Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Rok temu, Harisimi, ówczesny prezes Klubu Malawi, zaproponował mi do obsady mojego pierwszego Malawi rybę, którą po Dimidiochromis strigatus, uznał za najpiękniejszą rybę z jeziora Malawi. Jeśli nie przekręciłem jego słów, które słyszę od roku (:) - to nic się nie zmieniło :) >>> Lethrinops lethrinus to ryba o niewyobrażalnej wręcz urodzie :) Ktokolwiek widział D. strigatus, ten wie, że pisząc w ten sposób o L. lethrinus - nie przesadzam. Harisimi z żalem wspominał także, iż ryba ta jest bardzo rzadko dostępna, i że jak tylko się pojawi w handlu, to ją kupuje nawet pomimo faktu, że jego obsada jest już dopracowana i nie ma miejsca dla nowego gatunku. Podkręcony w ten sposób, nie mogłem się doczekać kiedy to w końcu L. lethrinus będzie dostępny.


Któregoś dnia dzwoni Harisimi i oznajmia mi, że Malawian posiada nasze wyczekiwane L. lethrinops i możemy zamawiać :) Wzięliśmy wszystkie :) Było to 2-3 tyg temu. Teraz mogę opisać to cudo, bo są już u mnie w domu od soboty (jest wtorek).


Po co ten przydługawy wstęp? Po to, aby spróbować uświadomić Wam, jakim skarbem jest L. lethrinus. Pomimo rocznej przygody z Malawi, miałem już sporo gatunków, widziałem jeszcze więcej, ale takich cudów jak D. strigatus i L. lethrinus, nie widziałem...


Bohater:

lethrinus02wtmk.jpg

źródło: http://www.malawicichlidhomepage.com


Na razie nie umieszczam swoich zdjęć, bo nie są najlepszej jakości.

Zakupiłem 8 sztuk. Jak na razie wychodzi na to, że mam 3 samce i 5 samic. Samce wybarwiają się, mimo iż nie maja łatwo w moim akwarium (sporo agresywnych ryb) Samce są fenomenalne. Kolorystycznie podobne do D. strigatus, ale strigatus jest bardziej "zielony" - ale nie taki jak ten lethrinus na zamieszczonym zdjęciu. Lethrinus, natomiast bardziej niebieski. Może to kwestia młodego wieku.

Zresztą, jak nie raz pisał i mówił Harisimi, są ryby z Malawi, których nie da się sfotografować. U mnie na strigatusie mój Nikon gubi autofocus:) trzeba ręcznie, bo inaczej nie ma szans :) Próbowałem tez robić zdjęcia L. lethrinops.... :) Najwyraźniej moje umiejętności nie pozwalają na zrobienie zdjęcia tym rybom:) Prawdziwe klejnoty.

Obecnie najwieksze ryby (samce) maja u mnie 7-9 cm, może 10. A powinny urosnąć do 18-20 :) Więc jeszcze wszystko przed nimi.

A co z samicami? Okazuje się, że samiczki także ładnie się prezentują. Posiadają pasek wzdłuż ciała, ale gdy się wybarwiają, to pasek znika (jak plamy u samic T. intermedius). Maja metaliczny połysk.


L. lethrinus nie ma typowego pyska lethrinopsów. T. intermedius takowy posiada, a lethrinus nie. Nie przeszkadza mu to natomiast trzeć z samicami lethrinusa:) O tak Mój stary samiec T. intermedius trze z samicami L. lethrinops. Oczywiście nic z tego nie ma bo są za młode. W sumie na nie zapatrzył się też S. fryeri i samica lethrinusa to była pierwsza samica, którą wybzykał (oprócz samca strigatusa, samca Kawangi i pewnie wszystkich innych samców w moim akwarium :)

Samicami zainteresowały się też 2 samce O. tetrastigma :) Niezły burdel mam w tym akwarium. W sumie to tylko crabro puka swoje samice, a reszta jest wyzwolona :)


A teraz suche fakty:

Występuje w całym jeziorze, od 0 do 20m głębokości.

