Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Po paru latach przerwy w akwarystyce postanowiłem ponownie zakupić akwarium. Ponownie wybrałem biotop Malawi, z tym że teraz chciałbym podejść do tego bardziej profesjonalnie.

Przymierzam sie do zakupu akwarium 260l:

- wymiary 120x40x63

- biały grys wapienny 1-2mm (to juz zakupiłem - 30kg)

- grzałka 300 W (czy lepiej wybrać 250W) ?

- lampa UV 9W

- filtr wewnętrzny Aquael Turbo 2000

- filtr zewnętrzny Tetra EX 800 Plus :
w tym przypadku mam dylemat, nie wiem czy EX 800, czy możne jednak zdecydować sie na droższy ale większy EX 1200 ? Wiem że te filtry maja tyle samo zwolenników co przeciwników jednak mam dobre doświadczenie z nimi, miałem kiedyś 700-tke i bardzo dobrze pracowała przez parę lat. W tym przypadku nie chciałbym aby był zbyt nadmiarowy. Prosze o rade co o tym sądzicie ?

Akwarium które wybrałem to model Aquael Glossy 120 White. Planuje jako tło nakleić czarną folie z tym, że tu tez sie zastanawiam czy nie lepszym rozwiązaniem jest czarne PCV ? jakie macie z tym doświadczenia? czy nie ma problemu z czyszczeniem tego pcv ?

 z góry dziękuje za wszelkie sugestie

Opublikowano (edytowane)

Kup EX 1200 na pewnie nie będzie zbyt nadmiarowy. Co do grzałki to 250 W w zupełności wystarczy u mnie daje radę w 450 litrach. Tło mam obecnie z czarnego PCV, którego w ogóle nie czyszczę, bo i tak jest niedoświetlone dlatego wydaje mi się , że naklejenie foli byłoby lepszym rozwiązaniem z uwagi właśnie na czyszczenie.

Edytowane przez kado
Opublikowano

kolego gajo to nie jest profesjonalne podejście do Malawi;)

-baniak za wąski i za mały:D

grys za gruby i za ostry - polecam piasek gradacji 0,8-1,2mm kolor i materiał dowolny wg gustu.

lampa UV zbędna

profesjonalnie to jak zanim kupisz najpierw zapytasz:D

Profesjonalnie to też jak zerkniesz w to by się przekonać czy akurat nie masz kranówy z NO3 = 30ppm jak ci ze Stacji Uzdatniania "Bursaki"  nie wspominając o pH 7,2 i TWO masakrycznie wysokim.

Trzeba też wiedzieć że chloru wolnego po dziurki w nosie ok 0,2mg/l więc woda tak ale przez odpowiednio skonstruowane ustrojstwo - to będzie wtedy profeska:D

http://www.mpwik.lublin.pl/index.php?option=site&id=5&sid=24

 

ale tu się tylko przedstawiamy - szczegóły i pytania to już w odpowiednich działach.

napisałem tu jako OT byś dalszych głupstw nie kupował.

 

Opublikowano
23 godziny temu, gajo napisał:

Przymierzam sie do zakupu akwarium 260l:

- wymiary 120x40x63

...czyli jest litraż netto. Bo brutto wychodzi 302.400

23 godziny temu, gajo napisał:

- biały grys wapienny 1-2mm (to juz zakupiłem - 30kg)

....przemyśl i zastanów się nad piaskiem.

 

23 godziny temu, gajo napisał:

lampa UV 9W

...szkoda kasy. Możesz jej  w ogóle nie użyć. A zawsze zdążysz dokupić.

 

23 godziny temu, gajo napisał:

? jakie macie z tym doświadczenia? czy nie ma problemu z czyszczeniem tego pcv ?

...to czy będziesz miał czarną folię czy  PCV  to kwestia gustu. Osobiście polecam PCV  a to z tego powodu ,że wg mnie daje lepszą głębię jak folia , nie ma refleksów a jeżeli chodzi o czyszczenie ( ja bym nie czyścił) to bardzo fajnie wyczyścisz małą gąbka od naczyń. Wadą jest to ,że raczej żadnych przyssawek do PCV  nie zamontujesz bo i tak prędzej czy później ( ze wskazaniem na prędzej) odpadną.

Opublikowano

Jako tło lepiej użyć PCV mam czarna folie i niezbyt ładnie wyglądają odbite ryby i skały w plecach akwarium.

