Skocz do zawartości

Jaka filtracja do 1000 litrów?


pioter123

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję bardzo za wypowiedźi w moim problemie.

Oba te systemy mają plusy i minusy jestem jeszcze bardzo ciekawy kalkulacji kosztów tego narurowca.

W narurowy systemie boje się o wydajność pompy i gdyby faktycznie okazało się mało to ciężko coś zrobić więcej w tym temacie chciałem ten system oprzeć o pompę Grundfos alpha2 25-60 która przy zakupie też nie jest zbyt tania przy filtrze kasetowym myślałem ze pompa np jebao dc-6000 z sterownikiem będzie bardziej wydajny a cena na podobnym pułapie.

Wspomniany obieg wody jest to nie prosty temat w 360l które teraz posiadam już doświadczyłem co to jest opór w wodzie jest w niej filtr kubełkowy który na papierze wydajność ma 2000l/h i wewnętrzny 1000l/h a jakoś szaleństwa w cyrkulacji nie widzę



Jeszcze raz dziękuję za rady bardziej doświadczonych akwarystów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wypowiedźi w moim problemie.

Oba te systemy mają plusy i minusy jestem jeszcze bardzo ciekawy kalkulacji kosztów tego narurowca.

W narurowy systemie boje się o wydajność pompy i gdyby faktycznie okazało się mało to ciężko coś zrobić więcej w tym temacie chciałem ten system oprzeć o pompę Grundfos alpha2 25-60 która przy zakupie też nie jest zbyt tania przy filtrze kasetowym myślałem ze pompa np jebao dc-6000 z sterownikiem będzie bardziej wydajny a cena na podobnym pułapie.

Wspomniany obieg wody jest to nie prosty temat w 360l które teraz postaram już doświadczyłem co to jest opór w wodzie jest w niej filtr kubełkowy który na papierze wydajność ma 2000l/h i wewnętrzny 1000l/h a jakoś szaleństwa w cyrkulacji nie widzę



Jeszcze raz dziękuję za rady bardziej doświadczonych akwarystów ;)



Oczywiście własnych doświadczeń z filtracją oraz cyrkulacją wody ( to dwa odrębne pojęcia) w baniakach ponad 150cm nie mam, podobnie jak meszek.

Zgadzam się z nim że 3000l/h poruszy więcej niż 2000l/h.

Wszystko co pisałem to nie teoretyczne parametry pomp, a faktyczne zmierzone przeze mnie wypływy z rurek do baniaka ( dokładność w miarę możliwości pomiarowych) a to duża różnica w ocenie efektów. Nie spotkałem jeszcze pompy by bez obciążenia dawała tyle co na papierze - zawsze mi brakuje i to sporo.

Moim zdaniem nie ma sensu wykosztować się na pompy obiegowe jak ten jebao za 500zł bo i tak na drugim końcu baniaka musisz dać silny cyrkulator by poruszył taflą i dał silny impuls powrotny wodzie. Kwestią drugorzędną jest czy to będzie jeden lub nawet dwa jvp102 czy inny drogi jeden tunze. To już kwestia kasy i odpowiedzi czy lepiej tanio i częściej wymieniać czy raz a drogo i na długo. Tu sporu nie ma a wybór tylko twój.

Pamiętaj że duże pompy obiegowe ( nie CO) to także duże wibracje i duża hałaśliwość choć może są wyjątki - tego nie wiem.

W mojej 150cm wąskiej bo tylko 45cm ( to też ma znaczenie dla cyrkulacji) pracowała i AqC2000 i jakieś inne chinole po 1500 i 2000l/h.


Ostatecznie filtracja na kaseciaku o wymiarach jak ci podałem z 20 szt tropheusów ( maluchy jeszcze) chodzi na jednym Hydor Pico Evo 1200 tylko 7W - to w zupełności czyści wodę na kryształ biologia ideał NH4/NO2=0 , farfocle i gówienka zbiera sprawnie choć nie mogę powiedzieć że nie przelatują jak meteor czyli jeden na jakiś czas. Za to energii prawie zero i absolutna cisza.