Długość: do 20 cm

Żyje nad piaszczystym dnem, ale też wśród Vallisnerii :) oraz Ceratophyllum demersum. Kopie w piasku w poszukiwaniu bezkręgowców.

Nie jest zagrożony wyginięciem.



Linki:

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1103

http://www.fishbase.org/summary/2151

http://www.malawi-guru.de/malawisee/fischverzeichnis-malawisee-buntbarsche/fischverzeichnis-nonmbunas/fischverzeichnis-nonmbuna-lethrinops/771-artentafel-lethrinops-lethrinus.html

http://www.aquamalawi.com/html/lethrinops_lethrinus.html

http://www.iucnredlist.org/details/61036/0

http://www.malawi-dream.info/Lethrinops_lethrinus.htm


A teraz UWAGA :) !!!

Wszystkie zdjęcia i linki nie oddają urody tej ryby :) Nie wiem dlaczego, ale u mnie wygląda ona inaczej :) Jest po prostu ładniejsza, mimo że młodsza :) Coś niesamowitego.


A tu ciekawostka:)

http://aquajura.pl/viewtopic.php?t=1841

Prawdziwy L. lethrinus :) nie mam pojęcia jak można pomylić te 2 zupełnie odmienne ryby.


Z tego miejsca chciałbym jeszcze raz podziękować Harisimi, oraz Malawianowi. Cena była rewelacyjna :) a radość nieoceniona:)


Przepraszam też, za tak mało profesjonalny post, ale niem am czasu (jak zwykle) - trzeba planować nowe akwarium :) i pracować na nie :) Będę aktualizował ten wątek, bo lethrinopsy są karmione krylem liofilizowanym, to będą rosły jak na drożdzach :) tak jak inne rybole - kochają kryl :) I jeszcze raz na koniec napiszę i powzdycham do piękna tych ryb :) Pomyślcie o niej, bo tak jak polecam T. intermedius, O. tetrastigma, to teraz z czystym sumieniem polecę L. lethrinus do spokojnego akwarium.

Temat będzie aktualizowany (w miarę możliwości:)

  • Dziękuję 3
Opublikowano

To moja ukochana ryba ale za pewne nie byłoby jej w naszych zbiornikach ( tez kupiłem ☺) gdyby nie nasz Zbyszek ( crav) . Moja aktywność na forum jest bliska zera. Dzięki jego pamięci do nazw, dowiedziałem się, że ryba na którą "polowałem" jest w ofercie Malawiana. Dostałem od niego cynk a pamiętajmy, że niekoniecznie Letrinops to jego ulubiony typ pyszczaka ( pamiętał po prostu o koledze ☺) . Szybka akcja, wieczorny SMS i mamy je ☺. Dzięki Zbyszek !!!


Co do samej ryby to polowałem na nią dobre kilka lat. Miałem nawet zamówione ale jakoś się nie udało. Stwierdzenie, że nie da się oddać urody tej ryby na fotce jest jak najbardziej zasadne. To po prostu klejnot. Mieni się barwami i w ciągu dnia oglądasz kilka wersji tej ryby. Moje stare zdjęcia tego na pewno nie oddawały . Może cykl by je ktoś z wyższymi umiejętnościami np. Stasiu czy Mars ale i tak rybsko trzeba zobaczyć. Fotka poglądowa:


http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=6809

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Zatem dziękuję crav !!! :) Nie mogę wyjść z podziwu. Ciekawe jak się wybarwia podczas tarła. Strigatus staje się pomarańczowawy i czernieje na dole. Strigatus podczas tarła powoduje szczękoopad i zawsze klękam przed akwarium :) - na prawdę... a trze dosyć często. Lethrinops lethrinus ma ciekawy zadziorny pyszczek. Jak pisałem, zupełnie inny niż zaokrąglony pysk innych lethrinopsów i Tramitichromis intermedius.

Robię obecnie porządki w akwarium, walczę z przytwierdzeniem roślin:) i postaram się umieścić zdjęcia. Choć nie wiem jeszcze co muszę zrobić, żeby zdjęcia wyszły. Trzymajcie kciuki.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.