Skocz do zawartości

triamond

Użytkownik
  • Postów

    585
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

782

1 obserwujący

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Łódź
  • Moje akwarium
    280x60x60
  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
  2. 2 x a520e da podobny efekt (trochę lepszy) jak a502ps + a520e, a będzie trochę taniej. A520e ma trochę większą pojemność; wiążę DOC i azotany. a502ps tylko DOC. Przy czystej wodzie (mało DOC) kombinacja może być 2x gorzej niż samo a520e...Wydaje się, że to po prostu nie przemyślana a popularyzowana idea. https://www.purolite.com/product/a520e https://www.purolite.com/product/a502ps
  3. A502PS podobnie będzie się zapychała na stałe związkami organicznymi, ale jest droższa niż PA202. Lepiej by było z A860S - powinna dać się dłużej regenerować, ale nie widziałem w handlu w rozsądnych ilościach. Źródło : https://www.purolite.com/index/core-technologies/application/organics-removal
  4. Mam od tygodnia w filtrze A502PS ... ale samą. Nic szczególnego na razie nie widać...
  5. Jest cicho. Przy braku innych źródeł dźwięku słychać pompę (na 30% mocy) i trochę kształtki (dom w lesie na uboczu; ciężka konstrukcja - bardzo cicho). Gdy włączy się lodówka (w zabudowie) w kuchni, już słychać tylko lodówkę. Jak pracuje pompa obiegowa podłogówki... to też ją słyszę. Mogę jutro sprawdzić jakąś aplikacją hałas... Na frontowym panelu normalnie jest dibond, pewnie trochę wygłusza. W każdym razie nie przeszkadza, nie słyszę w ciszy, jeśli się na tym nie skupię.
  6. Jak wyłączę pompę, to powolutku idą do góry. Te pracują 3 lata... ale nie widać specjalnie na nich biofilmu - są subtelnie ciemniejsze od nowych. Nowe mają na powierzchni mikropęcherzyki powietrza, które zwiększają wyporność. Kręcą się, bo rusza nimi strumień prawie 4000l/h. Na wyższym grzebieniu (z wolniejszym przepływem) było gorzej. Przy zwiększeniu mocy pompy, kształtki zaczynają przywierać do gąbki - i kręcą się tylko w górnej połowie objętości filtra. Z cyrkulatorem w filtrze ruszają się przy większym przepływie, ale wtedy już jest głośno.
  7. Minął rok od ostatniego czyszczenia szyb. Frontowa z nalotem, ale od przodu nic nie widać. Woda czysta. front szyba.mp4 1.mp4 w_swietle.mp4 Ryby zjadły 1 kg Aller Aqua Futura Ex 0.9-1.5 mm. Podmiana wody 1 l/h czyli 10,5 m3/rocznie. Parametry wody nie znane. Trochę okrzemków na kamieniach w strefie karmienia. Latem (trochę wyższa temperatura) miałem 4 zgony dużych ryb. „Choroba samców”. W tym samym czasie narybek miał się całkiem dobrze. Teraz też jakiś maluch pływa. Populacja Saulosi się rozrasta. Trudno policzyć ryby. Ale Maingano jest wyraźnie mniej - mimo setek kryjówek. Jeden samiec ma zęby na wierzchu i białe usta... Gdy patrzę na budowę akwarium @lukBB… nachodzi ochota na zmiany. Statyczne K1 fajne… ale nie kręci się Wyciągam siatką sporą część K1. Zaczyna się kręcić, ale woda zamienia się w zupę:/ Widoczność spada do 5 cm. Po nocy – już widać na 15 cm. Wkładam pompę z filtrem sznurkowym. Po 5 min filtr zapchany. Odwijam sznurek i nawijam włókninę do wentylacji. Po kilku godzinach zaczyna być lepiej. Wyjmuję filtr. Po tygodniu woda jednak jeszcze nie idealna - przy samym ruchomym K1. Docinam gąbkę ppi 30 i zakładam na pompę. Założyłem starą wersję grzebienia – bardziej zakrywającą przepływ. Szybszy prąd wody daje dobre mieszanie złoża. Gąbka wychwytuje drobinki z ruchomego K1. Doczyściłem wodę filtrem piankowym 1 mikron i zobaczymy co dalej. Testowałem już taką konfigurację, ale odrzuciłem ze względu na hałas złoża. Tym razem, jednak, nie ma otworów w rurze wylotowej. Jest względnie cicho, a się miesza prawie całe złoże. Nie tak cicho jak przy statycznym, ale nie przeszkadza w salonie. Włożenie cyrkulatora do filtra powoduje już wyraźny wzrost hałasu uderzających o siebie kształtek. Patrzenie na ruszające się K1 wciąga… fl.mp4 Gąbkę będzie trzeba pewnie kiedyś wyczyścić… a może nie. Poczekam Jeśli wcześniej nie wrócę do statycznego K1 - tym razem z gąbką na wierzchu. Szyby wyczyszczone. po czyszczeniu.mp4 Wychodzi na to, że statyczny K1 był też niezłym filtrem mechanicznym. Otwory w środku kształtek duże, ale szczeliny pomiędzy kształtkami – różne. Tam może się czasowo gromadzić detrytus. Dodatkowo, przy zasypaniu pompy kształtkami, zamiast jakiejś oddzielnej komory pompy, przez część złoża przepływ jest powolny. Subiektywnie klarowność wody chyba trochę lepsza, gdy na górze filtra była gąbka 30 ppi. Z perspektywy 3 lat działania zbiornika - plan zrealizowany. Akwarium prawie bezobsługowe o niskich kosztach utrzymania. Mogę zostawić bez nadzoru na 3 miesiące (pojemność karmnika) i cały czas dobrze wygląda i cieszy
  8. triamond

    Okrzemki ?