Po drugiej stronie pracuje falownik Resun 4000 lub jvp 200 - oba mnie nie zadawalają - pierwszy za słaby drugi za głośny - siedzi ale nie pracuje. Tu szukam czegoś na prawdę cichego o zmiennej regulowanej wydajności ale na razie bez skutku.

Takie są moje przemyślenia nad filtracją oraz odrębnie nad cyrkulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugiej stronie pracuje falownik Resun 4000 lub jvp 200 - oba mnie nie zadawalają - pierwszy za słaby drugi za głośny - siedzi ale nie pracuje. Tu szukam czegoś na prawdę cichego o zmiennej regulowanej wydajności ale na razie bez skutku.


....może coś takiego? : http://akwamaniak.pl/jebao-falownik-wp-40-sterownik-28w-13000lh-p-7903.html?osCsid=998ecb626d94eecabde9d68583b68993

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma sensu wykosztować się na pompy obiegowe jak ten jebao za 500zł bo i tak na drugim końcu baniaka musisz dać silny cyrkulator by poruszył taflą i dał silny impuls powrotny wodzie. Kwestią

Nikt tu nie mówi o pięciuset złotych wystarczy zakupić coś takiego

AquaBee UP 3000 ___ Aquatec_com_pl (4430092519) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img06.allegroimg.pl/photos/400x300/44/30/09/25/4430092519@@AMEPARAM@@06@@AMEPARAM@@44/30/09/25@@AMEPARAM@@4430092519

.

Co do wyboru falownika czy to dwie szt tańsze czy też jedna droższa to już kwestia gustu. Wszystko zależy co kto lubi. Chyba każdy z nas zaczyna od pierwszej wersji, po pewnym czasie przychodzą refleksję i człowiek zaczyna sobie uświadamiać, że jednak może mieć coś lepszego. Tak jak napisałem będę teraz zakupował coś takiego

Hydor Koralia 5200 (4403029255) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img09.allegroimg.pl/photos/400x300/44/03/02/92/4403029255@@AMEPARAM@@09@@AMEPARAM@@44/03/02/92@@AMEPARAM@@4403029255


lub cos takiego

HYDOR Pompa Cyrkulacyjna Koralia 6 12V 10000l/h (4456373815) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img01.allegroimg.pl/photos/400x300/44/56/37/38/4456373815@@AMEPARAM@@01@@AMEPARAM@@44/56/37/38@@AMEPARAM@@4456373815


Tak jak napisałem jet to droższy sprzęt ale nikt nie powiedział, że będzie łatwo:-). A po za tym jest cichszy i ma bądź co bądź większą siłę wydmuchu przy tej samej wydajności. Jvp polecasz za 45zł czyli na zwykłe przyssawki, a jak już kupować to na magnes. Gdzie koszt zakupu to już około 90zł. Przyssawki nie trzymają np do spienionego pcv. Czy to będzie filtracja oparta na hamburgu, czy na filtracji panelowej czy narurowiec falownik/cyrkulator jest niezbędny


Oczywiście własnych doświadczeń z filtracją oraz cyrkulacją wody ( to dwa odrębne pojęcia) w baniakach ponad 150cm nie mam, podobnie jak meszek.

Ja akurat mam zbiornik 200cm czyli mam jakieś doświadczenia i filtracją i cyrkulacją..Może krótkie dwu letnie ale jakieś jest. Choć filtracja to już jest w jakimś stopniu cyrkulacja. A cyrkulacja nie ma nic wspólnego z filtracją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Mam tej firmy falownik ale mniejszy wp-25 i w akwarium 120x60x60 pracuje na pierwszym najniższym biegu ponieważ wyższe wydmuchują piach pod drugą stroną akwarium. Urządzenie to cicho pracuje , ma przeróżne funkcje dmuchania plus czujnik zmierzchowy który w nocy pracuje o 50% ustawionej mocy. No i urządzenie jest sporo mniejsze niż np. jvp 102 - 101.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency
Mam tej firmy falownik ale mniejszy wp-25 i w akwarium 120x60x60 pracuje na pierwszym najniższym biegu ponieważ wyższe wydmuchują piach pod drugą stroną akwarium. Urządzenie to cicho pracuje , ma przeróżne funkcje dmuchania plus czujnik zmierzchowy który w nocy pracuje o 50% ustawionej mocy. No i urządzenie jest sporo mniejsze niż np. jvp 102 - 101.


