Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Akwarium posiadam już długi czas ale dopiero po kilku latach zafascynowałem się na maxa pyszczakami. Do tej pory akwarium było jednym wielkim polem doświadczalnym. Jak byłem z żona w zoologicznym i podobała się na rybka to ją kupowaliśmy i wychodziła zupa rybna z różnych biotopów. Dlatego chciałbym to zmienić i założyć typowo biotopowy zbiornik.

Akwarium które posiadam jest o wymiarach 120x50x45H. Posiadam lampe 2x54W i świetlówki typowo roslinne które rozumiem że trzeba wymienić ? Filtr który posiadam to JBL e1501e i zastanawiam sie czy wymienić go na unimaxa 500? Obawiam się go trochę bo po roku przy czyszczeniu troszkę z niego ciekło , teraz jest spokój ale kto wie jak będzie przy restarcie. Inwestować w drogie wkłady typu matrix, azoo 4in 1, itp czy zasypać go lawą? Rozumiem że bedzie potrzebny falownik? Jeśli tak to jaki ? W głowie jeszcze masa pytań ale nie chcę pisać ksiązki ;) Proszę o wsparcie i zainteresowanie :)

Pozdrawiam

Opublikowano

JBL byłby idealny na biologa+ częściowo mechanika. Jednak proponowałbym Ci zakup jeszcze do środka jakiegoś filtra, np. AQUAEL TURBO 2000, który by Ci zbierał syfek ;), typowy mechanik :)

Opublikowano

No własnie nie podobają się wewnętrzne filtry dlatego chciałbym zrezygnować z tego pomysłu.

Zresztą w środku i tak już będzie dużo sprzetu : grzałka , falownik, wejscie i wyjscie filtra. Dlatego chciałbym użyć jednego mocnego lub dwa średniej mocy filtry.

Opublikowano
Z tego co już sobie zapisałem do realizacji to :

-kupić części do "ustrojstwa" do nalewania kranówy :)


Tutaj mam pytanie czy ktoś powie mi na temat mojej wody


Czy do mojego akwarium jeden filtr wystarczy czy zastować jeszcze jeden.



Kolego sugeruję odwrócić kolejność:D


1/ wydobyć aktualne wyniki badań wody bo te co podałeś to starożytność wodociągowa tu już bliżej ale nadal to ubiegły rok.

http://www.wodociagi.slupsk.pl/wp-content/uploads/2011/10/Wyniki_badan_jakosci_wody_w_Slupsku_dla_poszczegolnych_osiedli_za_I-I_polrocze_2015r..pdf


pH masz super ale nie wiem czemu NO3 tak bardzo różne w zależności od osiedla.


2/ jak dostaniesz aktualne azotany NO3 albo sam zmierzysz dobrym testem kropelkowym czyli Salifertem lub JBLem to:D


3/ zakupisz graty do ustrojstwa w zależności od poziomu NO3 w wersji podstawowej czy tej rozszerzonej o usuwanie azotanów.


Moim zdaniem ta 270l to wersja przejściowa:D i nie warto w nią zbytnio inwestować. Jak cię dopadnie pasja pyszczakowa :D to i tak zamienisz baniak na większy a ten sprzedasz.

a/ zobacz czy da się wyłączyć tylko jedną świetlówkę bo 2x54W to u nas za jasno a to kosztuje i rur nie wymieniaj - drogie.

b/ wymień uszczelki w kuble i zrób w nim remanent czyli co i ile tego tam nawalone jest.

c/ kupując graty do ustrojstwa kup 1l Purolite A520E to o,5l dasz w rajstopie żony do kubła przynajmniej pożytek z tego będzie - NO3 w baniaku 5ppm stale i na wieki i woda superklarowna.

Na zasys kubła załóż gęstą gąbkę to mechanik będzie wystarczający - resztę żywica załatwi.

Też nie lubię jak w baniaku najbardziej widać wyposażenie.

Może taki kaseciak-tło bo wszystko schowa i nic nie przecieka nigdy:D

Opublikowano

Deccorativo problem polega na tym że planowałem akwarium dużo większe. Niestety po sprawdzeniu okazało się że wytrzymałość stropu to 150kg/m2 czyli bardzo słabo. Niestety więc musi zostać to akwarium.

W oświetleniu mogę włączyć każda świetlówkę osobno więc gra gitara :) Kaseciak mi odpowiada i dużo o nim czytałem ale niestety moje zdolności manualne są na takim poziomie że tego nie zrobię ;)

Na ten purolite to kupić osobny korpus czy dajemy go razem z weglem ?

Opublikowano
Deccorativo problem polega na tym że planowałem akwarium dużo większe. Niestety po sprawdzeniu okazało się że wytrzymałość stropu to 150kg/m2 czyli bardzo słabo. Niestety więc musi zostać to akwarium.


A w życiu bym nie odpuścił:D

Ja tam nie jestem budowlaniec ale tak na chłopski rozum jeśli strop by wytrzymywał tyle co piszesz to to akwarium 120x50x45h zajmuje 0,6m2 a waży tak z szafką coś z 300kg więc dawno powinno przebić strop z liczenia po chłopsku już jest 500kg/m2

Ty się nie boisz spać z żoną - razem z łóżkiem też powinniście spaść niżej.

Ty podpytaj na pw kolegów co robią budowlankę bo to co podałeś jakieś mało wiarygodne jest - hamak ma większą wytrzymałość.

Wracamy do dużego baniaka:D

Opublikowano

Witaj.


Napisz coś na temat wkładów filtracyjnych, które masz obecnie. Jeśli masz nadal działające akwarium to może obędzie się bez inwestycji w nowe media filtracyjne. Nowych świetlówek nie kupuj bo po co skoro masz sprawne oświetlenie. Jak już odpalisz baniak to ocenisz czy nie jest zbyt jasno i czy barwa światła Ci odpowiada i wtedy najwyżej zaczniesz myśleć nad zmiana oświetlenia. Filtra też nie wymieniaj tylko zrób tak jak radzi Henryk: nowe uszczelki albo pomyśl nad kaseciakiem.

Staraj się wykorzystać jak najwięcej z tego co już masz. Wg mnie to co masz czyli filtr, oświetlenie a może i podłoże (nie wiemy jakie masz w obecnym baniaku i czy chcesz je wykorzystać) jest ok. Ze sprzętu dokupisz tylko falownik i będzie okey. Detale dopracujesz jak już akwarium wystartuje.


Napisz też coś na temat budynku w którym mieszkasz bo nie chce mi się wierzyć w taką nośność stropów.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki za rozwianie wątpliwości. Cieszy mnie, że zielenice tak wystartowały. Możliwe, że niebawem zamontuje troche mocniejsze światło żeby jeszcze im w tym pomóc. Nie będę przesadzał bo akwarium i tak stoi frontem do okna północnego. Jeśli chodzi o to czemu czekałem rok to po prostu w tamtym roku zrobiłem 3/4 roboty i odsunąłem akwarium na dalszy plan. Musiałem pozałatwiać sprawy i rozwiązać problemy, później sam nie wiem czemu czekałem. Ważne, że w końcu są ryby i wszystko dobrze się kręci
    • To są normalne zielenice, za 2-3 miesiące będziesz miał kamienie pokryte pięknym, zielonym zamszem. Sinice tworzą takie paskudne szaro-turkusowe plechy, od razu widać, że to jest coś, czego nie chcesz w akwarium.  Bardzo fajne rumowisko, ale dla czego aż rok czekałeś? Zwykle akwarium jest dojrzałe po miesiącu.
    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.