-
Postów
35 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez maniol
-
-
Może uda się uwzględnić w tym co już robisz, informacje które zaproponowałem w excelu? To ja w takie razie zawieszam ten pomysł z mojej strony, przynajmniej mamy już wątek w którym można będzie o takiej bazie ryb porozmawiać Daj znać, jakbyś potrzebował pomocy. To ja póki co znajdę dla siebie coś innego RSM- rozmiar samca RSA - rozmiar samicy SRA - sugerowany rozmiar akwarium KSM - kolor samca KSA - kolor samicy KN - kolor narybku R - rodzaj (M - mbuna; NM - non-Mbuna) A -agresja (N - niska; S - srednia; W - wysoka) P - pokarm (M - mięsny; R - roślinny) ZSM - zdjęcie samca (link do albumu) ZSA - zdjęcie samicy (link do albumu)
-
Idąc za ciosem, a w zasadzie niejako uzupełniając/wspomagając powstałą właśnie listę pokarmów (klasyfikację pokarmów) przymierzam się (oczywiście przy Waszej pomocy ) do utworzenia klasyfikacji pyszczaków. Idea jest taka, by powstała prosta tabelka z podstawowymi informacjami które pomogły by przy dobieraniu obsady. W jednym miejscu mielibyśmy skondensowaną informację o podstawowych cechach poszczególnych gatunków ale i o popularnych (zalecanych) połączeniach z innymi gatunkami w jednym zbiorniku. Z drugiej strony klasyfikacja byłaby naturalnym spinaczem pomiędzy forum (tabelka), serwisem (artykuły) a albumem (zdjęcia), co mieć nadzieję pokazałoby, że KM to nie tylko forum ale coś więcej. Moja wstępna propozycja klasyfikacji to: nazwa łacińska, nazwa popularna, rozmiar samiec/samica, sugerowany minimalny rozmiar zbiornika, kolor samca/samicy/narybku, rodzaj (mbuna - nonmbuna), agresja, pokarm, zdjęcie samca/samicy (link do albumu), popularne łączenia, szczegóły (link do opisu w serwisie) Co o tym myślicie? Przyda się, ciągnąć ten temat? Pomożecie? Będzie z tym dużo roboty, więc chciałbym znać Waszą opinię, czy warto. W załączeniu znajdziecie wstępną propozycję tabelki z przykładowymi danymi.
-
Najnowsza wersja opublikowana przez sysgone jak zwykle dostępna na: http://forum.klub-malawi.pl/pokarmy.php
-
Pojemność: 240l Rozmiary: 120x40x50 Filtr wewn.: Resun SP-2500L (1400 L/H) Filtr zewn.: Tetratec EX 600 (600 L/H), Unimax Professional FZKN 250 (650 L/H) Oświetlenie: T8 2x30 W Podłoże: piasek wiślany; piaskowce Dekoracje: Tło strukturalne do akwium 120x50 wypukłe - Motyw WROMAK malawi Rośliny: brak Obsada: Maylandia Estherae OB (6 maluchów), Pseudotropheus Msobo "Magunga" (7 maluchow)
-
W załączniku znajdziecie najnowszą aktualizację listy z wstępną klasyfikacją jakościową i dodatkowymi pokarmami (póki co bez linków bo strona Kartinexu nie działa :x ) W klasyfikacji jakościowej mamy 3 kategorie: High-end (W - wysoka jakość): Dainichi, Nature Food, O.S.I, Harikari, Tropical Spirulina 36% Medium-end (S - średnia jakość): Sera, Tetra, JBL, Hagen, Aquatic Nature, Tropical (prócz wyjątków), mrożonki jedno-składnikowe Low-end (N - niska jakość): Tropical Malawi, wszystkie mrożonki mix Jak zwykle proszę o opinię W standardzie się nie da, ale... coś da się w tej sprawie zrobić, tylko nie wiadomo kiedy :?: Dodane, na razie bez linków (ale uzupełnię przed publikacją) Dzięki, dzięki... to rozumiem, że w przyszłym roku rozrachunkowym pomysłodawca i wykonawcy mają zniżkę, jeśli chodzi o składkę A tak na serio, to fajnie że się włączyliście / zachęciliście do tego pomysłu bo bez tego nie było by tej listy.
