Skocz do zawartości

Blok absorbera azotanów NO3 na Purolite A520E


Rekomendowane odpowiedzi



Wszystko pięknie tylko dlaczego uparciuchy wytłoczyli odlew mieszczący 0,7l żywicy ?


Dla nie chcących bawić się w DIY opcja godna uwagi ja tam jednak wolę rurę 75mm :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w końcu i ja stałem się posiadaczem bloku absorbera. Blok zbudowany na korpusie na rurowym 10" podpięty pod wyjście z kubła Tetra EX700 (i tu podziękowania dla Damian780425 za rady co i jak podpiąć). Po uruchomieniu bloku max przepływ był ok 30L/h ale niestety po pierwszej nocy spadł do ok 9 i taki utrzymuje się do dziś (filtr uruchomiany w sobotę ok14).Przy stercie bloku NO3 wynosiło 50mg/l po dwóch dniach spadło do 10mg/l (i tu dla bezpieczeństwa zmniejszyłem przepływ do ok 3l/h co daje 72l/dobę czyli ok 1/3 objętości akwarium) koszt wszystkich podzespołów w tym sól oraz Purolite ok 200zł.

post-15436-14695720238416_thumb.jpg

post-15436-14695720239031_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich i muszę dopisać co nieco z moich doświadczeń osobistych co do reaktora.

Mój reaktor jest z rury kanalizacyjnej fi 75 jak we wcześniejszych wpisach Henryk nas instruował.

Jedyną rzeczą ,która się nie zgadza ,to jest okres 10 lat na ,który możemy go zadekować gdzieś w końcu szafki pod akwarium.A mianowicie jak już to dogadałem na privie z Henrykiem mam rację a on sam po prostu nie uzupełnił tego tu za co nas wszystkich przeprasza i pozwolę tu sobie go zacytować :PS przeproś w moim imieniu koleżeństwo za błąd i namawianie do zamykania bloku na amen. Przepraszam.

Należy w tym przypadku zrobić jak poprzednio tyle ,że zaślepka przynajmniej z 1 strony musi mieć możliwość otwierania jej w celu wyczyszczenia zabrudzeń przedostających się mimo wszystko przez gąbkę lub watę wlotową na pompce i wew reaktora.

W moim przypadku zamontowany reaktor 15.10.2014 do wczoraj miał zmniejszoną przepustowość min 50% już po 3 regeneracjach. Po otwarciu na siłę( był zaklejony na amen na 10 lat :). ) okazało się ,że środek wkładu miał takie zanieczyszczenia masą gównianą -że się tak wyrażę -jak 3 miesięczny kubeł do czyszczenia przy przerybieniu! Siłą rzeczy nie ma szans żeby to rok popracowało jeżeli nie mamy możliwości okresowego czyszczenia jak każdy filter w baniaku.

A ,więc to link to wcześniej wspomnianej zaślepki :

Fi 76mm ZAŚLEPKA DO RURKI zatyczka korek słupek (4966923262) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img08.allegroimg.pl/photos/400x300/49/66/92/32/4966923262@@AMEPARAM@@08@@AMEPARAM@@49/66/92/32@@AMEPARAM@@4966923262


W tej opcji już wszystko będzie działało tak jak powinno wystarczy przepłukać sobie w wodzie złoże i potem zrobić regenerację :).


A ponadto Henryk już opracował taki reaktor ,który spełnia 4 funkcje :


- krystalizuje wodę

- adsorbuje NO3

- absorbuje PO4

- absorbuje SiO2 - krzemionkę czyli przyczynę okrzemek


Wygląd ten sam tylko trochę dłuższa rura pcv i 2 dodatkowe złoża no i oczywiście otwierana obustronnie :). W razie pytań to do Heńka na priva .

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A ponadto Henryk już opracował taki reaktor ,który spełnia 4 funkcje :


- krystalizuje wodę

- adsorbuje NO3

- absorbuje PO4

- absorbuje SiO2 - krzemionkę czyli przyczynę okrzemek


Wygląd ten sam tylko trochę dłuższa rura pcv i 2 dodatkowe złoża no i oczywiście otwierana obustronnie :). W razie pytań to do Heńka na priva .

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych!


Można prosić o rozwinięcie tematu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już znalazłam info:

"blok adsorbera NO3 na Purolite A520E wraz z absorberem fosforanów PO4 na JBL PhosEx Ultra.

(...) zbudowana na pompie HJ411 i zawiera:

- 0,8l żywicy Purolite A520E ( reszta w pojemniku 1l) do adsorbcji NO3 i krystalizacji wody - poziom NO3 =10 mg/l

- 340g ( jeden woreczek) pochłaniacza fosforanów PO4 na złożu JBL PhosEx Ultra - poziom PO4=0,2 mg/l "

A liczyłam na coś takiego

[ame]http://www.ebay.de/itm/Nitrat-Phosphat-Filter-2-0-Liter-betriebsbereit-inkl-Schlauch-Hahnanschluss/291121986587?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D27679%26meid%3D2e6e6d4f3fca4dbba3e6b29a8602f049%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D290880602016&rt=291121986587nc"]Nitrat-Phosphat - Filter, 2,0 Liter betriebsbereit, inkl. Schlauch/Hahnanschluss | eBay"][/ame]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.