Skocz do zawartości

wpos

Użytkownik
  • Postów

    62
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez wpos

  1. 15 godzin temu, TomekT napisał(a):

    Używałem farb na zdjęciu poniżej, a pociagnąłem jeszcze takim lakierem. Od 8 miesięcy nic się nie dzieje, ale powłoka tego konkretnego lakieru robi się delikatnie „mleczna” w kontakcie z wodą.

     

    Też używałem tych emalii altax, moduł już trzy lata w wodzie i nic się nie dzieje. Nie stosowałem dodatkowo żadnych lakierów.

    • Lubię to 1
  2. Godzinę temu, Bubudr napisał(a):

    U mnie C. Borlei pływają w ławicy, w toni. W stadku są trzy samce i siedem samic. Nie widzę jakichś spektakularnych walk, czasem dominujący samiec przegoni mniejszego ale po jednym kółku ma dość. Samce jeszcze słabo wybarwione, choć są już po pierwszym tarle (samica nosiła ikrę ok tygodnia).

    Też zaczynałem z trzema samcami Borleyi, niestety dominujący samiec wykończył stopniowo pozostałe dwa.

    • Lubię to 1
  3. Godzinę temu, Ensa napisał(a):

     Nie  ukrywam, że te morii mnie wkurzają, takie pierdoły totalne z nich. Ale może za wcześnie na takie wnioski, bo są małe?

    Morii to duża i masywna ryba, no i charakterna. To są utajeni bandyci. U mnie robią największą rozpierduchę. Tłuką się nawet z dużo większym C. Borleyi. Mam trzy samce i codziennie słyszę jak obijają się o pokrywę walcząc między sobą. Na szczęście nie robią sobie krzywdy, trzeba tylko częściej dolewać wody bo wychlapują. Za to w czasie walk pięknie się przebarwiają na ciemnogranatowy (podbrzusze i okolice pyska). Miałem mieć harem 1+3 a wyszło 3+1 :) 

    • Dziękuję 1
  4. Miałem u siebie podobny problem, rozwiązaniem okazało się przerobienie kaseciaka na moduł z pociętymi gąbkami oraz dołożenie hamburga wypełnionego również pociętymi gąbkami. Ewidentnie u mnie była za mała powierzchnia filtracyjna a za zmętnienie odpowiadały bakterie w wodzie i związki organiczne. Od tego czasu (już dwa lata) woda jest klarowna, wodę podmieniam ok 40% raz na 3-4 tygodnie, gąbek w filtrach nie ruszam. Raz na pół roku, podczas podmiany zasysam wodę z filtrów wzruszając delikatnie gąbkami aby wyciągnąć nadmiar osadów.

    • Lubię to 5
  5. 1 godzinę temu, Rafał80 napisał(a):

    Dzisiejszy test JBL kropelkowy pokazuje między 3 a 5 test kontrolny z proszkiem z poprzedniego zestawu pokazał ok. 20, ale jest już przeterminowany ważny do 08.2022.

    Stawiam, że masz odczynnik zepsuty. 

  6. Miałem taką sytuację z jbl i okazało się że odczynnik w proszku jest popsuty. W kranówce pokazywał 0 a w baniaku 5. Na proszku od znajomego pokazał 30.

  7. W dniu 20.02.2023 o 22:53, pulpet napisał(a):

    Te co u mnie oceniłem jako wypuszczone za wczesnie, widocznych żółtek już nie miały. Ale niemrawe jakieś były i tyle. A może w procesie inkubacji przez młodą matkę coś innego było nie tak. Tak gdybam. Przetrzymanie raczej wg. mnie nie. Często widać, jak matki zbierają samodzielnie pływający i dobrze sobie radzący  narybek z powrotem do pyska. Więc jakoś w przenoszenie nie wierzę. Tak po mojemu

    Jeśli woreczki były wchłonięte to narybek był przenoszony i prawdopodobnie zagłodzony. Ostatnio obserwuję samicę Copadichromis Borleyi, która wypuszcza młode jak karmię narybek i po jakimś czasie zbiera z powrotem do pyska. Narybek nie ma wchłoniętych woreczków ale całkiem zgrabnie pływa i próbuje pobierać pokarm. W innym przypadku samica Cyrtocara Moorii wypuściła narybek bez woreczków ale na ok 50 szt połowa była martwych a kolejna część nie przeżyła dwóch dni - tutaj były ewidentnie przenoszone.

    • Lubię to 3
  8. 51 minut temu, Jaro85 napisał(a):

    Dziękuję wszystkim za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące krzemianów. Czy do ustrojstwa można wsypać jakiś absorber/żywicę (poza A520E) aby od razu na starcie się ich pozbyć albo wyeliminować w części? Patrząc na moje gupikarium na kranówce, stwierdzam, że krzemianów w wodzie mam sporo.