-
Ja jestem za 3 stopniową skalą, choć początkowo myślałem o 6-cio, bo... - dużo trudniej zrobić tak szczegółowy podział. Wszystko fajnie jak porównujesz tylko 2 pokarmy, ale mamy prawie setkę pokarmów i bardzo trudno będzie je w ten sposób sklasyfikować (mnie jest trudno, podchodziłem do tego 2 razy). - szczegółowa skala będzie, prawdopodobnie bardziej kontrowersyjna i może nam być gorzej z dogadaniem się Listy nie rozbudowywałbym o byle co, bo już tego jest bardzo dużo i lista zupełnie straci na czytelności. A co myślicie o ankiecie ("Czym karmię swoje pysie")? Taka kolumna Polecany/Używany (czy jak tam by się nazywała) dodana do listy na bazie wyników ankiety była by fajną ilustracją tego co forumowicze/klubowicze używają i pomocą przy podejmowaniu decyzji
-
No to mamy już jakiś początek. Jeśli przyjmiemy 3 stopniową skalę (np jak proponował smurv: "high-end" "medium-end" "low-end") to uproszczą nam się te ćwierć oczka wyżej/niżej i z grubsza będzie: High-end: Dainichi, Nature Food, O.S.I, Harikari, Tropical Spirulina 36% Medium-end: Sera, Tetra, JBL, Hagen, Aquatic Nature, Tropical (prócz wyjątków) Low-end: Tropical Malawi? Wychodziłoby na to, że nie ma kiepskiego producenta, tylko pojedyńcze nieudane produkty, które musielibyśmy wyłuskać z naszej listy (Biovit, ichtiovit, "Hobby" nie mamy ) No chyba, że widzicie to inaczej...
-
Dodam na razie u siebie lokalnie. Jak się nazbiera więcej to zrobimy upgrade.
-
No tak po prawdzie to Dainichi wyglądało mi na A (nie mam tego pokarmu) na podstawie tego co przeczytałem w tym dziale. Ale do rzeczy... czyli Twoim zdaniem Dainichi, O.S.I, NatureFood, Hikari to jedna grupa (Premium). A co z resztą (Tropical, Sera, Tetra, JBL, Aquatic Nature, Hagen), widzisz jakieś różnice, czy też jest to podobna klasa? A co myślicie o utworzeniu ankiety - "Czym karmię swoje pysie"? Mamy już listę pokarmów, więc będzie łatwo ją zrobić. Wyniki mogłyby być bazą do nowej kolumny "Polecane".
-
Dzięki uprzejmości Sysgone, nasz spis pokarmów pokazuje się już w tabelce na początku działu http://forum.klub-malawi.pl/pokarmy.php
-
To jest właśnie ten element, który spowodował, że póki co odpuszczałem ten temat. Przyjąłem, że jako kategorię zastosuję literki A-E (A-najwyższa jakość) i jak zacząłem się zastanawiać to wyszło mi, że chyba tylko Dainichi to A. Potem O.S.I z NatureFood B, dalej Hikari z Spiruliną Tropicala C... i tu powstał problem, bo firma, firmą a jednak każdy z produktów trzeba rozpatrywać osobno i tu niestety się rozłożyłem :? ... by skończyć myśl - dalej chciałem wrzucić do jednego worka Tropicala (seria Professional), Serę, Tetrę i JBL ale nie wiem czy słusznie. Generalnie jeśli już miałaby powstać katgoryzacja jakościowa, to tylko jako praca zbiorowa, nas forumowiczów (niemniej nie jestem pewny czy jesteśmy w stanie dojść tu do porozumienia, bo każdy ma swoje podejście - patrz wątek na temat mrożonek typu mix ). Reasumując gdy zastanawiałem się nad kategoryzacją cenową, to wydawało mi się, że informacja o jakości powinna być uzupełnieniem, by dać klarowną informację, że np. produkt jest drogi, ale nie jest tego wart; czy też na odwrót tani a dobrej jakości.
