-
Postów
2281 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez SlavekG
-
Witaj, Faktycznie trochę sporo tych preparatów na raz. Seachem Malawi buffer i sole na pewno nie powodują mleczniej wody. Skoro masz te dwa preparaty Replenish nie jest Ci potrzebny. Dobrze jednak byłoby zacząć od początku. Jak długo masz już to akwarium i kiedy pojawiły się problemy. Być może się mylę ale zbiornik jest bardzo świeży a mleczna woda jest spowodowana bardzo drobnym piaskiem którego drobinki unoszą się w wodzie. Widzę że masz prefiltry Eheima. Owiń je jakąś mikrofibrą i zobacz czy coś się osadza. Jeśli tak, to będzie to wina zbyt drobnego piasku. Innym powodem w świeżym zbiorniku może być zakwit pierwotniaków. Żeby coś pomóc musimy od Ciebie dostać kilka odpowiedzi o zbiorniku. Jest też kwestia aranżu zbiornika ale to na inny wątek.
-
@TomekTmyślę że wielkość otworu zasysjącego nie ma aż tak dużego wpływu na poziom wody w filtrze ( chyba że jest naprawdę mały). Tym bardziej nie ma na to wplywu wysokość umiejscowienia wylotu, choć dobrze zeby był on zaraz pod powierzchnią skierowany lekko w górę ale tylko po to by poruszał taflę wody. Najwiekszy wpływ na poziom wody w filtrze ma gęstość zastosowanej gąbki i stopień jej zabrudzenia.
-
Ja bym od razu robił grzebień. Ładnie usuwa wszelkie nieczystości z tafli wody.
-
Gatunki nie polecane początkującym Malawistom
SlavekG odpowiedział(a) na Vrzechu temat w Chów pyszczaków
@TomekTmoje pierwsze demonarium miało 240L, pływało w nim około 30 osobników. Nie było z nimi najmniejszych kłopotów, ale miały dużo kryjówek. Jeśli masz do dyspozycji 420L spokojnie możesz startować z grupą demasoni. Później postaram się znaleźć parę fotek zbiornika 240L i 670L. 670L bylo bezpiaskowe, same kamienie. Na forum jest dokładny opis tego zbiornika pod tytułem Demonarium. @Vrzechuw zasadzie tak, masz rację. Przykładem może być Flavus, ryba która odstrasza wiele osób ze wzgledu na swoj charakter. U mnie z powodzeniem plywaly w zbiorniku o podstawie 180x60cm. Byly dwa samce które podzieliły się zbiornikiem. Nie mialem z nimi najmniejszych kłopotów poza jedną sytuacja kiedy maingano chciał przejąć grotę flavusa i nie doczekał rana. Ale na pewne rzeczy nie mamy wpływu. -
Gatunki nie polecane początkującym Malawistom
SlavekG odpowiedział(a) na Vrzechu temat w Chów pyszczaków
Witaj Bartku @Bartek_De, skoro już zostałem wspomniany, napiszę parę słów. Dobrze pamiętasz że miałem je w zbiorniku jednogatunkowym, niecałe 700L. Jeśli chodzi o niepolecanie tej ryby początkującym to myślę że gdy zapewni się im odpowiednio duży zbiornik, dobrze dobrane inne gatunki no i co najważniejsze u tej ryby odpowiednio dużą grupę (15 osobników) nie powinny one sprawiać nikomu problemów. Dodam też że moje pierwsze Demasoni pochodziły z odłowu i te ryby były znacznie mniej agresywne niż hodowlane. Wpływ na to może miało to że ryby dzikie były w zbiorniku z innymi gatunkami. Na szybko znalazłem dwie fotki. -
Zwróć uwagę na to ze ja ten filtr testowałem 3 lata temu i z tego okresu są wpisy. Może producent coś poprawił. Jednak biorąc pod uwagę to ze ten sunsun daje sobie radę w 240L, moze da sobie radę i w 400L a fx6 spokojnie ogarnia 700-800l zbiornik to śmiem twierdzić że fx6 jest nadal lepszym filtrem, bo po co do zbiornika 240L kupować filtr 3000L skoro 1500L/h wystarczy? Nadal mnie nie przekonałeś. Nie to żebym jakoś obstawał przy swoim bo kiedyś miałem fx6.