    Nie ma sensu walczyć z krzemianami, bo jest ich po prostu za dużo. Rybom nie przeszkadzają a okrzemki zostaną z czasem wyparte przez zielenice/ krasnorosty.

    • Lubię to 1
  9. W dniu 8.11.2021 o 21:43, Pikczer napisał:

    Dzięki bardzo za wyliczenia, już mam to jakoś sensownie zobrazowane. Te bioblocki z 90zl kosztowały... Mało mądre ale reklama dobra była 😀🙂

    Rzeczywiście w tych wszystkich "cudach" są pewne "braki" bo po zastosowaniu niektórych mediów nie było widać żadnych zmian. Chyba że następowały dużo wolniej i były mniej zauważalne. 

    Ogólnie poprzez miks niektórych jak się okazuje bezmyślnie kupionych produktów i na wskutek innych działań uzyskałem ciekawy stan. 

    Robię podmiany wody równo co 7-8 dni, około 40%. Mam kilka roślin od niedawna. Akwarium mocno przerybione, filtracja myślę że mocna nawet jak na taką ilość ryb. Zrezygnowałem z absorbera no3. Używałem dotychczas JBL nitratex. No i na chwilę przed podmianą wody mam 3-5ppm no3. Mierzone kropelkami JBL. 

    Dlatego tak mnie zaciekawił Twój arkusz i ta cała dyskusja dookoła niego. Próbuję zrozumieć co takiego zrobiłem, że no3 nie muszę już zbijać niczym. W tygodniu tylko oglądam, głaszczę i karmię ryby. 

    Może dla niektórych to żadne wow, ale dla mnie duży krok do przodu. 

    Proponuję sprawdzić test no3 czy aby na pewno działa ...

  10. 20 godzin temu, Protomelas napisał:

    Podepnę się jeśli pozwolisz #sabotage do Twojego wątku. Startuję właśnie 1000l. Ryby przyjadą za 2 tyg a ja mogę mieć w tym czasie co najwyżej 40l wody z podmian w innym akwarium. Mam starter Seachem Stability ale zastanawia mnie czy te bakterie namnożą się i zasiedlą filtry bez pożywki. Przyszło mi do głowy  (nie linczujcie mnie od razu) AdBlue - tak to do redukowania NOx w spalinach diesli. To jest chemicznie czysty mocznik 42,5% a reszta to woda demi. Wszystko produkowane pod bardzo restrykcyjna normą. Jak myślicie? Czy tak podany mocznik zadziała? No i ile tego można dać na 1000l?

    Wypij dwa piwa i siknij do akwa ...

  11. 3 godziny temu, NorbertF napisał:

    Woda jest dość wysoko bo to wtorek ;)A poza tym niespecjalnie mogę zrobić większy przepływ bo za bardzo spada poziom wody w filtrze. Nie chcę też modyfikować zawartości filtra bo działa to dobrze teraz (grube gąbki, matrix, purigen). Akwarium jest dość długie, więc aby rozbić film na całej powierzchni to pompa musiałaby być bardzo mocna.

    Wystarczy, że wylot będzie odpowiednio skierowany. U mnie jest wylot do góry i przy przepływie ok. 3300 l/h i długości szkła 200 cm praktycznie nie ma filmu. Napowietrzasz jakoś dodatkowo, bo przy takim filmie bakteryjnym wymiana na powierzchni jest mocno utrudniona. Rozwiązaniem może być też skimer.

    • Lubię to 1
    • Dziękuję 1
  12. 23 minuty temu, MichałM napisał:

    poczatek wątku: NO2 na paskowych wychodzi od dłuższego czasu na zero więc nie kupowałem kropelkowego zakładając że ta faza już za mną... PH wychodzi na paskowych testach w okolicach 8.0 więc póki co tez nie robiłem dokładniejszych, ale OK zrobię... 

    Paskowe testy są kompletnie niewiarygodne, a NO2 zawsze warto sprawdzić w przypadku pojawienia się problemów, aby zobaczyć czy biologia funkcjonuje tak jak trzeba.

    • Lubię to 2
  13. Zamieniam 720l na 1960l  350x80x70. Obecnie mam :

    - copadichromis borleyi 3+5

    - cyrtocara moorii 4+3

    - placidochromis phenochilus tanzania 3+4

    - placidochromis phenochilus mdoka white lips 4+1 (prawdopodobnie)

    - labidochromis caeruleus 2+5

    - aulonocara fire fish 3+5

    Do aktualnej obsady chciałbym dodać 6-8 szt mdoki oraz kilka szt nimbochromis livingstonii.

    W/w obsadę chciałbym połączyć z mbuną. W zbiorniku będzie wydzielona strefa z dużą ilością gruzu. 

    Powinno się dać karmić mbunę oddzielnie zieleniną. Co byście zaproponowali do w/w obsady ?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.