Skocz do zawartości

Mart44

Użytkownik
  • Postów

    16
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

1

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Warszawa
  • Moje akwarium
    200 l - Malawi - początkujący
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Imię
    Robert

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Ok dziękuję za info i pomoc, pozdrawiam.
  2. No też tak przez chwilę pomyślałem (bo to też ma kolor niebieski), ale ilość jaką wlewam od zawsze nie zmieniła się. A o jakim "ustrojstwie" piszesz (w kontekście tej zwykłej kranówki)?
  3. Akwarium: 200L (100x40x50) Temperatura: 27C Parametry wody w normach. Ryby: Pyszczak Saulosa, Maingano, Zebra Red Red, Labidochromis Hongi Filtr: Tetra EX 700 Czytałem wątek: http://forum.klub-malawi.pl/topic/20253-niebieska-woda-dlaczego/ - Tak, dolewam uzdatniacza do wody, ale przy podmianie i od zawsze w tych samych proporcjach. - kamienie i piasek nie byłzmieniany - zawartość filtra też nie uległa zmianie - źródło wody (czyli uzdatniana na pomocą JBL Denitrol kranówka) też nie zostało zmienione Spróbuję jeszcze raz zrobić testy parametrów wody i jeszcze trochę poczekam, częściej podmienię wodę i może się poprawi. Nie nie korzystam z grup facebookowych, to na niektórych forach udzielają takich "konstruktywnych" porad.
  4. Witam serdecznie, Akwarium z b. Malawi mam od ponad 2 lat ale ostatnio zobaczyłem że woda sama z siebie zaczęła posiadać niebieskawy odcień. Czy ktoś się spotkał z czymś takim? Może to skutek jakiejś choroby czy czego. Jeśli ktoś z Państwa ma jakiś pomysł lub się spotkał z czymś takim to proszę o sugeste (z góry zaznaczam: proszę nie udzielać rad w stylu nie wrzucaj niebieskiego barwnika do wody, bo szkoda Państwa czasu na takie porady). Pozdrawiam
  5. Start akwarium - pierwsze wyniki - zgodnie z poprzednimi wpisami dzielę się wynikami. Tak jak wspomniałem mieszkam na Warszawskiej Białołęce i brałem wodę prosto z kranu. Zrobiłem start na wodzie amoniakalnej oraz dodałem Stability Seachem zgodnie z zalecanym dawkowaniem. Światła praktycznie nie palę. W wyglądu nic niepokojącego się nie dzieje. Przedstawiam wyniki testów jakie udaje mi się robić: pH - NO2 - NO3 - NH4 - PO4 04.09.2018 - (zalanie akwarium kranówką): 7,5 - <0,01 - 0 - <0,05 - 0 oraz podkręcenie temperatury do 29 C 08.09.2018 - (cztery dni od nalania wody): bd <0,01 - 0,2 - 0,1 - 0 15.09.2018 - (test po kolejnych 7 dniach): bd <0,01 - 0,2 - 0,05 - bd 24.09.2018 - (test po kolejnych 9 dniach): bd <0,05 - bd - 0,05 - bd utrzymuję temperaturę prawie 29 C oraz sporadycznie dolewam odstanej wody kranowej. W filtrze biologicznym tylko ceramika i watopodobny wkład.
  6. Fakt ta Tetra EX 700 jako filtr biologiczny połączona z HW-603B (jak prefiltr) mocno zwolnił i na 200 litrowe akwarium (a tak naprawdę wody weszło 160l) ciągnie ale ja wiem ... chyba ledwo. Jednak będę musiał zmienić EX 700 (jako biologiczny) na coś mocniejszego. Zastanawiałem się nad JBL FILTR CRISTAL PROFI GREEN E1501 (w opisie jest że do akwariów od 200 do 600 litrów, Wydajność pompy max.: 1500 l / h regulowana) oraz mniejszy JBL CRISTALPROFI GREENLINE e901 (w opisie jest że nadaje się do akwariów 90-300l). Jak myślicie czy ten JBL CRISTALPROFI GREENLINE e901 wystarczy na moje realnie 160 litrów wody (przypomnę że ma pracować za HW-603B)? Też aby ten filtr nie pracował za szybko w stosunku do HW-603B (który przecież też ma swoją pompkę).
  7. Masz rację "pablojogi" Ja bym się dwa razy zastanowił zanim bym umieścił w sieci fotki takiej jakości.
  8. Super, dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam Ok dzięki. Tak bardzo mi się nie spieszy aby użyczać wkłady z bakteriami. Spróbuję sam wychodowac. 3-4 tygodnie szybka mina. Będę informował o postępach. Pozdrawiam
  9. No tak to tak będę robił z tymi testami i będzie dzielił się wynikami. Super, dzięki w sprawie wyjaśnienia tej potrzeby dolewania odstanej wody.
