Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Ok zeolit wywalam,

A gąbkę na rurkę zamontuje


Przy okazji jak będziesz pozbywać się zeolitu z kubełka przepłucz inne wkłady z kubełka w wodzie odlanej z akwarium...

Zostaw sobie tylko jeden kosz z ceramiką+gąbki i watę w innych koszach...


Napisałaś w pierwszym poście masz w kubełku (dużo ceramiki, zeolit, wata, gąbka) i taka ilość złoża zapewne bardzo tłumi przepływ co już zauważył też deccorativo...

Gąbkę na rurkę daj dokładnie taką samą z rowkami jak kolega podał tobie w linku...


Jak już wyjmiesz zeolit i nadmiar ceramiki z kubełka,to po jego ponownym uruchomieniu zapewne znów trochę syfu z wylotu wyleci,więc nie przejmuj się tym,to normalne ;)...


Możesz też zrobić tak jak ja robię przy czyszczeniu wkładów żeby syf nie dostał się do akwarium ;)...

Ja na rurkę z wylotu wody do akwarium,przed uruchomieniem kubełka nakładam pończochę(nową),których zapewne masz dużo :P ...

Do tego gumka recepturka,która zapobiegnie osunięciu pończochy z rurki,i tak to zostawiam na 10min aż cały syf zostanie w niej...

Potem wyłączam filtr,ściągam pończochę z całym syfem i bach do kosza...

No i gotowe,a woda czyściutka :D...


Od dwóch godzin nic już nie wyleciało, lecz no3 wzrosło co mam robić?
A kiedy ostatni raz robiłaś podmiankę wody?

No i podaj nam parametry NO3 w kranie?...

Edit...

NO3 w kranie 15,więc musisz poczekać aż deccorativo się odezwie w tej sprawie...

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Egon44

Dziękuję za patent z ponczochą napewno zastosuje :)

Pozbęde się jeszcze części ceramiki aby ten przepływ był lepszy, podmiany wody robię raz w tygodniu po 20% a co kilka dni odmulam piasek z resztek, ostatnia podmiana była dziś.

Opublikowano

Pozbęde się jeszcze części ceramiki aby ten przepływ był lepszy, podmiany wody robię raz w tygodniu po 20% a co kilka dni odmulam piasek z resztek, ostatnia podmiana była dziś.



Seniorita Kamila:D


Po pierwsze znalazłaś żródła tego wysokiego NO2 i NO3:D


Biologia ci nie pada bo nie może dopóki nie wlejesz do baniaka Domestosa ona jedynie ucierpiała z racji tego wszystkiego co zgromadziło się w kuble.

Mam dla ciebie koleżanko takie sugestie.

1/ Na razie nie wywalaj nadmiaru złóż z kubła i nie grzeb w piasku odmulaczem bo masz "przeziębioną biologię" - wykonaj te operacje jak NO2 powróci do 0,05ppm a to dopiero za kilka dni nastąpi.


2/ Jak możesz zakupić bakterie nitryfikacyjne ale bez pożywki czyli tylko te które polecam bo sprawdzone w działaniu czyli do wyboru jedne z tych

- Prodibio Biodigest - 1-2 ampułki po 5-6zł/szt - szukaj w sklepach z morskimi lub erybka Zabrze lub allegro i wlej obie prosto do baniaka

- Seachem Stability 118ml - to powinnaś dostać nawet w swoim zoologu.

Innych jakie będą ci polecali absolutnie nie.


3/ Z twojego opisu i konieczności odmulania co kilka dni wynika brak cyrkulacji wody która by przenosiła sama te nieczystości w rejon gąbki prefiltra który załóż jak najprędzej i regularnie co tydzień płucz .

Nie wiem czy masz filtr mechaniczny wewnętrzny np Aquael Circulator jeśli nie to opisz co masz czy tylko ten kubeł kręci wodą w baniaku. Zrób ten pomiar wypływu z kubła butelką po coli - da to obraz twojej filtracji.


4/ Problem karmy

- zaprzestań na 2 dni zupełnie karmić ryby nic im nie będzie a potem ogranicz karmienie do 2x dziennie z głodówka raz na tydzień np w niedzielę. Zmniejsz porcje karmy tak by ryby zjadały wszystko w 5 sekund:D

Dla dobra ryb i parametrów wody zrezygnuj z tego żywego oczlika. Te torebki to żródło patogenów , ogromnej dawki NO3 a szczególnie PO4 i nigdy nie wiadomo czy ryby nie zachorują na jakieś cholerstwo. To hodowle na przemysłową skalę z laniem wszystkiego na czym te żywe karmy mogą szybko rosnąć bez nacisku na zdrowie ryb. Są karmy suche które zawierają więcej mięcha niż żywy oczlik.


5/ Problem wody masz w kranie NO3 -15ppm a w baniaku -30ppm jak zrobisz podmiankę nie 20% a 50% to ci NO3 spadnie z 30 do 20ppm czyli spadek za mały. Dlatego masz wysokie NO3 w baniaku. Czasowo rób podmiany co tydzień po 50% a ja w nowym temacie opiszę dwa ustrojstwa do nalewania wody do baniaków bo na pw ciągle muszę od nowa to co pokazałem opisywać.

Zbuduj taką wersje dla wysokich NO3 w kranie to podmianki będą maleńkie, łatwe i przyjemne bo bez kubłowania.

Pisz o swoich problemach - pomożemy:D

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Deccorativo


Zastosuje się do Twoich wszystkich wskazówek, bakterie już jutro powinny być zamówiłam te w ampułkach, gąbka też będzie, cyrkulację poprawiłam, turbo 1500 ma dużą gąbkę z nacięciami bije wodę na tylną ścianę akwa, zaś kubełek na przednią. Zasprzestane również karmienia ryb tym żywym pokarmem, od dziś mała głodówka. A i jeżeli chodzi o przepływ to jest gdzieś w okolicach 300

Oraz jeszcze dokonałam kolejnej podmiany czyli w sumie dziś ok 50%

Zapomniałam również dodać że po naradzie rodzinnej co do no3 w krainie jest raczej na poziomie ok 10 czasami te testy są mało czytelne i musiałam się poradzić innych :)

Z tego miejsca pragnę wam wszystkim podziękować za wszystkie rady :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.