Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Po paru latach przerwy w akwarystyce postanowiłem ponownie zakupić akwarium. Ponownie wybrałem biotop Malawi, z tym że teraz chciałbym podejść do tego bardziej profesjonalnie.

Przymierzam sie do zakupu akwarium 260l:

- wymiary 120x40x63

- biały grys wapienny 1-2mm (to juz zakupiłem - 30kg)

- grzałka 300 W (czy lepiej wybrać 250W) ?

- lampa UV 9W

- filtr wewnętrzny Aquael Turbo 2000

- filtr zewnętrzny Tetra EX 800 Plus :
w tym przypadku mam dylemat, nie wiem czy EX 800, czy możne jednak zdecydować sie na droższy ale większy EX 1200 ? Wiem że te filtry maja tyle samo zwolenników co przeciwników jednak mam dobre doświadczenie z nimi, miałem kiedyś 700-tke i bardzo dobrze pracowała przez parę lat. W tym przypadku nie chciałbym aby był zbyt nadmiarowy. Prosze o rade co o tym sądzicie ?

Akwarium które wybrałem to model Aquael Glossy 120 White. Planuje jako tło nakleić czarną folie z tym, że tu tez sie zastanawiam czy nie lepszym rozwiązaniem jest czarne PCV ? jakie macie z tym doświadczenia? czy nie ma problemu z czyszczeniem tego pcv ?

 z góry dziękuje za wszelkie sugestie

Opublikowano (edytowane)

Kup EX 1200 na pewnie nie będzie zbyt nadmiarowy. Co do grzałki to 250 W w zupełności wystarczy u mnie daje radę w 450 litrach. Tło mam obecnie z czarnego PCV, którego w ogóle nie czyszczę, bo i tak jest niedoświetlone dlatego wydaje mi się , że naklejenie foli byłoby lepszym rozwiązaniem z uwagi właśnie na czyszczenie.

Edytowane przez kado
Opublikowano

kolego gajo to nie jest profesjonalne podejście do Malawi;)

-baniak za wąski i za mały:D

grys za gruby i za ostry - polecam piasek gradacji 0,8-1,2mm kolor i materiał dowolny wg gustu.

lampa UV zbędna

profesjonalnie to jak zanim kupisz najpierw zapytasz:D

Profesjonalnie to też jak zerkniesz w to by się przekonać czy akurat nie masz kranówy z NO3 = 30ppm jak ci ze Stacji Uzdatniania "Bursaki"  nie wspominając o pH 7,2 i TWO masakrycznie wysokim.

Trzeba też wiedzieć że chloru wolnego po dziurki w nosie ok 0,2mg/l więc woda tak ale przez odpowiednio skonstruowane ustrojstwo - to będzie wtedy profeska:D

http://www.mpwik.lublin.pl/index.php?option=site&id=5&sid=24

 

ale tu się tylko przedstawiamy - szczegóły i pytania to już w odpowiednich działach.

napisałem tu jako OT byś dalszych głupstw nie kupował.

 

Opublikowano
23 godziny temu, gajo napisał:

Przymierzam sie do zakupu akwarium 260l:

- wymiary 120x40x63

...czyli jest litraż netto. Bo brutto wychodzi 302.400

23 godziny temu, gajo napisał:

- biały grys wapienny 1-2mm (to juz zakupiłem - 30kg)

....przemyśl i zastanów się nad piaskiem.

 

23 godziny temu, gajo napisał:

lampa UV 9W

...szkoda kasy. Możesz jej  w ogóle nie użyć. A zawsze zdążysz dokupić.

 

23 godziny temu, gajo napisał:

? jakie macie z tym doświadczenia? czy nie ma problemu z czyszczeniem tego pcv ?

...to czy będziesz miał czarną folię czy  PCV  to kwestia gustu. Osobiście polecam PCV  a to z tego powodu ,że wg mnie daje lepszą głębię jak folia , nie ma refleksów a jeżeli chodzi o czyszczenie ( ja bym nie czyścił) to bardzo fajnie wyczyścisz małą gąbka od naczyń. Wadą jest to ,że raczej żadnych przyssawek do PCV  nie zamontujesz bo i tak prędzej czy później ( ze wskazaniem na prędzej) odpadną.

Opublikowano

Jako tło lepiej użyć PCV mam czarna folie i niezbyt ładnie wyglądają odbite ryby i skały w plecach akwarium.

