Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam. od dluższego czasu przeszukuje internet z informacjami na temat malawi. początkowo miałem w planie zakupić akwarium dopiero na przyszły rok, no ale chyba nastąpi to szybciej;)

miałem ciekawą oferte na zakup akwa 240l (120x40x50), już prawie byłem zdecydowany ale sprzedawca nie powiedział wczesniej o uszkodzone pokrywie.. i jakoś niestety plany znow sie dłożyły. postanowiłem ze nie bede kupował uzywanego tylko skompletuje nowe. nie całe na raz bo to jednak kosztowne kupować cały osprzęt na raz. interesuje mnie akwarium 300l o wymiarach 120x50x50. 150cm juz niestety nie zmieszczę więc 375l odpada. szafkę bedę staral sie zrobić samemu( kolega jest stolarzem więć moge liczyc na fachową pomoc). po zrobieniu szafki bede chciał kupić akwa. tylko tu dylemat, z pokrywą czy bez i robić samemu..przy pokrywie robionej byłoby chyba łatwiej zrobić oswietlenie, bo widzi mi sie zeby w akwarium były dwa naswietlacze z przodu, aby z tyłu zstała strefa cienia. ale to jest jeszcze do przemyślenia.

nastepnie jak sie uporam z szafka i akwa będzie mnie czekał zakup filtra. tu niestety tez dylemat. jako głowny filtr planowalem jbl1501 i przy tym bym raczej pozostal. natomiast zastanawiam sie nad drugim filtrem. mam jbl701 w domu i nie wiem czy on by wystarczył jako mechanik a jbl1501 ustawić jako biologa? czy lepiej na mechanika kupic jakis wewnetrzny? myśle ze do wakacji projekt byłby gotowy. takbym chciał a jak będzie sie okaze. nad obsadą jeszcze nie głowkowałem. oglądałem u innych jak mają dobraną obsada przy takich baniakach więc potem sie wybierze. narazie trzeba kupic sprzet a potem sie tym cieszyc;)

pozdrawiam Łukasz

-- dołączony post:

jeśli ktoś może poradzić jakiego błędu nie popełnić przy zakupie sprzętu to wysłucham ;)

Opublikowano

Cześć, jeśli chodzi o szafkę którą chcesz robić sam to zamów sobie akwarium na wymiar, mi także nie weszło 150cm a 120 było za krótkie, stąd decyzja o budowaniu na zamówienie, wyszło mnie tyle samo co standard w 8mm, a mam klejone z szyb o grubości 10mm.

Jeśli planujesz oświetlenie ledowe i jesteś ogarnięty manualnie to i pokrywę bez problemu sam zrobisz.

Co zaś tyczy się filtracji, a widzę że przeszkodą są złotówki, to może spróbuj poczytać o działaniu i budowie filtrów kasetowych tu na forum. Na pewno szybciej osiągniesz zamierzony cel, bo koszt wykonania takiego filtra jest dużo niższy.


Powodzenia

Opublikowano

mam mały problem co do pozniejszego poziomowania szafki z akwarium. podłoge mam dosyć nierówną, nie jest to milimetrowa równica, lecz koło 2cm. zastanawiałem sie nad nożkami regulacyjnymi pod szafke, tylko czy wytrzymią one taki ciężar? wcześniej mialem akwa towarzystkie 130l to pod szafką miałem 6 nóżek regulacyjnych, no ale 130l, a 300l to spora róznica. nie wiem czy 10 takich nóżek jest wystarczająca... poza tym 10 nóżek ułożyć równomiernie to też nie takie proste.. macie jakieś inne patenty na takie coś?

Opublikowano

Moje 280 stoi na 6 nogach tego typu


NÓZKA,STOPKA NA28- H-100 FI 50 REGUL. ALU+WKRĘTY (5978195017) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.



Nie wydaje mi się abyś musiał dawać więcej, jak masz wysokie ciśnienie ;) to ewentualnie walnij 8, ale współczuję przy poziomowaniu ;) troszkę się nakręcisz.

Opublikowano

a jaką mają one wytrzymałość? bo kiedyś czytalem o innych nóżkach które posiadałem to miały 40kg nacisku. na tej aukcji nie pisze niczego takiego. a co do regulacji to ile maja? bo pisze że tylko 5 mm ??

dzieki

-- dołączony post:

a jeszcze do Twojego wcześniejszego postu na temat filtracji to czytałem troche i jakoś ten fitr kasetowy wydaje mi się skomplikowny do zrobienia.. może to tylko tak wygląda ale jakos nie ogarniam do końca tego. napisałeś że przeszkodą są złotówki. hmm no nie powiem że mogę wydać na to nie wiadomo ile kasy no ale wole jak coś poczekać i odłożyć wiecej kasy jeśli będzie trzeba niż zrobić na szybko byle jak i potem narzekać ze filtracja nie ta i efekt będzie taki że będe musiał dokupić jakiś filtr i wyjdzie mnie to potem drożej niż jakbym poczekał i od razu kupił lepszy.

czy filtracja jaką podałem jest zła? jako mechanik filtr wewn. z przepływem 2000l i biolog filtr zewn typu jbl1501.

Opublikowano

Producent nie podaje nośności, ale dokładnie się przyjrzałem przed zakupem, mają metalowy gwint i metalową śrubę, całe są z metalu i aluminium, sama stopka jest plastikowa, ale można ją usunąć. Ja zostawiłem bo wyglądała solidnie. Tak regulacja jest około 5mm, przez co noga jest właśnie stabilna i wytrzymała, u mnie dźwiga około pół tony na 6 sztukach. Musiał byś jednak zastosować pomiędzy szafką a nogą podkładkę.


Co do Kaseciaka, to nie jest prowizorka, ani byle jaka filtracja, wielu z nas ma u siebie takie filtry i są zachwyceni, ja także uważam, że jest to doskonały patent, wygląda estetycznie, filtruje znakomicie i zwiększa bezpieczeństwo bo woda nie opuszcza baniaka. No i duuuuże ułatwienie przy czyszczeniu, tylko gąbkę wyciągasz płuczesz i wkładasz :) żaden syf nie fruwa przy tej operacji po baniaku.


Nie wiem co czytałeś odnośnie kaset, ale tu opisuję krok po kroku budowę:

Budowa kaseciaka

Oceń czy to jest aż tak skomplikowane, jak się zdecydujesz to wiele osób tutaj będzie Ci służyło radą w razie wątpliwości.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.