-
Myślałem o tym by na liście była kategoria cenowa i jakościowa ale sobie odpuściłem. Skoro uważasz, że warto dodać tą informację to uzupełnię tabelkę o kategorię cenową w wolnym czasie.
-
O.S.I dodane, mamy 94 pokarmy. Jakieś błędy, braki? ... czy też póki co możemy to uznać za gotowe
-
Część produktów Hagen dorzuciłem, ale większości nie mają na stronie więc są to chyba towary wycofywane już z rynku. To samo z Tetra Phyll. No to mamy już 92 pokarmy. Proszę zweryfikujcie poprawność i ewentualne braki.
-
JBL i Katrinex dodany. Proszę zweryfikujcie poprawność tej wersji.
-
Załączam nieco uaktualnioną wersję. Zdaję sobie sprawę, że mogą w niej być błędy dlatego musimy to zrobić razem (ja póki co nie mam jeszcze dużego doświadczenia w tej materii). Jeśli coś trzeba skorygować, to napisz proszę co. Jeśli brakuje jakiś istotnych produktów (z wymienionych już producentów) lub brakuje jakiś istotnych producentów to proszę dajcie mi znać. Nad kategorią cenową i jakościową wciąż pracuję. Macie jakieś pomysły w kwestii, co można było by jeszcze dodać jako dodatkowe kolumny (klasyfikacja/kategoryzacja)?
-
Przygotowałem wstępną listę, nad którą trzeba jeszcze sporo popracować, ale... chciałbym wiedzieć czy widzicie w tym sens. Jeśli mam poświęcić nad tym wolny czas to chciałbym mieć poczucie, że to się komuś przyda Listę póki co zamieszczam jako załącznik (draft), w finalnej wersji (jeśli taka będzie) byłoby dobrze zamieścić to w formie tabelki na stronie, ale ja tego nie potrafię zrobić (table tag nie działa)
-
Przeglądając ten dział przyszło mi do głowy, że mnie jako początkującemu brakuje tu jednego miejsca, w którym mógłbym znaleźć listę z najbardziej popularnymi pokarmami (dostępnymi obecnie na rynku) uzupełnioną o pewną klasyfikację/kategoryzację, która pomogła by nam początkującym w dobraniu pokarmu odpowiedniego do swojej obsady, bez potrzeby pytania o to co rusz przez nowe osoby (ale mi wyszło długie zdanie ). Klasyfikację można byłoby przyszpilić na początku działu i była by czymś w rodzaju drogowskazu. Co o tym myślicie? Jeśli komuś wydaje się ten pomysł ciekawym, mogę ze swej strony przygotować wstępną listę pokarmów, które przewijają się w wątkach, niemniej w sprawie opracowania klasyfikacji/kategoryzacji potrzebowałbym wsparcia bardziej doświadczonych kolegów Generalnie tak na gorąco, to mogłaby to być tabelka z kolumnami Nazwa pokarmu, Producent i dalej klasyfikacje/kategoryzacje np. roślinny, mięsny, wybarwiający, płatki, granulki, mrożonka, namaczanie, mbuna bazowy, non-Mbuna bazowy, MBuna uzupełniający, Non-Mbuna uzupełniający, MBuna zabroniony, kategoria cenowa itd. (gdzie w kolumnie byłoby zaznacone T/N lub X/pusto). Dało by to nam początkującym klarowną informację - mam obsadę roślinożerną, to takie a takie pokarmy powinienem wybrać jako bazowe, takich się wystrzegać, te jako wybarwiające itd. Jeśli pomysł się już kiedyś przewijał, to przepraszam za spam
-
Chciałem się z Wami podzielić drobnym pomysłem, który pomógł mi rozwiązać problem pływającego pokarmu po powierzchni, po który moje młode ryby za nic nie chciały podpłynąć (dotyczy to zarówno spiruliny z aquatic nature jaki i później kupionego przeze mnie harikari excel i staple). Okazuje się, że po namoczeniu wystarczy wziąć granulkę, ścisnąć w palcach, tak by wyciekła z niej woda i wrzucić do akwarium (po wrzuceniu powraca do poprzedniego kształtu). Taki pokarm idzie od razu na dno, a raczej zmierza w tym kierunku bo nie ma szansy tam dotrzeć i po kłopotach
-
dzięki za pocieszenie, bo to jednak... 55 zł za pudełko było i nie miałbym lekkiej ręki by go wyrzucić
-
Wygląda na to, że to najprawdopodobniej nie problem jakości pokarmu tylko tego, że jest to pokarm pływający. Z moich obserwacji wynika, że pysie boją się zapuszczać w górne części akwarium (nawet gdy jest tam pokarm), ale gdy tylko udaje mi się "zatopić" jakąś granulkę to znika w oka mgnieniu.
