Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

To jeszcze zapytam o Demasoni. Czy ta ryba rzeczywiście odstaje pod względem swojej agresji od pozostałych. Wiem, że są to bardzo indywidualne sprawy, ale tak statystycznie. Czytałem też, że jest bardziej podatna na choroby?! Czy powyższa obsada (z Harą i Demonkami) na pokarmie 70/30 (zielsko/mięsko) sobie nie poradzi?

Jak kupować ryby? Czy pisanie "tyle samiczek, a tyle samców" ma sens? Po ile sztuk najlepiej zamawiać?

Opublikowano

Witam

Demasonki mam już jakiś czas z hongi, trewkami i interruptusami i wszystko razem ładnie funkcjonuje. Demony posiadają dużą agresję wewnątrzgatunkowa ale o dziwo w mojej 450 pływają 3 dorosłe samce i nie ma zbyt wielu walk. Odnośnie chorób, rybki te nie tolerują błędów w diecie - sam sie o tym przekonałem na początku mojej przygody z Malawi.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Czy ta ryba rzeczywiście odstaje pod względem swojej agresji od pozostałych. Czytałem też, że jest bardziej podatna na choroby?!


Kolega Muras13 pięknie opisał P demasoni. Z pokarmem trzeba uważać i ta ryba nie powinna dostawać pokarmów mięsnych. Rzadko kto pisze o chorobach interruptusa czy trewavase a od chorobach demonka pisze się co jakiś czas. Posiadałem tą rybkę w obsadzie z M msobo Magunga, M. chilumba Luwino Reef, M. kawanga i P acei i diety była czysto roślinna. Raz w tygodniu rzucałem dwie kostki artemi a za tydzień dwie kostki kryla i tak na zmianę. Agresja przekłada się na współplemieńców. Mogą być dwa trzy samczyki dominaty które będą broniły swojego rewiru. Nie jest to łatwa ryba na początek. Ale częste opinie nowych adeptów są inne. Ja zdecydowałem się na Demasoni dopiero po 2 latach i wspominam to średnio. U mnie wystąpiła bardzo duża agresja co za tym idzie selekcja.



Co do zakupu ryb. Na początek powinieneś zakupić po kilka sztuk więcej niż obsada docelowa. Czyli jeżeli chcesz mieć około 5szt haremu to młodzieży powinieneś zakupić około 8-10szt. Dlaczego? Ano dlatego abyś mógł z czegoś utworzyć sobie docelowe haremy. Niestety takie są reali i nikt nie chce Ciebie narazić na koszty. Pyszczak to taka ryba która generealnie powinna mieć więcej samiczek. Nie raz bywa jurny samczyk który może zamęczyć samiczkę. Pysie są agresywne i nie raz nie ma racji bytu aby w zbiorniku pływały dwa samce. Bo dojdzie do tego że jeden drugiego zamęczy, wykończy.


Czy powyższa obsada (z Harą i Demonkami) na pokarmie 70/30 (zielsko/mięsko) sobie nie poradzi?

Uważam, że sobie C sp hara nie poradzi na tej diecie. Może inni oczytani powiedzą coś więcej i mają odmienne zdanie

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Meszek, czyli uważasz, że do mojego zestawienia bardziej nie pasuje Hara, czy Demonek. Nie będę robił nic na siłę, bo kolorki mi się podobają.

Chciałem jeszcze tylko skromnie przypomnieć, że miałem już 180L z Saulosi i Maingano. Były "trupki" ale były też dzieci.

Opublikowano

Kolego Mbuna więc widziałeś już agresję, zaloty i potomstwo. Jeżeli zostawisz P demasoni to nie powinna być Cynotilapia sp hara ales pokojnie może być Metriaclima sp zebra chilumba ..... Nie obawiaj się takiej ryby.

Jeżeli pozostawisz C sp hara to odpadają demonki. Dieta zmienia się automatycznie z wszystkożerną. W tym momencie będzie

P acei

M msobo Magunga

M red red

C sp hara

i możesz dać też M chilosi

Opublikowano

JemioloSeba, czy mógłbyś napisać jeszcze coś o C sp hara. Na razie wygrywa z Demasoni. A Metriaclimy sp zebra chilumba jednak trochę się obawiam.


Wiem, że trochę smęcę ale lubię przemyślane decyzje.

Opublikowano

Dzięki, chyba mnie przekonałeś.

Demasoni wprawdzie wysoko w rankingach piękności, ale jakoś nikt się nimi nie podnieca. Miałem kiedyś Maingano i pomimo, że mi się podobały, to nie miały tego "coś". Zdecydowanie wolałem zachowania Saulosi.

Opublikowano
Demasoni wprawdzie wysoko w rankingach piękności, ale jakoś nikt się nimi nie podnieca

Oj chyba zgrzeszyłeś tą wypowiedzią.

Powiem tak nie wszyscy sobie mogą na nie pozwolić:-). Jest to bardzo piękna ryba i nieobliczalna co czyni ją wyjątkową. Co pewnien czas mam okazję oglądać DEMASONARIUM u mojego kolegi. Powiem krótko czad. Większość z nas miała nie najlepsze doświadczenia z tą rybką. Może i dobrze że zdecydowałeś się na inny gatunek.

A P demasoni przyjdzie jeszcze czas.

Opublikowano

Ja bym polecił zestaw:

Metriaclima msobo magunga,

Cynotilapia afra cobue,

Labidochromis hongi Sweden,

Pseudotropheus socolofi lub polit,

Metriaclima aurora.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.