Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam. od dluższego czasu przeszukuje internet z informacjami na temat malawi. początkowo miałem w planie zakupić akwarium dopiero na przyszły rok, no ale chyba nastąpi to szybciej;)

miałem ciekawą oferte na zakup akwa 240l (120x40x50), już prawie byłem zdecydowany ale sprzedawca nie powiedział wczesniej o uszkodzone pokrywie.. i jakoś niestety plany znow sie dłożyły. postanowiłem ze nie bede kupował uzywanego tylko skompletuje nowe. nie całe na raz bo to jednak kosztowne kupować cały osprzęt na raz. interesuje mnie akwarium 300l o wymiarach 120x50x50. 150cm juz niestety nie zmieszczę więc 375l odpada. szafkę bedę staral sie zrobić samemu( kolega jest stolarzem więć moge liczyc na fachową pomoc). po zrobieniu szafki bede chciał kupić akwa. tylko tu dylemat, z pokrywą czy bez i robić samemu..przy pokrywie robionej byłoby chyba łatwiej zrobić oswietlenie, bo widzi mi sie zeby w akwarium były dwa naswietlacze z przodu, aby z tyłu zstała strefa cienia. ale to jest jeszcze do przemyślenia.

nastepnie jak sie uporam z szafka i akwa będzie mnie czekał zakup filtra. tu niestety tez dylemat. jako głowny filtr planowalem jbl1501 i przy tym bym raczej pozostal. natomiast zastanawiam sie nad drugim filtrem. mam jbl701 w domu i nie wiem czy on by wystarczył jako mechanik a jbl1501 ustawić jako biologa? czy lepiej na mechanika kupic jakis wewnetrzny? myśle ze do wakacji projekt byłby gotowy. takbym chciał a jak będzie sie okaze. nad obsadą jeszcze nie głowkowałem. oglądałem u innych jak mają dobraną obsada przy takich baniakach więc potem sie wybierze. narazie trzeba kupic sprzet a potem sie tym cieszyc;)

pozdrawiam Łukasz

-- dołączony post:

jeśli ktoś może poradzić jakiego błędu nie popełnić przy zakupie sprzętu to wysłucham ;)

Opublikowano

Cześć, jeśli chodzi o szafkę którą chcesz robić sam to zamów sobie akwarium na wymiar, mi także nie weszło 150cm a 120 było za krótkie, stąd decyzja o budowaniu na zamówienie, wyszło mnie tyle samo co standard w 8mm, a mam klejone z szyb o grubości 10mm.

Jeśli planujesz oświetlenie ledowe i jesteś ogarnięty manualnie to i pokrywę bez problemu sam zrobisz.

Co zaś tyczy się filtracji, a widzę że przeszkodą są złotówki, to może spróbuj poczytać o działaniu i budowie filtrów kasetowych tu na forum. Na pewno szybciej osiągniesz zamierzony cel, bo koszt wykonania takiego filtra jest dużo niższy.


Powodzenia

Opublikowano

mam mały problem co do pozniejszego poziomowania szafki z akwarium. podłoge mam dosyć nierówną, nie jest to milimetrowa równica, lecz koło 2cm. zastanawiałem sie nad nożkami regulacyjnymi pod szafke, tylko czy wytrzymią one taki ciężar? wcześniej mialem akwa towarzystkie 130l to pod szafką miałem 6 nóżek regulacyjnych, no ale 130l, a 300l to spora róznica. nie wiem czy 10 takich nóżek jest wystarczająca... poza tym 10 nóżek ułożyć równomiernie to też nie takie proste.. macie jakieś inne patenty na takie coś?

Opublikowano

Moje 280 stoi na 6 nogach tego typu


NÓZKA,STOPKA NA28- H-100 FI 50 REGUL. ALU+WKRĘTY (5978195017) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.



Nie wydaje mi się abyś musiał dawać więcej, jak masz wysokie ciśnienie ;) to ewentualnie walnij 8, ale współczuję przy poziomowaniu ;) troszkę się nakręcisz.

Opublikowano

a jaką mają one wytrzymałość? bo kiedyś czytalem o innych nóżkach które posiadałem to miały 40kg nacisku. na tej aukcji nie pisze niczego takiego. a co do regulacji to ile maja? bo pisze że tylko 5 mm ??

dzieki

-- dołączony post:

a jeszcze do Twojego wcześniejszego postu na temat filtracji to czytałem troche i jakoś ten fitr kasetowy wydaje mi się skomplikowny do zrobienia.. może to tylko tak wygląda ale jakos nie ogarniam do końca tego. napisałeś że przeszkodą są złotówki. hmm no nie powiem że mogę wydać na to nie wiadomo ile kasy no ale wole jak coś poczekać i odłożyć wiecej kasy jeśli będzie trzeba niż zrobić na szybko byle jak i potem narzekać ze filtracja nie ta i efekt będzie taki że będe musiał dokupić jakiś filtr i wyjdzie mnie to potem drożej niż jakbym poczekał i od razu kupił lepszy.

czy filtracja jaką podałem jest zła? jako mechanik filtr wewn. z przepływem 2000l i biolog filtr zewn typu jbl1501.

Opublikowano

Producent nie podaje nośności, ale dokładnie się przyjrzałem przed zakupem, mają metalowy gwint i metalową śrubę, całe są z metalu i aluminium, sama stopka jest plastikowa, ale można ją usunąć. Ja zostawiłem bo wyglądała solidnie. Tak regulacja jest około 5mm, przez co noga jest właśnie stabilna i wytrzymała, u mnie dźwiga około pół tony na 6 sztukach. Musiał byś jednak zastosować pomiędzy szafką a nogą podkładkę.


Co do Kaseciaka, to nie jest prowizorka, ani byle jaka filtracja, wielu z nas ma u siebie takie filtry i są zachwyceni, ja także uważam, że jest to doskonały patent, wygląda estetycznie, filtruje znakomicie i zwiększa bezpieczeństwo bo woda nie opuszcza baniaka. No i duuuuże ułatwienie przy czyszczeniu, tylko gąbkę wyciągasz płuczesz i wkładasz :) żaden syf nie fruwa przy tej operacji po baniaku.


Nie wiem co czytałeś odnośnie kaset, ale tu opisuję krok po kroku budowę:

Budowa kaseciaka

Oceń czy to jest aż tak skomplikowane, jak się zdecydujesz to wiele osób tutaj będzie Ci służyło radą w razie wątpliwości.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.