Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Wszystkich :)


Ostatnio zdrady są "na topie" więc postanowiłem porzucić SA i podbić do Malawi ;-) Po paru latach przerwy w przygodzie z afrykańskimi jeziorami wracam do Pysi, ale już nie Trofcie a non-mbuna z Malawi. Jak to mówią: Nawrócony :D :D :D :D


Akwarium proste

170*60*60


Oświetlenie

4x 20W


Filtracja

CASCADE 1200 PENN-PLAX

Fluval 304

PowerHead AquaShut + gąbka


Obsada:

Mhmm i tu zaczynają się wariacje, jak i pytania do Was. Zaznaczam iż ma być w całości non-mbuna:

- 2-3gat aulonocar

- Otopharynx lithobates

- ?

-?


Jeśli można - prosiłbym o podpowiedź co do pozostałych gatunków towarzyszących aulonocarom, jak i ich ilości-układy, proporcje płci.


Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc:)


Ps. Przy podawaniu gatunków - prosiłbym o takie nie z kosmosu - takie których zakup w Polsce nie graniczy z cudem ;-)

Opublikowano

Jak na wielkość akwa 510 l brutto to na non-mbunę nie ma co przesadzać. Proponuję Tobie jeden gat. Aulonocary w zestawieniu 2+6 do tego Lithobatesy 2+6. Ewentualnie jak chcesz trzy gat. to Aulonka 1+3, Lithobates 1+3, i może coś z Lethrinopsów nap. Red-Fin Marginatus 1+3. Może ktoś inny coś zaproponuje? Pozdrawiam.

Opublikowano

Zamiast 2-3 gatunków aulonek to bym sugerował jeden gatunek ale ze zwiększoną ilością samców czyli np harem gdzie samców będzie 3

Otopharynx pasuje do zestawu, polecany przez Jack_br Lethrinops też jest dobrym pomysłem lub zamiast niego można się zastanowić nad czyms innym stosunkowo spokojnym np coś z Protomelasów

Opublikowano

Witam :)


Dzięki za odpowiedzi.


Rozmawiałem jeszcze z MateuszemT na GG który zaproponował mi taką obsadę:

A. baenschi (3+7), O. lithobates (1+3), C. azureus (1+3)


Gdzie C. azureus mógłby być zamienny z S. Fryeri


Czy ktoś jeszcze coś zaproponuje ?


Czy rzeczywiście 3gatunki w takim baniaku to max ? :>

Opublikowano

Gdzie C. azureus mógłby być zamienny z S. Fryeri


Czy rzeczywiście 3gatunki w takim baniaku to max ? :>



Noo fryeri piękna ryba - dobry pomysł, kolorystycznie fajnie żółto niebiesko a jak byś wziął Otopharynxa w odmianie sulphur head to i troche pomarańczowo.

Co do trzech gatunków to może i nie max ale bardzo rozsądnie zwłaszca jak zaczynasz z Malawi.

Opublikowano

Na te 100 l więcej masz troszkę większe możliwości . Bardzo fajne zestawienie zaproponował Tobie Mateusz. Zdecydowanie bym pozostał przy trzech gatunkach, tak jak mars napisał możesz więcej ale po co,przy większych haremach będziesz oglądał bardziej naturalne zachowania rybek.

  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam


Odświeżam ciut temat :>


W najbliższym czasie będę zmieniał baniak na większy, bądź jak Żona i fundusze pozwolą - po prostu kupie drugi - około 1000l:>

A w nim to już bym chciał: [...] no! ale takie rzeczy to tylko w Erze :D Mi się tylko marzy połączenie mojej obecnej obsady z mbuną :>

Czy to jest wykonalne ?

Jakie gatunki mógłbym dodać ?

W jakich proporcjach ?

Jakieś propozycje ?

Porady ?

Sugestie ?


Przypominam iż obecnie mam:

1+3 s. fryeri

3+7 c. borleyi "Kadango"

3+7 a. baenschi


Z góry dziękuje za pomoc :>

Opublikowano

Mam podobną obsadę w 400l (oczywiście proporcjonalnie mniej ryb ze względu na litraż) i jestem z niej zadowolony. Obawiałem się nieco, że samiczki bedą wszystkie jednakowo sledziowate i szare. Jednak tak pięknej ryby jak samica (tak - to nie błąd!) S.Fryeri jeszcze nie miałem. Jest perfekcyjnie zaprojektowana przez najwyższego :) - kształty genialne :roll: , a samiec ... zapowiada się rewelacyjnie. Tyle, że to jeszcze młodzież - stadko mam od dwóch tygodni i trochę czasu upłynie zanim towarzystwo sie wybarwi. W każdym razie uważam , że obsadę wytypowałeś fajnie.

Połacznie z mbuną. Zbiornik musi być dłuuugi. Jak blue arrow (S.Fr. samiec) wystartuje z jednego końca to ma problem wyhamować na tych moich 160 cm długości. Po drodze wszystko jest jego.

Zastanawiałem się kiedyś co bym wrzucił do swoich gdyby to było mozliwe. Poszedłbym tutaj kluczem dietetycznym czyli typowałbym mięsożerców. Kiedyś wsypałem im przez pomyłkę zarcie dla mbuny roślinożernej (poprzednia obsada) to cały nastepny dzień brzuchy je bolały i ocierały się w komplecie o dno. Dzień głodówki i wróciło do normy. Pisz o swoich spostrzeżeniach dużo - to może byc bardzo ciekawe.

Opublikowano

Witam


Na razie cisza w tym temacie :> Może ktoś się zlituje i odpowie ? Byłbym dźwięczny :]


Podsyłam link do albumu z nowymi fotkami. Nie są najlepszej jakości ... no ale lepsze to niż nic :)


http://jaqe.fotosik.pl/albumy/323723.html


W dalszym ciągu czekam na sugestie i porady co do łącznia non-mbuny z mbuna :>

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.