Skocz do zawartości

Żywa skała


Swixz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum.

Właśnie zlikwidowałem swoje akwarium morskie - więcej z tym kosztów, nerwów i zachodu niż rzeczywistej radości i satysfakcji. Postanowiłem powrócić do akwarystyki słodkowodnej, dokładniej mam zamiar założyć coś skalistego - malawi/tanganika, chociaż bardziej skłaniam się ku jakimś mbuna. Ogólnie mam problem bardziej natury technicznej, jako że akwarium jeszcze nie powstało. Posiadam zapas żywej skały oraz żywego piasku. Właściwie to teoretycznie są już martwe - po likwidacji akwarium skała została wyszorowana z zewnątrz i umyta w wodzie 3°C, później wystawiona na dwór, na ujemną temperaturę. Piasek wielokrotnie przepłukałem również w zimnej wodzie. Zamiar miałem taki, żeby użyć właśnie tę skałę do wystroju i piasek zmieszany z kwarcowym, dość ciekawie to wygląda, lepiej niż standardowe rozwiązania.

Jednak zastanawiam się, czy takie przygotowanie tych elementów wystarczy?

Niby po czymś takim nic już nie powinno tam żyć, ale tak się zastanawiam czy nie przysporzy mi to kłopotów ze zbiornikiem? Gnijące rzeczy spowodują wzrost no2/no3. Myślałem żeby dla pewności potrzymać skałę jeszcze parę dni w roztworze perhydrolu, chociaż nie wiem czy jest sens, co o tym wszystkim sądzicie i jak radzicie zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem na tym forum już kilka prób odwzorowania morszczaka w malawi i żadna nie była zbyt udana. Klimat malawi niestety ni jak ma się do skały morskiej i nic na to nie poradzimy. Rozumiem jednak chęć próbowania bo pamiętam mój początek i również utożsamiałem te ryby z białymi wapieniami filipińskimi alla akwarium morskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę kopiować morszczaka w słodkiej wodzie, do takich prób ciągnęło mnie parę lat temu jak właśnie solniczkę zakładałem, teraz już mi przeszło.

Podobają mi się skały o kształcie podobnym do LR, wcześnie jak miałem Malawi to stał ono na skałach z lawy więc w miarę podobny wygląd. LR ma kształt którego jeszcze nie spotkałem w "zwykłych" skałach, dlatego chcę ją użyć. Jeśli chodzi o odtwarzanie środowiska to chyba nie jest tak znaczącą rzeczą z biologicznego punktu widzenia - skała to skała.

Piasek również lepiej wygląda zmieszany z kwarcowym niż sam kwarcowy.

Cała sprawa rozbija się o to jak przygotować te elementy żeby później nie sprawiały problemów w działającym akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie aby wybić wszystko doszczętnie możesz wygotować skały ale z drugiej strony to chyba nie ma sensu. I tak nic nie urośnie bo niby jak a to co początkowo będzie gniło pomoże w starcie akwarium i dostarczy pożywki dla bakterii. Zalewaj wodą bo i tak pierwsze 3 tygodnie to tylko woda w akwarium więc nic złego stać się nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamienie po płukaniu i trzymaniu na mrozie na pewno w akwarium nie zaszkodzą oczywiście należy je jeszcze wypłukać ale zastanów się dobrze zanim je do akwarium włożysz pooglądaj naszą galerię. Jest tam dużo Ciekawych fajnych aranżacji może zmienisz zdanie. Ja jeszcze nie widziałem fajnej malawki na takiej skale, a wielu którzy tak robili szybko ją zmieniali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pooglądam, chociaż myślę że zdania nie zmienię - sam muszę sprawdzić czy coś ładnego da się zrobić ;)


Mimo wszystko, nawet jeśli zrezygnuję z tego pomysłu to muszę skałę połowicznie wysterylizować.

Co z pozostałościami po organizmach wewnątrz skały? Bo jak wiadomo jest porowata i np są takie rzeczy jak fioletowe glony wapienne i inne ustrojstwa - dam radę to umyć pod ciśnieniem z kranu więc średnio to wypłuczę jeśli coś w środku się znajduje - nie będzie to problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
    • Witam, zdecydowanie lepiej pójść w jeden mocniejszy filtr. A jak się nie da jeden to dwa. Ale nie żałuj mocy.  Tak na oko wersja 1000 jest do akwarium 100-300l. Realnie bliżej mu do akwarium 100-150l.  Wersja 2000 od 400l akwaria obsłuży i tak bym traktował, że da radę w 400l.  Lepiej zakładać dużo bardziej pesymistyczną wersję niż później żałować i narzekać na filtrację. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.