    Masz żelazo lub mangan w wodzie. Pomyśl o 'wkładzie odżelaziającym' - to raczej nie droga zabawa, jak tylko do podmian wody. Żelazo stymuluje glony, a pod prysznicem utlenia się dając osady. U mnie woda dobra. Za 2 tygodnie minie rok, od kiedy ostatni raz czyściłem szybę.... Patrząc z boku., wzdłuż długiej szyby, widać subtelny nalot, ale od przodu jest super. Oświetlenie o bardzo małym natężeniu i rozjaśnia się - gdy ktoś jest w okolicy akwarium. Średnio 5-6W (na dobę) na 1000l.
  9. 1. Tlen nie jest problemem w akwarium z dużym filtrem. Utlenienie wszystkiego w wodzie tylko nieznacznie obniży poziom tlenu. Czysta woda = mała utlenialność. 2. K1 statyczne ma wydajność pomiędzy gąbką 20ppm a 30 ppm. IMHO stawiają mniejszy opór hydrauliczny od gąbek – duże otwory. Małe ryzyko zapchania. K1 ruchome – 2x większa wydajność. Problemem złoża ruchomego to hałas i energia do mieszania. Sam przepływ przez filtr też będzie mieszał, ale wydajność może nie być 2x większa niż złoża statycznego. Biokulki mają ok 1/3 wydajności K1 statycznego. 3. Przy odpowiednio dużej powierzchni (powyżej 8 l K1 na 1g karmy dziennie ?) filtr się nie zapcha nigdy. Rozmiar życia w filtrze będzie ograniczony dostępnością energii z karmy – cała energia będzie szła na utrzymanie życia, brak nadmiaru na rozrost. 4. Różne kształtki mają różną powierzchnię efektywną. Na portalu aukcyjnym są dostępne PE03 (poszukaj 'kaldnes') za 7,9 pln za litr. Trochę taniej przy większych zamówieniach. Chyba najlepszy stosunek powierzchni do ceny. Może po kilku miesiącach zastępowania ceramiki K1 da się z filtra usunąć koszyki i tym samym zwiększyć pojemność kubełka x2. Dodać rurę na głowicę zakończoną jakimś zasysem ze szczelinami by woda płynęła przez medium. Do tego zabezpieczenie przed dostaniem się medium do wirnika/ zasysu gdy filtr będzie wyłączony (oryginalna siatka ?). Zasypać pod korek. Bez prefiltrów będzie lepszy przepływ – mniejsze opory. Bezobsługowy i wydajny filtr...
  10. 1 litr Purolite 520e powinien związać za pierwszym razem ok. 55 g azotanów - czyli 110 ppm z 500 litrów wody - jeśli żywica wiązała by tylko azotany. Niestety, tylko za pierwszym razem - potem po regeneracji połowa tej ilości. Dodatkowo żywica wiąże inne jony i związki organiczne co ogranicza jej pojemność w stosunku do azotanów. Część z DOC trwale łączy się trwale - nie podlega regeneracji. Problem trochę można ograniczyć przez regenerację w solance z ługiem sodowym - najlepiej w kolumnie/przepływie.
  11. Ja bym wymieniał (po jednym koszu co 2 miesiące) na oryginalną gąbkę. Jest docięta do kosza - woda będzie płynęła całą objętością. Możesz też wsypać K1. Również etapami.
  12. Media oryginalnie do oczyszczalni ścieków. Teraz produkowane w różnych kształtach i wielkościach przez różne fabryki (K1-K5, Hel-x, PE01-10, Mutag). Są też płatki (mutag, hel-x flakes) - jeszcze większa powierzchnia, ale wymagają sporego mieszania w stosunku do przepływu. Akurat te co mam były dostępne w dobrej cenie. Częściej stosowane w stawach ogrodowych, gdzie karpie koi sporo brudzą.
  13. Gąbka to bardzo dobre medium biologiczne. Ceramika jest ok. 4-6 razy gorsza od gąbki w zależności od gradacji. Czyli 16 +1.2 litrów gąbki najlepiej. Ja mam na 1000l akwarium 40l kształtek K1 (PE03) i 3 lata działa to bez żadnej obsługi. Woda czysta. Nie zapcha się nigdy i nie trzeba docinać, wystarczy wsypać;) Więcej o mediach: https://forum.klub-malawi.pl/topic/25223-obliczanie-mediów-filtracyjnych/ Co do piasku- to opcją jest też bez piasku... Duże i małe kamienie na dnie. Jest trochę zdjęć takich zbiorników. Może Ci się spodoba.
  14. Żywice powinny działać, ale z trochę mniejszą pojemnością (-20-30%) przy takim poziomie siarczanów. Urządzeń też nie potrzeba - wystarczy pończocha i do filtra. RO odpuść.
  15. Fotka z zieloną siatką - przykład prostego, krzywego wylotu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.