Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Akwarium posiadam już długi czas ale dopiero po kilku latach zafascynowałem się na maxa pyszczakami. Do tej pory akwarium było jednym wielkim polem doświadczalnym. Jak byłem z żona w zoologicznym i podobała się na rybka to ją kupowaliśmy i wychodziła zupa rybna z różnych biotopów. Dlatego chciałbym to zmienić i założyć typowo biotopowy zbiornik.

Akwarium które posiadam jest o wymiarach 120x50x45H. Posiadam lampe 2x54W i świetlówki typowo roslinne które rozumiem że trzeba wymienić ? Filtr który posiadam to JBL e1501e i zastanawiam sie czy wymienić go na unimaxa 500? Obawiam się go trochę bo po roku przy czyszczeniu troszkę z niego ciekło , teraz jest spokój ale kto wie jak będzie przy restarcie. Inwestować w drogie wkłady typu matrix, azoo 4in 1, itp czy zasypać go lawą? Rozumiem że bedzie potrzebny falownik? Jeśli tak to jaki ? W głowie jeszcze masa pytań ale nie chcę pisać ksiązki ;) Proszę o wsparcie i zainteresowanie :)

Pozdrawiam

Opublikowano

JBL byłby idealny na biologa+ częściowo mechanika. Jednak proponowałbym Ci zakup jeszcze do środka jakiegoś filtra, np. AQUAEL TURBO 2000, który by Ci zbierał syfek ;), typowy mechanik :)

Opublikowano

No własnie nie podobają się wewnętrzne filtry dlatego chciałbym zrezygnować z tego pomysłu.

Zresztą w środku i tak już będzie dużo sprzetu : grzałka , falownik, wejscie i wyjscie filtra. Dlatego chciałbym użyć jednego mocnego lub dwa średniej mocy filtry.

Opublikowano
Z tego co już sobie zapisałem do realizacji to :

-kupić części do "ustrojstwa" do nalewania kranówy :)


Tutaj mam pytanie czy ktoś powie mi na temat mojej wody


Czy do mojego akwarium jeden filtr wystarczy czy zastować jeszcze jeden.



Kolego sugeruję odwrócić kolejność:D


1/ wydobyć aktualne wyniki badań wody bo te co podałeś to starożytność wodociągowa tu już bliżej ale nadal to ubiegły rok.

http://www.wodociagi.slupsk.pl/wp-content/uploads/2011/10/Wyniki_badan_jakosci_wody_w_Slupsku_dla_poszczegolnych_osiedli_za_I-I_polrocze_2015r..pdf


pH masz super ale nie wiem czemu NO3 tak bardzo różne w zależności od osiedla.


2/ jak dostaniesz aktualne azotany NO3 albo sam zmierzysz dobrym testem kropelkowym czyli Salifertem lub JBLem to:D


3/ zakupisz graty do ustrojstwa w zależności od poziomu NO3 w wersji podstawowej czy tej rozszerzonej o usuwanie azotanów.


Moim zdaniem ta 270l to wersja przejściowa:D i nie warto w nią zbytnio inwestować. Jak cię dopadnie pasja pyszczakowa :D to i tak zamienisz baniak na większy a ten sprzedasz.

a/ zobacz czy da się wyłączyć tylko jedną świetlówkę bo 2x54W to u nas za jasno a to kosztuje i rur nie wymieniaj - drogie.

b/ wymień uszczelki w kuble i zrób w nim remanent czyli co i ile tego tam nawalone jest.

c/ kupując graty do ustrojstwa kup 1l Purolite A520E to o,5l dasz w rajstopie żony do kubła przynajmniej pożytek z tego będzie - NO3 w baniaku 5ppm stale i na wieki i woda superklarowna.

Na zasys kubła załóż gęstą gąbkę to mechanik będzie wystarczający - resztę żywica załatwi.

Też nie lubię jak w baniaku najbardziej widać wyposażenie.

Może taki kaseciak-tło bo wszystko schowa i nic nie przecieka nigdy:D

Opublikowano

Deccorativo problem polega na tym że planowałem akwarium dużo większe. Niestety po sprawdzeniu okazało się że wytrzymałość stropu to 150kg/m2 czyli bardzo słabo. Niestety więc musi zostać to akwarium.

W oświetleniu mogę włączyć każda świetlówkę osobno więc gra gitara :) Kaseciak mi odpowiada i dużo o nim czytałem ale niestety moje zdolności manualne są na takim poziomie że tego nie zrobię ;)

Na ten purolite to kupić osobny korpus czy dajemy go razem z weglem ?

Opublikowano
Deccorativo problem polega na tym że planowałem akwarium dużo większe. Niestety po sprawdzeniu okazało się że wytrzymałość stropu to 150kg/m2 czyli bardzo słabo. Niestety więc musi zostać to akwarium.


A w życiu bym nie odpuścił:D

Ja tam nie jestem budowlaniec ale tak na chłopski rozum jeśli strop by wytrzymywał tyle co piszesz to to akwarium 120x50x45h zajmuje 0,6m2 a waży tak z szafką coś z 300kg więc dawno powinno przebić strop z liczenia po chłopsku już jest 500kg/m2

Ty się nie boisz spać z żoną - razem z łóżkiem też powinniście spaść niżej.

Ty podpytaj na pw kolegów co robią budowlankę bo to co podałeś jakieś mało wiarygodne jest - hamak ma większą wytrzymałość.

Wracamy do dużego baniaka:D

Opublikowano

Witaj.


Napisz coś na temat wkładów filtracyjnych, które masz obecnie. Jeśli masz nadal działające akwarium to może obędzie się bez inwestycji w nowe media filtracyjne. Nowych świetlówek nie kupuj bo po co skoro masz sprawne oświetlenie. Jak już odpalisz baniak to ocenisz czy nie jest zbyt jasno i czy barwa światła Ci odpowiada i wtedy najwyżej zaczniesz myśleć nad zmiana oświetlenia. Filtra też nie wymieniaj tylko zrób tak jak radzi Henryk: nowe uszczelki albo pomyśl nad kaseciakiem.

Staraj się wykorzystać jak najwięcej z tego co już masz. Wg mnie to co masz czyli filtr, oświetlenie a może i podłoże (nie wiemy jakie masz w obecnym baniaku i czy chcesz je wykorzystać) jest ok. Ze sprzętu dokupisz tylko falownik i będzie okey. Detale dopracujesz jak już akwarium wystartuje.


Napisz też coś na temat budynku w którym mieszkasz bo nie chce mi się wierzyć w taką nośność stropów.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.