Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Rok temu, Harisimi, ówczesny prezes Klubu Malawi, zaproponował mi do obsady mojego pierwszego Malawi rybę, którą po Dimidiochromis strigatus, uznał za najpiękniejszą rybę z jeziora Malawi. Jeśli nie przekręciłem jego słów, które słyszę od roku (:) - to nic się nie zmieniło :) >>> Lethrinops lethrinus to ryba o niewyobrażalnej wręcz urodzie :) Ktokolwiek widział D. strigatus, ten wie, że pisząc w ten sposób o L. lethrinus - nie przesadzam. Harisimi z żalem wspominał także, iż ryba ta jest bardzo rzadko dostępna, i że jak tylko się pojawi w handlu, to ją kupuje nawet pomimo faktu, że jego obsada jest już dopracowana i nie ma miejsca dla nowego gatunku. Podkręcony w ten sposób, nie mogłem się doczekać kiedy to w końcu L. lethrinus będzie dostępny.


Któregoś dnia dzwoni Harisimi i oznajmia mi, że Malawian posiada nasze wyczekiwane L. lethrinops i możemy zamawiać :) Wzięliśmy wszystkie :) Było to 2-3 tyg temu. Teraz mogę opisać to cudo, bo są już u mnie w domu od soboty (jest wtorek).


Po co ten przydługawy wstęp? Po to, aby spróbować uświadomić Wam, jakim skarbem jest L. lethrinus. Pomimo rocznej przygody z Malawi, miałem już sporo gatunków, widziałem jeszcze więcej, ale takich cudów jak D. strigatus i L. lethrinus, nie widziałem...


Bohater:

lethrinus02wtmk.jpg

źródło: http://www.malawicichlidhomepage.com


Na razie nie umieszczam swoich zdjęć, bo nie są najlepszej jakości.

Zakupiłem 8 sztuk. Jak na razie wychodzi na to, że mam 3 samce i 5 samic. Samce wybarwiają się, mimo iż nie maja łatwo w moim akwarium (sporo agresywnych ryb) Samce są fenomenalne. Kolorystycznie podobne do D. strigatus, ale strigatus jest bardziej "zielony" - ale nie taki jak ten lethrinus na zamieszczonym zdjęciu. Lethrinus, natomiast bardziej niebieski. Może to kwestia młodego wieku.

Zresztą, jak nie raz pisał i mówił Harisimi, są ryby z Malawi, których nie da się sfotografować. U mnie na strigatusie mój Nikon gubi autofocus:) trzeba ręcznie, bo inaczej nie ma szans :) Próbowałem tez robić zdjęcia L. lethrinops.... :) Najwyraźniej moje umiejętności nie pozwalają na zrobienie zdjęcia tym rybom:) Prawdziwe klejnoty.

Obecnie najwieksze ryby (samce) maja u mnie 7-9 cm, może 10. A powinny urosnąć do 18-20 :) Więc jeszcze wszystko przed nimi.

A co z samicami? Okazuje się, że samiczki także ładnie się prezentują. Posiadają pasek wzdłuż ciała, ale gdy się wybarwiają, to pasek znika (jak plamy u samic T. intermedius). Maja metaliczny połysk.


L. lethrinus nie ma typowego pyska lethrinopsów. T. intermedius takowy posiada, a lethrinus nie. Nie przeszkadza mu to natomiast trzeć z samicami lethrinusa:) O tak Mój stary samiec T. intermedius trze z samicami L. lethrinops. Oczywiście nic z tego nie ma bo są za młode. W sumie na nie zapatrzył się też S. fryeri i samica lethrinusa to była pierwsza samica, którą wybzykał (oprócz samca strigatusa, samca Kawangi i pewnie wszystkich innych samców w moim akwarium :)

Samicami zainteresowały się też 2 samce O. tetrastigma :) Niezły burdel mam w tym akwarium. W sumie to tylko crabro puka swoje samice, a reszta jest wyzwolona :)


A teraz suche fakty:

Występuje w całym jeziorze, od 0 do 20m głębokości.