-
@AndrzejGłuszyca tam jest wyraźnie napisane że robi za falownik pracując na 6 biegu, czyli chodzi na maxa w tym 240L. Przynajmniej ja to to tak rozumię.
- 15 odpowiedzi
-
- filtracja
- przelew dolny
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Nie bardzo rozumie tego co tu piszesz. W innym temacie napisałeś że filtr na 6 biegu sika 2200l/h i pracuje on na maxa w zbiorniku 240L. Każdy od razu zauważy tu dużą niezgodność bo 2200l/h w takim litrażu będzie wydmuchiwać piasek z połowy akwarium. Pijesz do fx6 i piszesz że ten sunsun jest dużo lepszy. W którym momencie jest lepszy? Jeśli na maxa chodzi w 240L i ryby mogą pływać to coś z nim nie tak bo, fx6 w 240L robi pralkę. Wyjaśnij mi to bo ewidentnie coś tu się nie zgadza. Jaki jest sens do zbiornika 240L kupować filtr 3000l/h który robi to samo co inny 1500l/h?
- 15 odpowiedzi
-
- 5
-
-
- filtracja
- przelew dolny
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dziękuję Bartku @Bartek_De za interwencję. A Ty kolego @Alanos77 zobacz kiedy filtr był testowany? 2-3 lata temu? Od tamtej pory wiele mogło się zmienić i producent mógł poprawić działanie filtra. Na tamtą chwilę filtr nie powalał i kilka osób to potwierdziło, a fx6 bił go na głowę. Nie bardzo rozumie też Twojego tonu i odniesienia do fx6. Jeśli chcesz w ten sposób tu zabłysnąć to wybrałeś najgorszą z możliwych dróg. Jeśli nie masz nic konstruktywnego do napisania to lepiej nie pisać nić. Jeśli chciałeś podzielić się swoim odkryciem to można było zrobić to w inny sposób. A fx6 z wkładami robi coś koło 2300l/h.
-
Do 300L sugerowałbym 2 gatunki, 3 też dadzą ale znacznie lepiej będzie im we dwa. Ja w 680L mam obecnie dwa gatunki ale dojdzie trzeci. Kiedyś miałem nawet 7 gatunków w tym litrażu i z perspektywy czasu stwierdzam że mniejsza ilość gatunków w większej ilości osobników w każdym gatunku wygląda znacznie lepiej.
-
No poczekajmy jeszcze, zobaczymy co się będzie działo, kontroluj parametry.
-
Bardziej martwiłbym się rosnącym no2 i nh3/4. Swiadczy to o tym ze masz niedojrzałą biologie. Powiedz jeszcze w jaki sposób robisz podmiany? Lejesz wode przez wklad węglowy? Jesli masz coś w wodzie a nie uzdatniacz jej w żaden sposób to moze tymi podmianami zabijasz bakterie? Jesli już zbilo wysokie no2 a teraz znowu ono rośnie to coś jest nie tak. Rybek nie karm teraz z 5 dni i daj ampulke.
-
Wody na razie nie podmieniaj, ampułkę mozesz dac ale nie koniecznie. Powoli samo się ustabilizuje.
-
Teraz przy starcie w ogóle nie dawaj purigenu bo tylko wydłużysz wszystko. Nawet jak parametry podskoczą to nie dawaj.
-
Proszę nie wprowadzaj zamieszania i błędnych informacji. Te środki nie usuwają szkodliwych związków a jedynie je czynią bezpiecznymi dla ryb, a co za tym idzie cykl moze dalej bez problemu przebiegać.
-
Faktycznie to ja przekręcam Przy no2 1.5ppm ryby beda dead.