  10. Jerry_jerry napisał: jednak zdarzają się sytuacje, że po prostu biorę z rana swoje akwarystyczne wiaderko, nalewam powiedzmy 5 litrów a wieczorem taką odstaną wodę wlewam do akwarium. A powiedz o co chodzą z ta odstaną wodą wlewaną do akwarium. Ja przecież też mam kranówkę i nie będę się bawił w wodę RO. Odp do egon44 "wylałeś wodę z filtra zostawiając nienaruszone złoże? " Tak po prostu wylałem wodę z filtra i tak pozostawiłem.
  11. A jeszcze odnośnie testów. Rozumiem że egon44 miał na myśli zrobienie testu wody kranowej, potem co no 2 tygodnie podczas fazy startowej i dopiero po zadziałaniu biologii podjęciu decyzji czy ewentualnie przed wpuszczeniem ryb będę musiał dodać Chichlid Lake Sald i Malawi Buffer? Tak czy inaczej zrobię testy i podzielę się wynikami.
  12. A przepraszam bo to tak na szybko odpowiedziałem aby nie było że brak jakiejkolwiek odpowiedzi a powoli się zapoznam ze wszystkimi zaleceniami. Odnośnie pytania od egon44, w kwestii EX700: "Mam pytanko czy Tetra EX700 jest nowo zakupiona,czy pracowała w innym dojrzałym biologicznie zbiorniku?" Tak filtr pracował jako jedyny w akwarium roślinnym, ale akwarium zostało z pewnych logistycznych przyczyn zlikwidowane i tak postało sobie około 1,5 roku a teraz ponownie będę je wykorzystywał. Tak myślałem sobie nad różnymi rodzajami startu i na wodę amoniakalną raczej nie brałem pod uwagę ale teraz po ponownym przeczytaniu tekstów o szablonie startu na wodę amoniakalną tyn bardziej że z tego co przeczytałem jest to najczęściej polecany rodzaj startu.
  13. Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi i cenne uwagi. Pozdrawiam
  14. Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy i pierwszy raz będę zakładał akwarium Malawi. Mam zamiar wystartować ze zbiornikiem 200 litrów 100x40x50 . Trochę poczytałem, ale jak wiadomo jest dużo opinii dlatego prosiłbym o małą pomoc aby nie popełnić na wstępie jakiegoś znaczącego błędu. Pominę już proces układania kamieni i odpowiedniego piasku - zależy ma na poradach bardziej doświadczonych kolegów :-) w zakresie stricte biologicznego startu akwarium: 1. Nalewanie wody: Przy nalewaniu wody dodam na 180 litrów wody - Chichlid Lake Sald - 16,5 g - Malawi Buffer - 15 g Start zrobię za pomocą SEACHEM STABILITY (będę stosował według instrukcji przez tydzień). Piszą że po tygodniu można wpuszczać rybki... czy może niech jeszcze pochodzi trochę, bo aż tak bardzo mi się nie spieszy (2-3 tygodnie???? czy to zbyteczne) Teraz mam drugie pytanie odnośnie bakterii. Czy do SEACHEM STABILITY jako pożywki dodać wody amoniakalnej (jeśli tak to w jakiej ilości) czy jednak nie dodawać "pożywki" dla bakterii? A może jest coś lepszego. Szkoda kupować butelkę wody jak potrzeba klika ml. Testy Przed zainicjowaniem startu cyklu azotowego zmierzę wartości początkowe parametry wody, aby wyniki były punktem odniesienia do następnych pomiarów, czyli do nich będę porównywał kolejne wyniki pomiarów. Pytanie: kiedy będę wiedział że biologia już jest OK do wpuszczenia ryb? Filtracja: Zamierzam zastosować prefiltr: HW-603B, potrząc od góry w składzie: - gąbki - ceramika oraz następnie filtr biologiczny EX700 z kolejno wkładami patrząc od dołu, czyli od strony wejścia wody: - ceramika - Od razu pytanko: Ile ceramiki powinno być na 200 litrowe akwarium? - PhosGuard (do ściągania fosforów oraz krzemianów) - SEACHEM PURIGEN (usuwa NO3 NO2 NH4) - Matrix Carbon - włóknina Mam w związku z tym węglem (Matrix Carbon) kolejne pytanie. Gdzieś czytałem że przy starcie akwarium w filtrze biologicznym nie powinno być węgla bo on wyczyści to co powinno się zalęgnąć i generalnie nie będzie startu, czy jednak przedstawiony składa filtra biologicznego (ceramika + PhosGuard + SEACHEM PURIGEN USUWA NO3 NO2 NH4 + Matrix Carbon + włóknina) będą OK. Oczywiście mam jeszcze falownik VP-202 B. Proszę o opinie czy nie robię gdzieś kardynalnego błędu co może spowodować brakiem startu lub jego znacznym spowolnieniem. Obsada jeszcze nie została finalnie dobrana - w trakcie dobierania. Z góry dziękuję za wszelkie porady.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.