Skocz do zawartości

wędrowycz

Użytkownik
  • Postów

    85
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez wędrowycz

  1. Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
  2. Dzwoniłem dziś do p. Darka. Robiłem tam zakupy kilka razy i byłem zawsze zadowolony. Dzisiaj dowiedziałem się, że nie prowadzi sprzedaży i likwiduje hodowlę. Że powinienem wiedzieć, bo na stronie pisze. Na jedynej jego stronie, którą znam czyli https://tanganikamalawi.pl/ ani słowa o tym. Rozmowa się nie kleiła. Szkoda.
  3. Nie wiem czy wazelina to dobre rozwiązanie. Producenci nie zalecają olejów mineralnych. BTW Zawory, które teraz mi puściły były nie ruszane od dłuższego czasu. Puściły bez przyczyny.
  4. Nie jestem pewien ale podejrzewam, że puszcza uszczelnienie samej kuli. Budowa zaworu pcv-u jest nieco inna niż mosiężnego. Kula (która nie do końca jest kulą) jest dokręcana pierścieniem. Powinno to być zrobione z odpowiednim momentem - jakim? nie wiem. Ale mocne dokręcenie wcale nie oznacza szczelności, a wiąże się z trudnością z zamknięciem/przekręceniem. Z zasady te zawory powinny być bezobsługowe ale czasem ten pierścień jest luźny. U mnie efekt jest taki, że zawór jest szczelny jeżeli jest zamknięty. Wystarczy lekkie popuszczenie i kapie z jednej strony. Do uszczelniania używam oleju jadalnego albo oliwy (co mam pod ręką).
  5. Jakich używacie zaworów do swoich systemów i jaka wasza opinia? Sam używam kulowych PVC-u, takich https://gambitsystems.pl/public/manager/images/zawor-kulowy-pvc-u.jpg. Niestety po ok roku zaczynają cieknąć. Dystrybutor jest zdziwiony i twierdzi, że to pierwszy taki przypadek, a używają ich w bardziej agresywnych instalacjach niż woda. Próbowałem rozkręcać, czyścić, oliwić uszczelki. Czasami działa, ale to nic pewnego. Wymiana na inny typ pewnie będzie się wiązała ze sklejeniem większości instalacji od nowa.
  6. Czy spotkał się ktoś z możliwością sterowania pompą IBO oprócz sterowania przekaźnikiem włącz/wyłącz. Chciałbym na czas karmienia zmniejszyć jej wydajność. To samo dotyczy cyrkulatorów. Wiem, że Jebao/Jecod ma swój sterownik, bo używam. Chciałbym jednak mieć większy wpływ na jego sterowanie. Np. możliwość codzienna możliwość puszczenia pełnych obrotów, by oporne śmieci zostały poderwane z dna.
  7. Coś chciałbym zmienić w diecie dla mojej obsady, bo joanjohnsonae słabo rosną w porównaniu zresztą. Dostają w tej chwili na zmianę (kolejność losowa) - spirulina jbl - 3-algae tropical - malawi tropical - pro defence tropical - cichlid flakes hs aqua - premium dla mięsożernych naturefood - premium dla roślinożernych naturefood Maingano i msobo są na etapie wybarwiania się. Joanjohnsonae mniejsze o 1-2cm
  8. Dzięki za szybki odzew. W ldp.palabras.pl sterownik jest widoczny od razu. W aplikacji czasem trzeba czekać chwilę. Trzymam kciuki za projekt.
  9. Romku, Pisałem jakiś czas temu, że mam problem z połączeniem ze sterownikiem po WiFi. Chyba wiem gdzie jest problem. Wydaje mi się, że chodzi o samo rozgłaszanie się sterownika. Mój sterownik jest zarejestrowany w innej sieci WiFi niż urządzenia typu notebook, telefon. Komunikacja inicjowana z sieci z notebookiem nie jest blokowana. Co ciekawe http://ldp.palabras.pl/ działa poprawnie i wykrywa urządzenie. Może rozważysz możliwość wpisania ręcznie IP sterownika w aplikacji?