A jako podłoże zamiast grysu jak bym wsypał piach ze żwirowni lub z jakiejś rzeki.

Opublikowano
Godzinę temu, VarIIaT napisał:

A jako podłoże zamiast grysu jak bym wsypał piach ze żwirowni lub z jakiejś rzeki.

Jak najbardziej piach z żwirowni się nadaje,z mojej strony polecam tobie szary piach który obecnie posiadam w swoim zbiorniku...Jego granulacja jest mieszana,i co ważne wygląda on naturalnie w zbiorniku...

Opublikowano

Dziękuję wszystkim za informacje. Jeżeli chodzi o tło to pewnie wybiorę PCV na tyla szybę i ew. pod żwirek. Zastanawiam sie czy od razu nie nakleję tez folii. Zawsze będę miał jakaś alternatywę.

Kolega Deccorativo zwrócił uwagę na parametry wody. Niestety ale nie ma możliwości sprawdzenia jej na podstawie danych dostawcy, mieszkam pod lublinem i lokalny wodociąg jest obsługiwany przez firme która takich szczegółowych danych nie podaje. 

Jeżeli chodzi to żwirek to musi pozostać ten który napisałem. Zakupiłem juz 30 kg i nie uśmiecha mi sie wymieniać na jakis inny.

 

Doradzcie prosze jeszcze z tym filtrem. Czy jest sens taki duzy filtr jak Tetra EX1200 czy wystarczy w zupełnosci EX800 jako biolog

Opublikowano
6 minut temu, gajo napisał:

Jeżeli chodzi to żwirek to musi pozostać ten który napisałem. Zakupiłem juz 30 kg i nie uśmiecha mi sie wymieniać na jakis inny.

Pomyśl o tym, że rybom nie uśmiecha się kopać w takim ostrym piachu. Zakup piasku to naprawdę niewielki koszt, więc lepiej byłoby jakbyś zmienił zdanie.

Opublikowano (edytowane)

gajo prosisz o rady a potem je ignorujesz,  szkoda klawiatury dla ciebie.

świadomie wprowadzasz nas w błąd z tą miejscowością - a ja piszę jak głupek o wodzie w Lublinie

to po co ci doradzać z filtrem jak i tak zrobisz po swojemu;) a dlaczego akurat Tetra EX? a nie np HW?

a po co ci w ogóle ten kubeł jak dajesz AqC 2000Turbo - tam jest 2000l/h przez gąbkę mechaniczną i kubek 0,6litra na ceramikę biologiczną.

dla 300l to świat i ludzie. a masz i mechanikę i biologię. No tylko wali po oczach jakby wsadził do baniaka  niemiecki granat z II WŚ

Zamiast tego kubła kup walizkę testów JBLa ale nie Zooleka  taką JBL CombiSet +NH4 i uzupełnienia na pH 7,4-9 , GH i PO4  ( wszystko masz w Clarias Wwa) przynajmniej dowiesz się jaką masz wodę , do startu baniaka będzie co mierzyć a i jak cię dopadną sinice to zobaczysz proporcję NO3/PO4.

 

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, gajo napisał:

Jeżeli chodzi to żwirek to musi pozostać ten który napisałem. Zakupiłem juz 30 kg i nie uśmiecha mi sie wymieniać na jakis inny.

Kolego proponuje sprzedać na Olx lub innej aukcji zakupiony żwirek wapienny z wiadomych powodów,z resztą napisał już tobie na ten temat kolega Timi...

Naprawdę warto rozejrzeć się nad piaskiem z żwirowni lub z marketu np firmy ''Kreisel''...

Koszt piasku malutki (ja na żwirowni za dwa 10l wiaderka dałem 2zł),a jaką satysfakcje będziesz miał z patrzenia jak rybki ochoczo w nim kopią ;),z resztą rybki też będą zadowolone z tego piasku :D...

Posłuchaj rad kolegów którzy chcą dobrze dla ciebie,jak i dla twoich rybek!!!Nikt na siłę nie będzie ciebie namawiał co masz zrobić w swoim zbiorniku,ale każdy z nas daję dobre sprawdzone rady,więc czasem warto się zastanowić co dobrze zrobić na początku zakładania zbiornika niż potem kombinować w źle założonym zbiorniku jak będą kłopoty np z żwirkiem ;) ...

 

Edytowane przez egon44

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.