Skocz do zawartości

Płynne oświetlenie na świetlówce T5


nasteq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,


Realizacja oświetlenia LED do mojego akwarium na razie jest odłożona w czasie. Na ten moment jestem zadowolony z mojego oświetlenia przy pomocy jednej świetlówki Hagen Power Glo 39W, ale chciałbym na niej zrobić płynny świt/zmierzch aby zredukować stres podczas nagłej zmiany.


VS produkuje statecznik z płynną regulacją za pomocą napięcia 1-10V.

http://aqua-light.pl/index.php/produkt/statecznik-vs-elxd-239-dimm-sciemnialny-1-10v


I teraz czym najlepiej sterować tym napięciem - macie jakiś pomysł na tanie rozwiązanie, którym mógłbym w godzina 6:30-7:00 stopniowo rozjaśniać świetlówkę, a potem 21:30-22:00 stopniowo ją wygaszać? Albo może być to przedział godzinny - wszystko jedno...


Dzięki za pomoc.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na dobre pomysły :) oczywiście można kupić jakiś komputer typu Skalar na kilka stówek, ale to przerost formy nad treścią bo jedyne czego potrzebujemy to zmienne w czasie napięcie sterujące 1-10V, najlepiej w zadanej przez użytkownika wartości w danym momencie czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, strasznie mnie rozbawiliście :) że tylko we mnie nadzieja, hehe.


Myślę, że stosunkowo prosto da się dorobić układ, który zamieni PWM ze sterownika na stałe napięcie. W zasadzie gdyby zasilić sterownik napięciem 10V i na wyjściu kanałów dołożyć wygładzanie napięcia za pomocą kondensatorów, to by było to co potrzebujecie. Można by też zrobić stabilizowanie z 12V na 10V w prosty sposób o ile ten regulator nie potrzebuje zbyt dużego prądu. Cały układ kosztowałby pewnie około 20zł (razem z płytką drukowaną).


Możemy się tym zająć wspólnie. Byłoby to ciekawe rozszerzenie możliwości LedDimmerPro. Chwilowo jestem mocno zajęty bo robię nową wersję sterownika, ale postaram się coś doczytać i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę. Niekoniecznie musi być tak prosto. Podobno są 2 rodzaje ściemniaczy świetlówek. Jedne potrzebują, aby podać na nie napięcie do 10V a drugie dają 10V i trzeba te napięcie na nich zmniejszyć. Oba rodzaje łatwe do przystosowania pod sterownik Romka lub dowolny z PWM.


Do poczytania:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2791554.html


Teraz spojrzałem na sterownik nasteq, on jest tego drugiego typu.


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To banalny układ. Tylko sterowanie jest od 1V. Nie wiem co będzie jak będzie mniejsze napięcie, pewnie po prostu będzie ciemno. Wtedy trzeba by na sterowniku ustawić 10% żeby cokolwiek zaczynało świecić, ale to chyba nie problem?


Musiałbym zamówić regulator na 10V i zmontować płytki testowe. Czy ktoś z was ma już taki stabilizator oraz LedDimmerPro i chciałby to przetestować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
    • Kurcze wy się więcej zastanawiacie nad przepływem niż nad rybami... wiecie,  że te ryby to mają w du**e wasze problemy...
    • 1. Podnoszenie 30 tyś l/h wody o _jeden_ metr to moc ok. 82 W (bez uwzględnienia strat w związku z wydajnością pompy). Moduły to bardziej energooszczędne rozwiązanie - nie ma tego podnoszenia. Duży moduł w części za filarem + kilka pomp i sump ze wszystkimi komplikacjami nie nie potrzebny. 2. 16 cm - wejdzie np. Jebao dcp 20000. 2 - 4 sztuki? ? Wg moich obserwacji sprawność jest większa przy niższych obrotach. 3. Ryba 20 cm zanieczyszcza wodę, jak 5 sztuk po 10 cm.... Jedna 30 cm - jak 12 szt po 10 cm.  
    • Racja, po prostu kasa, czy też moda wymuszona oszczędnościami właśnie. Zobaczymy, kogo nie odstraszą koszty zakupu dużego zbiornika, sprzętu i rachunków za prąd, ten będzie szukał rozwiązań w zasilaniu np. kaseciaka falownikiem. Chyba sam tak zrobię do planowanego dużego akwarium. Przewiduję nową odsłonę obumarłego wątku o filtrze kasetowym, choć jest tam co czytać, ponad 1800 postów. 😄 Byle było co do tego akwarium wpuścić, nie za horrendalne pieniądze...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.