-
Dzięki, tak zrobię.
-
Nabyłem w pośpiechu duże pudełko, wygląda to tak... http://www.aquatic-nature.be/2eng_spirulina.html Czy ktoś używał? Daję namaczane (przez kilka minut), ale moje nowo zakupione pysie (M. estherae OB) nie garną się do jedzenia i pokarm pływa sobie po powierzchni
-
Witam, Na początek chciałbym podziękować za stworzenie tego forum, które stało się dla mnie nieocenioną skarbnicą wiedzy o biotopie malawi. Mam nadzieję, że udało mi się na bazie przyczytanych tu informacji przygotować poprawnie zbiornik i po 4-tygodniowym oczekiwaniu będę mógł przystąpić do jego zasiedlenia. Poniżej parametry mojego akwarium i planowana obsada. Akwarium: 240L (120x40x50) Podłoże: piasek Skałki: piaskowce Filtracja: wewnętrzna Resun SP-2500L (1400 L/H) zewnętrzna Tetratec EX 600 (600 L/H) - 3 pojemniki zasypane ceramiką (Fluval Biomax i Eheim Substrat) Unimax Professional FZKN 250 (650 L/H) - 3 pojemniki zasypane ceramiką (Fluval Biomax i Eheim Substrat), 1 pojemnik z Zeolit (ZeoWonder), wylot zaspany bio filter balls Tetratec Roślinność: brak Parametry wody: Data, PH*, KH*, GH, NO2, NO3**, ºC, Dodatkowy komentarz 2008-12-05, -, -, -, -, -, -, Start akwarium 2008-12-18, -, -, -, -, -, -, 5 rybek startowych (Danio) + woda z akwarystycznego 2008-12-21, 7.8, 9, 20, 0, -, 26 2009-01-01, 7.8, 9, 20, 0, -, 26 * - zastanawiam się nad dodaniem sody bo wdaje się że bezpieczniej byłoby mieć więcej, ale z drugiej strony może dałoby się nie używać chemii (sugestie?) ** - czekam na dostarczenie zakupionego testu, więc póki co nie potrafię sprawdzić tego parametru Planowana obsada: Maylandia estherae OB morph Pseudotropheus msobo Labidochromis caeruleus "yellow" (???) Piszę tego posta głównie w kwestii moich wahań co do obsady. Bardzo chciałbym mieć w moim akwa Maylandia estherae OB morph z Pseudotropheus msobo i z tego co przeczytałem to oba gatunki mają podobne wmagania żywieniowe, oba gatunki nie należą do szczególnie agresywnych więc powinny móc egzystować w jednym zbiorniku. Mogę prosić o opinię? Pewnie każdy początkujący ma ten problem, że chciałby więcej niż powinien i nie tak jak trzeba więc poddając się temu nurtowi zastanawiam się głośno czy w moim zbiorniku miałbym miejsce na trzeci gatunek i czy do obu wcześniej wymienionych mógłbym dołączyć Labidochromis caeruleus "yellow" (co do agresji to chyba nie byłobo problemów ale dużo gorzej wygląda to patrząc z punktu widzenia odżywiania). Proszę o opinię? I na koniec chciałbym zapytać o to gdzie w Warszawie mógłbym kupić w/w gatunki (sklep lub może któryś w forumowiczów byłby skłonny odsprzedać/odstąpić)? Pozdrawiam, Andrzej