Długość: do 20 cm

Żyje nad piaszczystym dnem, ale też wśród Vallisnerii :) oraz Ceratophyllum demersum. Kopie w piasku w poszukiwaniu bezkręgowców.

Nie jest zagrożony wyginięciem.



Linki:

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1103

http://www.fishbase.org/summary/2151

http://www.malawi-guru.de/malawisee/fischverzeichnis-malawisee-buntbarsche/fischverzeichnis-nonmbunas/fischverzeichnis-nonmbuna-lethrinops/771-artentafel-lethrinops-lethrinus.html

http://www.aquamalawi.com/html/lethrinops_lethrinus.html

http://www.iucnredlist.org/details/61036/0

http://www.malawi-dream.info/Lethrinops_lethrinus.htm


A teraz UWAGA :) !!!

Wszystkie zdjęcia i linki nie oddają urody tej ryby :) Nie wiem dlaczego, ale u mnie wygląda ona inaczej :) Jest po prostu ładniejsza, mimo że młodsza :) Coś niesamowitego.


A tu ciekawostka:)

http://aquajura.pl/viewtopic.php?t=1841

Prawdziwy L. lethrinus :) nie mam pojęcia jak można pomylić te 2 zupełnie odmienne ryby.


Z tego miejsca chciałbym jeszcze raz podziękować Harisimi, oraz Malawianowi. Cena była rewelacyjna :) a radość nieoceniona:)


Przepraszam też, za tak mało profesjonalny post, ale niem am czasu (jak zwykle) - trzeba planować nowe akwarium :) i pracować na nie :) Będę aktualizował ten wątek, bo lethrinopsy są karmione krylem liofilizowanym, to będą rosły jak na drożdzach :) tak jak inne rybole - kochają kryl :) I jeszcze raz na koniec napiszę i powzdycham do piękna tych ryb :) Pomyślcie o niej, bo tak jak polecam T. intermedius, O. tetrastigma, to teraz z czystym sumieniem polecę L. lethrinus do spokojnego akwarium.

Temat będzie aktualizowany (w miarę możliwości:)

  • Dziękuję 3
Opublikowano

To moja ukochana ryba ale za pewne nie byłoby jej w naszych zbiornikach ( tez kupiłem ☺) gdyby nie nasz Zbyszek ( crav) . Moja aktywność na forum jest bliska zera. Dzięki jego pamięci do nazw, dowiedziałem się, że ryba na którą "polowałem" jest w ofercie Malawiana. Dostałem od niego cynk a pamiętajmy, że niekoniecznie Letrinops to jego ulubiony typ pyszczaka ( pamiętał po prostu o koledze ☺) . Szybka akcja, wieczorny SMS i mamy je ☺. Dzięki Zbyszek !!!


Co do samej ryby to polowałem na nią dobre kilka lat. Miałem nawet zamówione ale jakoś się nie udało. Stwierdzenie, że nie da się oddać urody tej ryby na fotce jest jak najbardziej zasadne. To po prostu klejnot. Mieni się barwami i w ciągu dnia oglądasz kilka wersji tej ryby. Moje stare zdjęcia tego na pewno nie oddawały . Może cykl by je ktoś z wyższymi umiejętnościami np. Stasiu czy Mars ale i tak rybsko trzeba zobaczyć. Fotka poglądowa:


http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=6809

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Zatem dziękuję crav !!! :) Nie mogę wyjść z podziwu. Ciekawe jak się wybarwia podczas tarła. Strigatus staje się pomarańczowawy i czernieje na dole. Strigatus podczas tarła powoduje szczękoopad i zawsze klękam przed akwarium :) - na prawdę... a trze dosyć często. Lethrinops lethrinus ma ciekawy zadziorny pyszczek. Jak pisałem, zupełnie inny niż zaokrąglony pysk innych lethrinopsów i Tramitichromis intermedius.

Robię obecnie porządki w akwarium, walczę z przytwierdzeniem roślin:) i postaram się umieścić zdjęcia. Choć nie wiem jeszcze co muszę zrobić, żeby zdjęcia wyszły. Trzymajcie kciuki.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.