Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ponownie.

Trochę to trwało, ale wczoraj napełniłem akwarium do dojrzewania. Były drobne problemy z przeciekami (komin, przegrody sumpa i rurki) oraz odpowietrzenie pompki od C.O. Wszystko jednak zmierza do zasiedlenia zbiornika. Po waszych podpowiedziach klaruje się następująca sytuacja:

1) Rezygnuje z Saulosi (żona mnie podpuszcza, że nie może być tak pospolicie)

2) Na pewno będzie Msobo Magunga (mister forum)

3) Będą Red-Red'y

4) Będzie Acei (żona strasznie chce Itungi, a te są strasznie daleko od Rzeszowa (Tan-Mal), chciałbym wszystko zamówić w "Malawianie")

5) Chciałbym niebieskiego pasiaka w stylu Labidochromis sp. Mbamba lub Elogantus Mphanga (które samice są lepiej wybarwione? gdzie mógłbym więcej o nich poczytać?)

6) Jeśli nie pkt.5 to Demasoni, których się trochę obawiam, ale mi się bardzo podobają. Co myślicie? Czy są naprawdę trudne? (agresja, dieta, choroby)

7) Zastanawiam się też nad żółtym pasiakiem:

-Metriaclima sp. Zebra Gold Kawanga

-Metriaclima sp. Zebra Gold Ruarwe

-Metriaclima sp. Zebra Gold Lions Cove

-Pseudotropheus sp. Elongatus Chailosi

Nie mogę znaleźć zbyt wiele na ich temat. Agresja, trudność hodowli, choroby, rozmiary, wybarwienie samic, coś wiecie? Wszystkie są obecnie w ofercie Malawiana.


8] Czy 5 gatunków to nie za dużo?


Wiem, że dużo pytań. Proszę o wyrozumiałość.

Opublikowano

Jako czwarty gatunek proponuję Ci Cynotilapia Hara (piękny samiec i samice, sprawdź moją galerię) ewentualnie piąty (według mnie nie za dużo ale koledzy jeszcze podpowiedzą) Zebra Gold Kawanga. Masz wtedy pięknie i kolorowo.

Opublikowano
Pseudotropheus sp. Elongatus Chailosi


Już dawno metriaclima elongatus chailosi ;-).

Mam tą rybę i naprawdę szczerze polecam. Jest to terytorialista raczej ograniczający się do przeganiania ryb i nic więcej. Bardziej będzie męczył samce swojego gatunku chociaż i dwa dorosłe samce(12cm) dogadały się u mnie w 140x60x60 po 4-5 miesiącach. Kolorki ma prześliczne na pewno był by twoim oczkiem w głowie. No i samice też nie są za brzydkie. Mają mocno zaznaczone ciemne pasy co czyni je dosyć ciekawymi rybami w akwarium.


Samiec -12cm


1_DSC_0978.jpg


Samica 9cm


1_DSC_1331.jpg


A tu masz fotke moich dwóch wybarwionych samców podczas męskich pogawędek ;-).


1_DSC_1308.jpg

Opublikowano

To nie jest chailosi to raczej wygląda mi na samca mpangi ale nie chailosi na 100%. Musiała tam nastąpić jakaś pomyłka. Samica jest na tych zdjęciach ok moje samice w zależności od sytuacji też właśnie takie kolorki pokazują. Zresztą na zdjęciu powyżej masz moją samicę.


Tutaj możesz obejrzeć wiarygodne zdjęcia jak i prawidłowe nazewnictwo.


http://www.onzemalawicichliden.eu////////////Bestanden%20vissendatabase%20eng/vissendatabase%20eng.html


Tutaj gorzej z aktualnym nazewnictwie za to dużo fotek przeróżnych cichlids.


http://cichlidenareal.ru/wiki/index.php?lake=1

  • Dziękuję 1
Opublikowano

W "bólach" zarysowuje się coraz konkretniejsza obsada. Po namowach forumowiczów na chwilę obecną to moje typy:


1) Metriaclima sp msobo Magunga

2) Metriaclima Estherae RED-RED

3) Cynotilapia "Hara" Gallireya Reef

4) Pseudotropheus demasoni

5) Metriaclima elongatus chailosi


Acei odpadł ponieważ żona powiedziała Itungi albo żadne (wszystko przez CoolPhone).

Pseudotropheus elongatus mpanga został zastąpiony Demasoni ze względu na samice.

Z Chailosi jeszcze się waham, też ze względu na samice. Ocena samic zmienia się w zależności, które zdjęcia się ogląda.


Jeszcze prośba o ocenę powyższej obsady i ocenę samic "żółtych pasiaków" tzn. które samice ładniejsze Chailosi czy Kawanga, a może inne. Rozumiem, że samice Hary zawsze są "przyzwoite" wizualnie!?


Jak zamawia się rybki w Malawianie jeśli chodzi o płeć.

Opublikowano
Po namowach forumowiczów na chwilę obecną to moje typy: 1) Metriaclima sp msobo Magunga 2) Metriaclima Estherae RED-RED 3) Cynotilapia "Hara" Gallireya Reef 4) Pseudotropheus demasoni 5) Metriaclima elongatus chailosi

Cynotilapia sp hara średnio da sobie radę z demasoni. Decydując się na demonka dieta w Twoim zbiorniku automatycznie przechodzi w roślinną.

Druga sprawa to nie za dużo będzie koloru w odcieniu pomarańczu chodzi mi o samice msobo i red reda? Na to musisz sobie sam odpowiedzieć. Jeżeli się podoba to niech tak zostanie.

A co do P sp acei którego chcesz powiem szczerze że pierwszy raz o nim słyszę i widzę. Jak do tej pory nie spotkałem go nigdzie tylko na tym filmiku.

Kawanga czy chailosi? Ja polecę M. Kawanga bo miałem i jest piękna rybka.Rośnie słusznych rozmiarów do 16cm. Samiczki nie powalają urodą. Inni polecą chailosi jest to mniejsza ryba a i samiczki na pewno ładniejsze niż u Kawangi.

Jeżeli zdecydujesz się na swoją obsadę to zmień C sp hara na M sp zebra chilumba Maison Reef i dieta będzie ok czyli roślinna.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Albo msobo na saulosi i masz samca podobnego do demasoni nie musisz wtedy tego ostatniego dawać i diety nie musisz zmieniać.

Proszę rozwiń swoją wypowiedź bo nie bardzo rozumie co da zmiana msobo na saulosi a pozostawienie chailosi?


To jest obsada którą kolega sobie wybrał

1) Metriaclima sp msobo Magunga

2) Metriaclima Estherae RED-RED

3) Cynotilapia "Hara" Gallireya Reef

4) Pseudotropheus demasoni

5) Metriaclima elongatus chailosi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.