Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Rybki pyszczaki red redy mają odstające nienaturalnie skrzela zaczerwienione, czasem się ocieraja o dno. Dzisiaj zauważyłem chyba pasożyta a mianowicie pływały dwa kawałki takiej jakby grubej przezroczystej kupy.

To akwarium mam jakieś półtora miesiąca. Kilka lat temu miałem to samo akwarium i ten sam żwirek kamienie filtr. Przypomina mi się, że wtedy też rybki chorowały na podobne coś, a ja teraz zakładając je nie zdezynfekowałem żwirku filtra itd.


co robić ?

Opublikowano

wodę podmieniam jakieś 30l co tydzień, filtr gąbkowy i cały czas strzela bąbelkami 24h, parametry wody sprawdzę

-- dołączony post:

Ph wody 8.0, test GH wykazuje wartośc 8 KH, teraz nie posiadam więcej testów teraz, czy możecie coś polecić jakis tani test jeśli to nie wystarczy.

Glony troszkę mi sie pojawiły ale pewnie oświetlenie, świetlówki kompaktowe i dzienne też nie jest idealne. zbiornik mam 1,5 miesiąca i karmię je płatkami dla pyszczaków malawi z TRopicala... help !

Opublikowano
wodę podmieniam jakieś 30l co tydzień, filtr gąbkowy


..przy Twoich 170l. brutto) teoretycznie może być podmiana 30 l. Ale z tego co napisałeś to nie masz filtra biologicznego. Filtr gąbkowy..nie wiem co masz namyśli .Ale i tak musisz zmierzyć NO2 i NO3.. Bo to może być przyczyną najprawdopodobniej ( ale nie musi) .Ja Ci tanich lipnych testów nie polecę..Jak już to JBL kropelkowe .Bez tych testów możemy tylko teoretyzować.

Opublikowano

Ja w 112 mam 12letniego aquaela 4.5W 600l/h i czyszcząc gąbkę w wodzie z akwarium no2 mam napoziomie 0.015/0.025 (bardzo dobre) a no3 przy podmianach 1/3 na tydzień 20mg/l przy obsadzie 8 bastardów.


Zauważyłem na forum często popadanie w skrajności. Nie ma co przesadzać. Jak widać u mnie w akwarium spokojnie można działać tylko na biologo/mechaniku.


Co do samej choroby by pomóc zdalnie co i tak jest trudne. Jak już koledzy wspomnieli mamy za mało informacji. Pozdrawiam i powodzenia w leczeniu !

Opublikowano
Ja w 112 mam 12letniego aquaela 4.5W 600l/h i czyszcząc gąbkę w wodzie z akwarium no2 mam napoziomie 0.015/0.025 (bardzo dobre) a no3 przy podmianach 1/3 na tydzień 20mg/l przy obsadzie 8 bastardów.


Zauważyłem na forum często popadanie w skrajności. Nie ma co przesadzać. Jak widać u mnie w akwarium spokojnie można działać tylko na biologo/mechaniku.


Co do samej choroby by pomóc zdalnie co i tak jest trudne. Jak już koledzy wspomnieli mamy za mało informacji. Pozdrawiam i powodzenia w leczeniu !


A jak często płukasz gąbkę bo ja jeszcze nie czyściłem przez te 1,5 miesiąca, jaki konkretnie test polecasz ?

Opublikowano
Zauważyłem na forum często popadanie w skrajności. Nie ma co przesadzać. Jak widać u mnie w akwarium spokojnie można działać tylko na biologo/mechaniku.


...widzisz. Przy 80 cm długości Twojego akwarium i aranżacji Twoja filtracja zdaje egzamin .U kolegi coś nie pykło;) Nie wiemy czy to jest wina filtracji czy jakiś wirus ( bo kolega sam nie zna parametrów które by wiele nam powiedziały) .Ale nie zgodzę się z Tobą ,że dołożenie filtra mechanicznego jest skrajnością. Dla mnie filtr mechaniczny czasami jest potrzebą( kiedy wspomaga mało wydolną filtracje np. kubełka) ,czasami jest tylko czymś dodatkowym, czasami czymś co wpływa na polepszenie czystości wody ale najlepiej jak parametry wody wymuszają na nas decyzje czy go umieszczamy czy nie;) Wiem..często na wyrost takie rozwiązanie polecamy ale one i tak generalnie służą na poprawę warunków bytu naszych ryb w naszych akwariach. I często mimo to umieszczamy tego mechanika w naszym akwa..Ale nie odbieram tego jako skrajność;)

Opublikowano
A jak często płukasz gąbkę bo ja jeszcze nie czyściłem przez te 1,5 miesiąca, jaki konkretnie test polecasz ?


Płuczę raz na tydzień/dwa w wodzie z akwarium bo to najważniejsze. Podstawowe testy to wg mnie to: PH NO2 oraz NO3 takie absolutne minium. Nie kupuj żadnych paskowych 6w1 bo szkoda kasy. Tylko i wyłącznie kropelkowe. Wszyscy chwalą sobie testy JBL nie bez przyczyny. Zależy wszystko od portfela wybór pozostawiam Tobie. Zoolek czy inna firma też jest ok. Tylko testu na NO3 nie kupuj sery albo zooleka. Pierwszy ma duże różnice w skali a drugi koledzy udowodnili że źle mierzy ten parametr.


Ale nie zgodzę się z Tobą ,że dołożenie filtra mechanicznego jest skrajnością.
Też się z tym nie zgadzam:) Chodziło mi bardziej o to że czasami chcemy aż za dobrze dla naszych, a nawet obcych ryb i wiele rzeczy robimy na forum na wyrost. Z doradzaniem jest podobnie :) Andrzej może poszedł dobrym tropem. Bo może ale nie musi być to zatrucie amoniakiem. Zrób pozostałe testy bo bez tego nic więcej nie doradzimy.


PS Moje drugie akwarium traktuje jako zło konieczne. I jak napisałem to co mam w moim przypadku wystarcza. Ale myślę że odbiegamy od tematu i nie ma sensu dalej ciągnąć tego wątku. W razie gdyby możemy popisać na PW :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.