Jest dokładnie tak jak Stasiu napisał... posiadam dwa falowniki, Koralia Evo 4400 i właśnie WP-25.

Pierwszy jest świetny, mocny i ekonomiczny, a drugi praktycznie dwa razy mocniejszy i ma świetne programy falowania. Z racji tego, że WP-25 bardziej mi się podoba :D Koralia jest do sprzedania jeśli ktoś byłby zainteresowany ;)


Co do głośności pracy Pomp obiegowych i ich wibracji to zapewniam Cię Heniu, że mocna pompa, którą napędzam narurowca (New Jet 6000) jest praktycznie niesłyszalna porównując ją do Aquael Circiulator/Turbo 2000 :D i na chwilę obecną nie zamieniłbym jej na żadną inną. Powiem więcej... jeśli chodzi o głośność to pracę tej pompy zagłusza falownik Hydora :D


Oczywiście cena i pobór prądu to odrębny temat, ale i wydajność tego typu pomp w stosunku do pompki aquaela jest miażdżąca. Przykładowo pompa podpięta w obieg bez zwężek, kolanek i korpusów, z wylotem 2cm poniżej tafli, wylewa wodę po drugiej stronie zbiornika 120cm... tak więc nie sądzę, że w przypadku zastosowania jej nawet w kaseciaku musiałbyś dokładać falownik po przeciwnej stronie baniaka:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie teraz jest następujące o filtracji narurowej na forum można wyczytać wiele jest też dużo przykładów konkretnych projektów wycen a czy ma ktoś dostęp do dobrego przykładu filtra kasetowego?

Myślałem żeby wykonać go na tylnej ścianie centralnie i dwa wyloty prawo i lewo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie teraz jest następujące o filtracji narurowej na forum można wyczytać wiele jest też dużo przykładów konkretnych projektów wycen a czy ma ktoś dostęp do dobrego przykładu filtra kasetowego?

Myślałem żeby wykonać go na tylnej ścianie centralnie i dwa wyloty prawo i lewo



przeczytaj post po poście od deski do deski to

http://forum.klub-malawi.pl/filtr-kasetowy-akwarium-t23333.html


znajdziesz zdjęcia, szkice, rysunki nawet w 3D, wymiary, użyte materiały i ich kolory, przesłanki i ograniczenia, oraz doświadczenia z budowy i eksploatacji.


Pozostanie ci nie znany tylko jeden wymiar - wysokość kaseciaka w twoim baniaku , trzeba zmierzyć odległość między dnem baniaka a wzmocnieniem wzdłużnym na tylnej szybie.

Pomysł rozpływu na prawo i lewo - zły. Seba już to sprawdził za pomocą chińskiego rozgałężnika . Tracisz dużo na wypływie z pompy. Centralne położenie może być OK.

Jeśli nie masz wklejonej spinki łączącej po środku szyby przednią i tylną to powieś kasetę na wzmocnieniu wzdłużnym i możesz suwać kasetę od lewa do prawa dowolnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze problem podmian wody. W akwarium 1000l wypadało by spuścić 200l przy podmianie. Kaseciak tego raczej nie zrobi. Oczywiście można by mieć głowicę z podpiętym wężem i tak sobie radzić ale nie tędy droga.

W narurowcu robisz kranik spustowy z wężem podpiętym na stałe i tak spuszczasz wodę z baniaka. Ja w swoim mam kran spustowy za pompą aby woda nie spływała grawitacyjnie a tak aby ją pchała pompa. Taka podmiana za automatyczną w sumpie jest najlepszym sposobem. Chyba, że masz beczkę 200l to można i w ten sposób.


Wracając do wkładów ja od około 4 miesięcy używam gąbek płaskich z najmniejszymi oczkami. Wkłady płuczę co miesiąc i nie ponoszę w związku z tym extra kosztów.


Nigdy nie miałem kaseciaka i nie będę miał. Szkoda mi miejsca w akwa. W kolejnym projekcie około 2500l ( za parę lat, kiedy wybuduje dom ) będzie tylko sump i korpusy mechaniczne no i oczywiście tylko automatyczna stała podmiana wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.