A jako podłoże zamiast grysu jak bym wsypał piach ze żwirowni lub z jakiejś rzeki.

Opublikowano
Godzinę temu, VarIIaT napisał:

A jako podłoże zamiast grysu jak bym wsypał piach ze żwirowni lub z jakiejś rzeki.

Jak najbardziej piach z żwirowni się nadaje,z mojej strony polecam tobie szary piach który obecnie posiadam w swoim zbiorniku...Jego granulacja jest mieszana,i co ważne wygląda on naturalnie w zbiorniku...

Opublikowano

Dziękuję wszystkim za informacje. Jeżeli chodzi o tło to pewnie wybiorę PCV na tyla szybę i ew. pod żwirek. Zastanawiam sie czy od razu nie nakleję tez folii. Zawsze będę miał jakaś alternatywę.

Kolega Deccorativo zwrócił uwagę na parametry wody. Niestety ale nie ma możliwości sprawdzenia jej na podstawie danych dostawcy, mieszkam pod lublinem i lokalny wodociąg jest obsługiwany przez firme która takich szczegółowych danych nie podaje. 

Jeżeli chodzi to żwirek to musi pozostać ten który napisałem. Zakupiłem juz 30 kg i nie uśmiecha mi sie wymieniać na jakis inny.

 

Doradzcie prosze jeszcze z tym filtrem. Czy jest sens taki duzy filtr jak Tetra EX1200 czy wystarczy w zupełnosci EX800 jako biolog

Opublikowano
6 minut temu, gajo napisał:

Jeżeli chodzi to żwirek to musi pozostać ten który napisałem. Zakupiłem juz 30 kg i nie uśmiecha mi sie wymieniać na jakis inny.

Pomyśl o tym, że rybom nie uśmiecha się kopać w takim ostrym piachu. Zakup piasku to naprawdę niewielki koszt, więc lepiej byłoby jakbyś zmienił zdanie.

Opublikowano (edytowane)

gajo prosisz o rady a potem je ignorujesz,  szkoda klawiatury dla ciebie.

świadomie wprowadzasz nas w błąd z tą miejscowością - a ja piszę jak głupek o wodzie w Lublinie

to po co ci doradzać z filtrem jak i tak zrobisz po swojemu;) a dlaczego akurat Tetra EX? a nie np HW?

a po co ci w ogóle ten kubeł jak dajesz AqC 2000Turbo - tam jest 2000l/h przez gąbkę mechaniczną i kubek 0,6litra na ceramikę biologiczną.

dla 300l to świat i ludzie. a masz i mechanikę i biologię. No tylko wali po oczach jakby wsadził do baniaka  niemiecki granat z II WŚ

Zamiast tego kubła kup walizkę testów JBLa ale nie Zooleka  taką JBL CombiSet +NH4 i uzupełnienia na pH 7,4-9 , GH i PO4  ( wszystko masz w Clarias Wwa) przynajmniej dowiesz się jaką masz wodę , do startu baniaka będzie co mierzyć a i jak cię dopadną sinice to zobaczysz proporcję NO3/PO4.

 

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, gajo napisał:

Jeżeli chodzi to żwirek to musi pozostać ten który napisałem. Zakupiłem juz 30 kg i nie uśmiecha mi sie wymieniać na jakis inny.

Kolego proponuje sprzedać na Olx lub innej aukcji zakupiony żwirek wapienny z wiadomych powodów,z resztą napisał już tobie na ten temat kolega Timi...

Naprawdę warto rozejrzeć się nad piaskiem z żwirowni lub z marketu np firmy ''Kreisel''...

Koszt piasku malutki (ja na żwirowni za dwa 10l wiaderka dałem 2zł),a jaką satysfakcje będziesz miał z patrzenia jak rybki ochoczo w nim kopią ;),z resztą rybki też będą zadowolone z tego piasku :D...

Posłuchaj rad kolegów którzy chcą dobrze dla ciebie,jak i dla twoich rybek!!!Nikt na siłę nie będzie ciebie namawiał co masz zrobić w swoim zbiorniku,ale każdy z nas daję dobre sprawdzone rady,więc czasem warto się zastanowić co dobrze zrobić na początku zakładania zbiornika niż potem kombinować w źle założonym zbiorniku jak będą kłopoty np z żwirkiem ;) ...

 

Edytowane przez egon44

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.