samo nie wystarczy...

Trzeba robic leczenie skojarzone z Sera Bactopur Direct (podkreslam ta nazwe Direct !!- tabletki, nie zwykle Sera Bactopur w plynie)...


Stosowalem metronidazol kilka razy w polaczeniu z Sera Bactopur Direct-- nie zaobserwowalem zadnych negatywnych skutkow....


Na bloat:

Dawkowanie wedlug znanej ogolnie metody na leczenie bloatu:

3-5 gr. metronidazolu na 100 litrów wody

1 tabletka Sera Bactopur direct na 40 litrow wody


Po dwóch dniach dodac leki w połowie dawki wyjściowej.


Metronidazol nie lubi swiatla wiec zaciemnienie akwa wskazane...


Sam metronidazol moze pomoc na nicienie czy wiciowce, co u Ciebie tez nie jest wykluczone...


3tyg to kurde troche czasu minelo... jak na bloat to dosc dlugo...


Cienkie, przezroczyste odchody moga rowniez sie pojawiac przy karmieniu np. mrozonkami -- artemia, kryl etc.


Parametry wody w porzadku rozumiem ?? Kolysanie, drgrawki, wytrzeszcz przy podwyzszonych zwiazkach azotowych tez moga wystepowac.


Niektorzy zaloty godowe biora jako drgawki -- rozumiem, ze to nie wchodzi w rachube...


5 centos...

Opublikowano

parametry wody wszystko ok


NO2- 0

NO3 - 30

pH- 7.6

GH - 17

KH - 10


no wiem, że trochę długo jak na bloat dlatego tak się wstrzymuję z podaniem tego Metronizadlou, poobserwuje jeszcze kilka dni i podejmę jakąś decyzję.


THX for help :!:

Opublikowano

należy pobrać próbki i wybrać się na wydział biologii, z pewnością ktoś pomoże. Postawi trafną diagnozę, a tym samym leczenie będzie mogło być ukierunkowane i trafne. Najlepiej gdzieś na akademie rolniczą na wydział biologii, do katedry hydrobiologii i ichtiobiologii :)

Opublikowano

Najnowsze a raczej juz stare doniesienia mowia o laczeniu metronidazolu z lavamisolem. Poniewaz w praktyce nie sa mi znane szczegóły odwołam się do kilku innych postów i postu nt. kuracji ryb z tym połączeniem pochadzącym z forum pkmd.


www.pkmd.pl[/url]]Część akwarystów stosuje też tzw. kurację mieszaną, wykorzystując do tego celu zarówno metronidazol jak i levamisol, co często przynosi bardzo dobre efekty.

Standardowa kuracja tą metodą wygląda w następujący sposób:

- Pierwszego dnia, podaje się metronidazol w dawce: 2g/100 litrów wody;

- Czwartego dnia, podmienia się w zbiorniku około 50% wody i wprowadza do niej 10-procentowy levamisol w ilości 2,3g;

- Siódmego dnia, następuje kolejna podmiana 50% wody i wprowadza się do zbiornika metronidazol w dawce: 2g/100 litrów wody;

- Dziesiątego dnia, podmienia się w zbiorniku około 50% wody i wprowadza do niej 10-procentowy levamisol w ilości 2,3g;

- Trzynastego dnia, podmienia się 50 – 60% wody i rozpoczyna standardowe czynności, kończące każdą kurację, które zostały poniżej opisane.

W czasie zabiegu, może pojawić się zjawisko niedotlenienia u leczonych osobników. Zwiększenie intensywności przewietrzania wody, powinno temu skutecznie zapobiec.

Z chwilą rozpoczęcia kuracji, wskazane jest zmniejszenie intensywności oświetlenia w zbiorniku kwarantannowym, gdyż światło przyspiesza procesy rozkładowe w stosowanym leku.

W trakcie leczenia można się często spotkać z wystąpieniem bakteryjnego zakwitu wody. Część akwarystów, rozpoczynając kurację ryb omawianym lekiem, dodaje też do wody w celach zapobieżenia temu zjawisku sól, w ilości 1 płaska łyżeczka od herbaty/10 litrów wody.

Stosując omawiany antybiotyk, absolutnie nie można stosować klindamycyny lub chloramfenikolu, i zakaz ten rozciąga się dodatkowo na 21 kolejnych dni po skończeniu kuracji.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.