  10. Odkopałeś jakiś relikt z przeszłości Wartości w procentach odpowiadają mocy poszczególnych kanałów, czyli dla 100% powinny świecić nominalną mocą.
  11. Mały OT Właśnie odkryłem, że mam nie przyklejoną jedną złaczkę. Po pół roku zaczeła się tam pojawiać wisząca kropla. Już zaklejone. Jak widać nawet bez kleju można
  12. System zgrzewany ma potencjalnie jedną wadę. Zmniejsza światło rury przez wypływający nadmiar materiału. Przy klejonkach nie ma tego problemu. Przed się nie da ale jest parę rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze zaprojektuj układ tak byś mógł to demontować Jeżeli nie masz w gałęzi zaworu, to załóż dwuzłączkę. Ułatwi to bardzo montaż i ułatwi potem jakieś ruchy. Sytuacja, w której musisz na raz kleić dwa lub więcej miejsc to proszenie się o kłopoty. Do połączeń gwintowanych użyj nici jak radzi @Bartek_De. Może być też np Bisan Locker. Kupisz w markecie budowlanym. Musisz czuć opór jak będziesz kręcił na tyle by ten ostatni obrót wymagał narzędzi. Wypróbuj sobie najpierw na sucho ile możesz wkręcić. W połączeniach klejonych nie żałuj kleju, elementy mają wchodzić z lekkim oporem. Wcześniej wyrównaj nierówności po cięciu. Na sucho ma wchodzić bez użycia siły. W razie nieszczelności wystarczy, że wadliwe miejsce osuszysz i dasz trochę kleju. Działa - sprawdzone tam nie ma wielkiego ciśnienia. (u mnie 3m słupa wody)
  13. Tym bym się nie martwił. Jeżeli parkiet jest na betonie, to jest to sztywne. Podkład wyrówna małe nierówności. Panele też są twarde. Płytki mają zaletę przy ewentualnym kontakcie z wodą.
  14. Mnie niepokoi inna sprawa. Sprawdź czy blat jest płaski. To jednak jest drewno, a ono lubi pracować.
  15. Mam trzy korpusy na biologię. Pierwszy pusty (to jego wykresy), w dwóch pozostałych mam matrix i ceramikę. Bez regulacji mierzę tam ok 10,15 l/min. Przykręciłem więc na zaworach i utrzymuję 5-7l/min, reszta idzie przez pusty korpus. W sumie daje to ~45 l/min przy założonych filtrach. Nie miałem okazji zmierzyć całego układu bez wkładów. Wydaje mi się jednak, że wkłady nie stanowią dla pompy problemu. Nawet jak są zabrudzone, to na wyresie tego specjalnie nie widać. Jak przykręcę przepływ na zaworze to na pompie od razu widać spadek pobieranej mocy. A ta jest taka sama jak na starcie, kiedy nie miałem wkładów i przepływomierze nie były podpięte. Przepływomierzy nie wzorcowałem. W moim rozwiązaniu trudno jest w tej chwili gdzieś wsadzić duże wiadro i to mierzyć. Liczy się dla mnie rząd wielkości, a ten jest zgodny z oczekiwanym. Zasys zrobiłem z sitka spływu 32mm. Chciałem by ssało dobrze ale jednocześnie by nie tracić na przepływie. Część otworów zakryłem więc termokurczem. Zostawiłem trochę więcej niż przekrój rurki 32mm. Przy okazji sprzedam jeszcze jeden mój patent Wylot wody mam rozdzielony w ten sposób, że pełna rura idzie na 1/3 wysokości akwarium, a z druga zwężona końcówka trójnika jest trochę poniżej powierzchi wody. Dzięki temu nieczystości są podrywane z dna, a górny wylot delikatnie porusza taflą wody.