-
Ceramike mozesz w woreczku zawiesić w akwarium tak żeby woda ja obmywała lub dac zamiast zeolitu, jeśli otworzysz filtr to bakterie wlej na media. Potem daj jedna dawkę preparatu na zbicie szkodliwych związków. Ryb mozesz nie karmic przez tydzień. W takiej kolejności to zrob. A jak masz ceramike z innej banki to podnies temp do 27 stopni to cykl ruszy szybciej.
-
Preparaty o których mowa nie zbijają nh4 i no2, a czynią je nietoksycznymi dla ryb ale one nadal są w systemie dlatego trzeba je wlac. Ryby i tak już dostały dawkę trucizny i nie warto narażać je na wiecej. Przy no2 0.8 ryby beda martwe lub ich system nerwowy mocno uszkodzony a Ty piszesz zeby nie zbijać nic do 1.5ppm no2. Kolego nie obraz się ale nie powiem gdzie wsadzić sobie takie porady.
-
Kolego @pulpet w jednym poście piszesz żeby nie lać chemii a dwa posty dalej sugerujesz koledze jakąś chemię, na dodatek nie wiesz jak i czy działa. My tu zasugerowaliśmy dwa sprawdzone środki Sera Toxivec lub Kordon Amquel Plus. I ja nie czekałbym na jakiś cud że ryby to przetrwają bez tej chemii bo nh4 0.5ppm już źle wpływa na ryby a zaraz dojdzie no2 które je dobije. Tą chemię trzeba wlać jak najszybciej.
-
Ja bym nie ruszał filtrow, w tydzien nic się tam nie nazbieralo, a mogly się zacząć namnażać bakterie, wiec ruszanie filtra tylko pogorszy sprawe. Podmien sporo wody, obniz temp do 24 stopni i mocno napowietrzaj/natleniaj wode. Koniecznie kup kordon amquel plus lub sera toxivec ktore zdetoksyfikuja szkodliwe związki. No i bakterie prodibio biodigest ktore rusza cykl. Mozesz jeszcze dac 3 łyżki stołowe soli niejodowanej na każde 100 litrów wody. Sól osłoni troche ryby bo zmniejszy ilość wchłanianych szkodliwych związków.
-
Witaj, wygląda na to ze wpusciles ryby do niedojrzałego zbiornika bo przedstawione wyniki nie pokazują zebyvcykl azotowy ruszyl i zakonczyl się. U Ciebie nic nie ruszyło. Drugie to ów hodowca nie powinien doradzać wpuszczania rybek do wody gdzie nh4 jest 0.1ppm bo to mówi że coś jest nie tak. Teraz jak wpusciles ryby to nh4 dodatkowo rośnie a w krotce zacznie rosnąć i no2. Nie napisałeś nic jak startowałeś zbiornik. Jakie bakterie jaka pożywką. Teraz najlepiej byłoby przynieść od znajomego z pol litra dojrzałej ceramiki lub czego kolwiek bo stracisz te ryby. Zbiornik masz absolutnie nie gotowy na wpuszczenie ryb. Mozesz tez próbować lac sera toxivec lub kordon amquel plus, zeby zdetoksykowac amoniak no i koniecznie bakterie Prodibio biodigest i zadne inne. Tej nie maja pozywki, a Ty masz jej aż za duzo w zbiorniku.
-
-
- 4 komentarze
-
- 18
-
-
Najpierw trzeba sobie zadać pytanie czy taka filtracja jest Ci potrzebna, jest to świeży zbiornik, rybki będą małe więc i przyrosty No3 nie powinny być duże. Jeśli będziesz robił co tydzień regularne podmiany, powiedzmy 20-30% i No3 między podmianami nie będzie przekraczać 30-40ppm to nie masz potrzeby kombinować z absorberami. Z małymi rybami problemu z No3 nie powinieneś mieć. Pozwól zbiornikowi dojrzeć, ustabilizować się.