Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry,


Proszę o poradę z jedną rybką. Podejrzewam wiciowce, ale mimo to chciałbym się upewnić i poradzić co najlepiej zrobić. Jako że jestem nowicjuszem to nie chcę pojechać z grubej rury w akwarium ogólnym. Biologia jest dość świeża, akwa ma 2 miesiące. Nie posiadam drugiego zbiornika, ale jeśli będzie taka potrzeba to się zaopatrzę.


Od samego początku jeden yellowek zachowywał się dość dziwnie:

- nie jada z resztą obsady, woli leniwie zdzierać glony z kamieni i szyby

- nawet jeśli jakieś jedzenie przepływa obok niego to nie jest specjalnie zainteresowany

- jest blady, słabo wybarwiony(yellowki znacznie mniejsze od niego mają wyraźniejsze kolory)

- często odpoczywa na dnie, w cieniu kamienia, albo w kącie

- odchody cienkie, białe-półprzezroczyste

- sprawia wrażenie samotnika

- to trwa już od jakiegoś miesiąca

- chyba nie rośnie, ciągle ma jakieś 4cm


Próbowałem zrobić zdjęcie, niestety ciężko go złapać gdy stawia klocka. Wrzucam co mam.

Chory yellow


Może trochę jak powstała moja obsada.

Miesiąc temu kupiłem 5 yellow. W tych yellow był również ten chory osobnik, jestem pewny że choruje od samego początku.

W międzyczasie 2 samice zaczęły inkubować, ciągle siedzą pod kamieniami, na czas karmienia wychodzą zdaje się tylko powąchać co dobrego ;)

Jakieś 3 dni temu wpuściłem 10 nowych małych (yellow+p.saulosi), one zachowują się ok, chociaż sporadycznie ocierają się o podłoże (może to przez nowe warunki, albo przejedzenie(pracuje nad odpowiednią porcją, jutro głodówka)), ale mimo to ciągle czatują przy frontowej szybie i żebrają o żarcie, dopiero teraz tkneęło mnie jak ta chora rybka odbiega aktywnością od pozostałych. U tych nowych odchody naturalne brązowe chociaż u jednej zobaczyłem jakieś 5mm normalnego 4mm półprzezroczysty, a następnie znowu normalny.




Szczegóły na temat zbiornika.


Obsada, 15 rybek na pewno kilka do redukcji jak podrosną:

9 - yellow (2 samice inkubują)

6 - p. saulosi


Parametry często sprawdzane, w normie:

NH 3/4 - 0

NO2 - 0

NO3 - standardowo do max 25

PH - 8,2

KH - 20 (przegiąłem z sodą :( )

GH - ?? test w drodze

Temperatura od 25 do 28


Sprzęt:

- zbiornik 240l - 120x40x50 - (pod odjęciu wystroju wyszło mi że wody jest ~ 150 litrów)

- filtr zew. jbl cp500: biobale, ceramika, żwir koralowy

- filtr wew: aquael turbo 1000 sama gąbka


Wystrój:

- żwir kwarcowy

- 50kg serpentynitu

- tło czarne zewnętrzne


Karmienie 2 razy dziennie, nie zalega na dnie

Karmy:

- hikari: gold, excel, cichlid staple

- płatki: tropical spirulina 36%, tropical malawi

- tropical cichlid gran

- tetra - delica krill

- raz w tygodniu szklarka

- niedługo malawi mix



Z góry dziękuję za pomoc ;)

Opublikowano

Co do samej choroby to Ci nie poradzę bo się nie znam. Natomiast nie kupuj Malawi mix gdyż może to być z tak zwanymi gratisami. Nie do końca wiadomo czy czegoś tam nie będzie co może zaszkodzić rybom, za to polecam oczlik (cyklop), który przeczyści jelita rybom. Ja preferuję pokarmy O. S. I więc, które wymieniłeś nie wszystkie mi są znane ale wydaje mi się, że masz dużo pokarmów mięsnych więc też pomyśl o Saulosi i dorzuć coś z pokarmów roślinnych.


Co do zdjęcia to wydaje mi się, że jest to inna odmiana Labidochromis caeruleus. W ten sposób może jest nieakceptowany przez resztę Yellow i trzyma się na uboczu, a stres wpływa na to, że nie za bardzo ma chęć na jedzenie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.