Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Jakoś ostatnim czasem spaliła się moja listwa LED dość znanej polskiej marki, która świeciła w akwarium pod moją nieobecność w domu. Kosztowała 150zł (miała chyba 10W) i świeciła jakieś 1,5 roku po kilka godzin dziennie… Ogólnie szału nie zrobiła.

Stanąłem przed zakupem nowej, ale stwierdziłem, że w sumie to sobie lepszą mogę sam zrobić, a nawet dwie i do tego zapewne taniej.

Sprawdźmy czy mi się udało.



1. Zdjęcie przedstawia zakupy, które musiałem poczynić. Na co dzień prowadzę firmę elektryczną więc wszystko mam z hurtowni w której się zaopatruje.

- Taśma led 5m barwy zimnej (producent podaje 6000K) firmy 3M – 24W

- Dwa zasilacze typowo pod LEDY 30W i 10W

- Koryta kablowe białe

- Opaski zaciskowe „trytki”

- Dwie wtyczki

- Przewód OMY 2x0,75


nfbhugiy13gh.jpg


2. W sprzedaży dostępne są korytka kablowe przeróżnej wielkości – ja wybrałem takie by zmieścić dwa paski ledowe obok siebie. Markerem zaznaczyłem wymiary i odpowiednio przyciąłem korytka.


yxfx1r68fs8h.jpg


3. Boczny rant trzymający wieczko będzie tylko przeszkadzać więc postanowiłem go przyciąć. Listwe 180cm do akwarium 500 litrów wykonam z korytka ponieważ musi być troszkę sztywniejsza, gdyż leży ona na wzmocnieniach poprzecznych. Natomiast listwę 90cm wykonam z wieka, które mi zostaje po korycie ponieważ w akwarium 240l przykręcę ją do pokrywy ze spienionego PCV.


sla8kcbnzpno.jpg


4. Pora na wklejenie pasków (wcześniej odtłuściłem powierzchnię)


9jaa6hrfh4dl.jpg


5. Nie przecinałem pasków, żeby móc je ułożyć obok siebie (musiałbym je wtedy lutować) po prostu je podwinąłem.


4kg407yo1deo.jpg


6. Paski często po czasie się odklejają więc wzmocniłem je na całej długości popularnymi „trytkami”.


y4xnz1wy9j76.jpg


7. Pora na lutowanie… Nie przepadam za tym. Szkoda że nie miałem jakiegoś płynu na uspokojenie lekko drżącej ręki ;)


owo7n2yajt6y.jpg


8. Pora na zmontowanie zasilaczy.


ibcvo7h6yba8.jpg


9. Wtyczki postanowiłem założyć na oryginalnych kablach wystających z hermetycznych zasilaczy (chciałem uniknąć zbędnego sztukowania przewodów). Natomiast przewód z paska ledowego do zasilacza połączyłem na zwykłej kostce elektrycznej.


rhxqg0z4zuom.jpg


10. Bez taśmy izolacyjnej nie mogło się oczywiście w tym projekcie obejść ;0 – tym akcentem zakończyłem tworzenie swojej Listwy LED DIY. Pozostał tylko montaż w akwariach.


zo4y1ek3m1iz.jpg


11. Efekt końcowy „na sucho”.


9rrg64kj81ry.jpg


12. Tak to świeci w baniaku 240l – moc 10W


mx6ix1d8vzyz.jpg


13. Natomiast tak w 500l – moc 15W


fm0i4l8p8xq2.jpg


Wszystko to trwało 3 godziny… I kosztowało sporo mniej niż oryginalna listwa ze sklepu. Przedstawiam ten projekt na forum bo może będzie w przyszłości dla kogoś inspiracją. Można kupować inne koryta, dawać więcej lub mniej pasków. Paski można też zastąpić popularnymi modułami LED – mamy tutaj bardzo dużą dowolność.


Czekam na wasze opinie i komentarze.

  • Dziękuję 3
Opublikowano
ledy jak ledy :P ale tej 240 nie widziałem...


To już widzisz :o Baniak jak baniak. Podkreślę jeszcze bo może nie wynika to jasno z tekstu. Ledy są u mnie czystą fanaberią, świecą jak nikogo nie ma w domu ;]

Opublikowano

Właśnie, wszędzie tylko o tych 500 litrach pisze, a o 240 nawet nie wspominał :P ja mam tylko jedną wątpliwość. Napisałeś, że światło białe zimne, ale producent podaje 6000K. To chyba podchodzi jeszcze pod światło białe ciepłe, chyba że nie, to jak to w końcu z tymi barwami i temperaturami kolorów jest? :P robota to wiadomo, elektryk jesteś to Ci tu słodzić nikt nie będzie :D

Opublikowano
Właśnie, wszędzie tylko o tych 500 litrach pisze, a o 240 nawet nie wspominał :P ja mam tylko jedną wątpliwość. Napisałeś, że światło białe zimne, ale producent podaje 6000K. To chyba podchodzi jeszcze pod światło białe ciepłe, chyba że nie, to jak to w końcu z tymi barwami i temperaturami kolorów jest? :P robota to wiadomo, elektryk jesteś to Ci tu słodzić nikt nie będzie :D


Masz rację, podchodzi... Z tymi barwami to trzeba uważać. Generalnie na hurtowni mają żółte taśmy led 3000k i świecące na biało 6000k i tego się trzymam przy wyborze, nie wnikam czemu tak producent podaje.


fajne zbiorniczki. powiedz jak wyglada ze szczelnoscia tego profilu ? cos dodatkowo uszczelniales ?


Sam pasek ledowy jest szczelny - ma specjalną przeźroczystą otoczkę, natomiast miejsce lutowania pociapałem sylikonem.

Opublikowano

mialem podobne paski tez zalane w takiej gumie i tez w profilu polozone. zasylikowane dokladnie :) niestety po 2-3 miesiacach zaczely sie przepalac diody - ta otoczka niby szczelna ale miala tak jakby mikropekniecia, ktoredy przedostawala sie wilgoc.

Opublikowano

Hmm ciekawe... Pytanie jakiej były firmy/jakości bo na rynku jest masa, naprawdę setki różnych firm i nazwijmy to modeli. U mnie w kuchni świecą już 2 lata i nie widzę różnicy, siostra kupiła jakieś z promocji w markecie budowlanym i po 4 miesiącach 1/5 nie świeciła. Czas pokaże.

Opublikowano

Jako pracownik hurtowni może wybrałeś dobry produkt ale sam przyznam, że miałem 2 razy paski led w silikonie i zawsze kończyło się tak samo (padały po paru tygodniach). Nie należę do tych co kupują najtaniej na allegro ale przyznam, że brak mi doświadczenia, które Ty posiadasz i mam nadzieję, że będą świecić długo. Koniecznie opisz to za kilka miesięcy bo to, że świeci i jest ładnie to nie podlega dyskusji. Dla mnie jednak liczy się czas działania tego rozwiązania.

Ps. Zmień pin do karty płatniczej bo 7873 już każdy z KM zna - if you know what i mean ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.