Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Czy ktoś może orientuje się jaki dać odpowietrznik w instalacji narurowej za pompą?

Mam kran spustowy na instalacji zgrzewanej 3/4 " i chciałbym go zastąpić pionowym/poziomym odpowietrznikiem.

Zakleiłbym w tym celu odpowietrzniki w korpusach i może dzięki temu zniwelował zapowietrzanie się układu po wymianie wkładów sznurkowych.

Opublikowano

Zapowietrza Ci się tylko przy wymianie na nowe? Wymianę robisz na ruchu? najpierw jeden potem drugi?


Wg mnie kran spustowy i odpowietrzniki na korpusach to tzw MUST HAVE układu narurowego.

Powiem Ci że nie wyobrażam sobie nie mieć odpowietrzników na korpusach. Wymianę robię na zatrzymanej pompie tylko tak jesteś w stanie dokładnie odpowietrzyć korpusy. Po odkręceniu zaworów przed i za korpusem "mechanicznym" napływająca z dwóch stron woda wypycha powietrze przez odpowietrznik i tyle.

Opublikowano

Zapowietrza mi się po wymianie właśnie na nowe. Tak jak piszesz. Najpierw 1 a później drugi na załączonej pompie.

Nie używam krany spustowego tylko wąż odpinam i wkładam bezpośrednio do baniaka, a później zalewam też bezpośrednio.

Nie chce wlewać wody przez kranik, przed filtracją biologiczną.


Korpus po odpowietrzeniu i nowym wkładzie sznurkowym gdzieś łapie powietrze. Później po kilku dniach jak się delikatmie zabrudzi to powietrza jest mniej, a później w ogóle.

Opublikowano

Z mojego doświadczenia wynika, że odpowietrzniki nie są niezbędne. Wprawdzie mam je w każdym korpusie, ale jeszcze nigdy ich nie użyłem. Mam dwa równoległe mechaniki przed pompą. Wymianę robię na pracującej pompie. Zakręcam zaworami jeden i wymieniam wkład. Następnie przed dokręceniem dolewam wody do klosza na maks, żeby w korpusie było jak najmniej powietrza. Włączam pompę na 3 bieg i powoli otwieram zawór na korpusie, w którym wymieniłem wkład. Pompa zaciąga i sama wypycha z instalacji tę resztkę powietrza. Trwa to może 30sec. Analogicznie robię z drugim korpusem. Nigdy nie było żadnego problemu.

Opublikowano

Jak odpowietrzam do wypłynięcia wody przez odpowietrznik i po czasie 5h korpus do połowy jest wypełniony powietrzem.

Robię prawie jak Ty apper z tym, że nie dolewam do korpusu wody przed zakręceniem tylko wkładam pusty wkład ze sznurkiem.

-- dołączony post:

a jakby wkręcił w kran spustowy taki odpowietrznik i zakleił odpowietrzniki w korpusach ??


AUTOMATYCZNY ZAWÓR ODPOWIETRZNIK 3/4'' KĄTOWY (4934461349) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img18.allegroimg.pl/photos/400x300/49/34/46/13/4934461349@@AMEPARAM@@18@@AMEPARAM@@49/34/46/13@@AMEPARAM@@4934461349

Opublikowano

Robię prawie jak Ty apper z tym, że nie dolewam do korpusu wody przed zakręceniem tylko



Właśnie chodzi o te "prawie". Uważam podobnie jak Apper, że gdybyś zalał korpus na max przed przykręceniem obyłoby się bez odpowietrzania.

Opublikowano
to i po jakimś czasie znowu są zapowietrzone.
To będzie najprawdopodobniej tzw. kawitacja i nic Ci nie da i 5 odpowietrzników. Ja już pisałem gdzieś o tym , że po wymianie sznurków 100 mic na owatę i gąbki problem sam się rozwiązał. A sam odpowietrznik do opróżniania powietrza podczas wymiany sznurków najlepiej zamontowac zaraz za korpusami , a pompą ( zwykły kranik styka).

Może ten automatyczny by co zdziałał ale musiał by być w zamontowany na górze korpusu bo za pompą to leci woda z rozbitym powietrzem, a nie odkładającym sie w instalacji jak to ma miejsce w korpusie.

Opublikowano

Chyba coś udało mi się wykombinować. Wyłączyłem pompę kiedy zauważyłem ze mam za powietrzone korpusy i samoistnie się odpowietrzyly a z wylotu poszły babelki. Raczej to naturalne ale minęło kilka godzin i jest ok.


Jednak dalej to samo

Zmieniam po niedzieli na gąbki, bo juz maja być w sprzedaży ma allegro.


A tak się zaczęło dziać kiedy zdjąłem końcówkę spłaszczona z wylotu i jest teraz wylot o przekroju rurki 3/4.

Wcześniej ( z końcówką eheima ) zapowietrzało się delikatnie tylko przez pierwsze 2 dni.

Opublikowano

Nie chce wlewać wody przez kranik, przed filtracją biologiczną.



Masz bajpas w układzie? Ja nalewam też prosto z kranu ale przez bajpas i omija mi biologię.

Jak będą gąbki to daj znać na forum.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.