  16. NIe ma jeszcze. Od dłuższego czasu przymierzam się nad opisaniem mojego rozwiązania, ale po pierwsze chciałem to trochę poobserwować, po drugie cierpię na chroniczny brak czasu, a po trzecie jak mam czas to mam lenia.
  17. Kupiłem na ali 1", by za bardzo nie tłumiły (https://pl.aliexpress.com/item/32892459728.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fErzvq7) Podpięte mam to do ESP8266 a potem do domoticza. Dzięki temu dostaję takie wykresy jak niżej. Przedstawiają przepływ przez pusty korpus. Mam na biologii trzy z czego jeden pusty. Ten dzisiejszy skok, to zmiana z 3 biegu na 2. Normalnie korzystam z drugiego. Trzeci jak robie jakieś porządki i chcę by trochę przedmuchało akwarium choć nie widzę jakiegoś dużego przyrostu - może 5l/min więcej. Te piki na dole to moment wyłączenia pompy.
  18. Romku, gratuluję pomysłu i realizacji. Mam jedno pytanie/uwagę. Chcę konfigurować sterownik przez WiFi ale w aktualnej wersji i w poprzedniej mam ten sam problem - sterownik nie jest wykrywany przez program. Czasami się zdarza, że go wykryje ale trzeba mieć szczęście. Sterownik jest podpięty do sieci. Co więcej mogę się do niego dostukać po http za pomocą przeglądarki. Coś tam odpowiada na moje zaczepki. Ale w twoim programie nie chce się komunikować.
  19. Mój filtr wygląda właśnie tak jak twoim schemacie - jest na ścianie, nie jak większość ma w układzie poziomym. Wykorzystuję pompę IBO 25-60/180. Cała instalacja na rurach 32mm. Korpusów też jest 6 (gwint 1", zwężka w środku). Narurowiec jest piętro niżej niż akwarium. Różnica poziomów między pompą a lustrem wody to ok 3m. Wydajność układu na drugim biegu ok 45 l/min (2700 l/h) - mierzone przepływomierzami. Pompa wyświetla pobieraną moc na poziomie 35-36W. Zabrudzenie filtrów w zasadzie nie wpływa na wydajność układu.
  20. Pochwal się. Może ktoś skorzysta.
  21. Parę słów wyjaśnienia. Podając link nie chciałem rozpoczynać krucjaty przeciw (za) glonom. Jest wiele pytań o identyfikację i co zrobić by rosły lub nie rosły. Artykuł całkiem nieźle sobie z tym radzi.
  22. 1. Lepiej stworzyć nowy temat, by nie było bałaganu 2. Z konstrukcją możesz się wzorować na kolegach (szukaj np. "narurowiec" na naszym forum). Tu masz jeden z przykładów http://forum.klub-malawi.pl/topic/22639-narurowiec-moje-pytania/?tab=comments#comment-331058 3. Na swoim przykładzie powiem, ze trzy równoległe mechaniki PP20 + dwie biologie wystarczają w zupełności na dla 300l 4. Do biologii zastosuj sobie wkłady do korpusów. Wtedy nic nie musisz kombinować z kierunkiem czy dodatkowymi rurkami.
  23. wędrowycz

    Przewodnik po glonach

    Strona ma parę lat ale zawartość cały czas aktualna. Identyfikacja glonów i sposób postępowania z nimi. https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalczanie-glonow/658-przewodnik-glony-w-akwarium.html
  24. Piękne dzięki za wyjaśnienie.
  25. Niestety nie ale budowa nie jest specjalnie zwymyślana. Do akwarium wchodzi od góry pionowo rura ~1", poniżej kolanko i wylot wody idzie po powierzchni, czyli standard nam znany. Przed tym kolankiem, czyli parę centymetrów nad powierznią wody jest w rurze otwór, myślę że 2-3mm przez który sączy się woda i spływa po rurze do akwarium. Nic więcej. Ostatnio widziałem to chyba w eRybce w Zabrzu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.