Skocz do zawartości

koters

Użytkownik
  • Postów

    15
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

1

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Zielona Góra
  • Moje akwarium
    240L

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Hej, Kupując Saulosi celowałem w 1+5, kupowałem maluchy po 3-4cm. Jeden z nich miał już widoczne pasy i kolor na płetwach. Dość szybko ładnie się wybarwił, ba, zapłodnił samicę. Ryby szybko podrosły, teraz mają około 6-7cm i jedna z nich zaczyna psuć mi humor - wybarwia się. Jest dalej żólta ale "opalizuje" na niebieskawo, płetwy jej się zabarwiły. Z Waszych doświadczeń, może to być zachowanie samicy podnieconej, gotowej do tarła? Jeśli nie, to miał ktoś taką różnice w czasie i wielkości przy wybarwianiu samca?
  2. Hej, jak w temacie, czy na filmie uwieczniłem ustalanie dominacji samców Hongi? Standardowo czasem się Hongi ganiają, takie zachowanie widziałem drugi raz. Jedna z ryb po takim tańcu zupełnie straciła ubarwienie, widać to na filmie pod koniec.
  3. koters

    Start 240L - parametry wody

    Jako, że wcześniej moje posty zostały połączone - będę tu kontynuował. Od ostatniego posta wiele się zmieniło - a mianowicie baniak jest gotowy i zarybiony. Od 29.12 ostro wziąłem się za przyspieszenie dojrzewania zbiornika. Pływały w nim 6x malutkie danio, pracowały 2x wewnętrzne filtry z innego zbiornika, dzień w dzień lałem bakterie, sypałem pokarm. Najpierw N02 skoczyło do 0,25, N03 do ok. 7-8, po kilku dniach zarówno N02 i N03 spadły. Rozmawiałem z właścicielem hodowli Tanmal, opowiedziałem co i jak i posłuchałem jego zdania "jak wpuścisz maluchy to jeśli nie będziesz sypał jedzenia garściami wszystko powinno być ok". I tak 12.01 zakupiłem ryby i wpuściłem je do zbiornika. Co 2gi dzień testy, mamy 22.01, pomiar z dzisiaj: N02 < 0,01 N03 - 1 NH4 - 0,05 Przez ten czas pracowałem nad światłem, najpierw zmieniłem fabryczne świetlówki led na taśmy led, potem na taśmy RGB a na koniec od nowa całkiem robiąc belkę użyłem modułów samsunga, opartych na "sterowniku Romana". Dodatkowo, bardziej w ramach chęci podłubania ale też do monitorowania temperatury, zrobiłem prosty układ na Arduino, pokazujący temperaturę wody, temperaturę powietrza pod belką i wilgotność pod belką. Przy przekroczeniu X% wilgotności układ odpala wiatraki (niby w celu wysuszenia belki ale pewnie jak zamknę baniak to wilgotność będzie stale na poziomie 90-99% i takie działanie będzie bez sensu). Aktualnie w baniaku pływają Pseudotropheus demasoni - 9 szt Labidochromis sp. hongi - 9szt Pseudotropheus saulosi - 5szt Zanim mnie zjecie za ilość - obsada DO REDUKCJI, kupione ryby były tak małe, że nie można było określić płci. Z tanmal kupiłem po 8 demasoni i hongi (a dostałem po 9), saulosi to trochę przypadek. Hongi mają około 4-4,5cm, demasoni i saulosi to 2cm maluszki. Zobaczę ile wyjdzie samców, czy gatunki sobie nie przeszkadzają za bardzo i będę redukował. Póki co hongi mam na pewno 1 samca, plus być może 2 zdominowane. Saulosi jedna ryba ma lekkie pasy, 4 całe żółte ale tutaj to dalej loteria. Demasoni nie jestem w stanie nawet strzelić:) Samiec hongi stał się wodzem akwarium, objął za teren dwie jaskinie (po lewej i na srodku akwa), z nich patroluje zbiornik od czasu do czasu ganiając swoich pobratymców, na demasoni i saulosi nie zwraca uwagi. Reszta hongi pływa głównie przy dnie, na noc chowając się miedzy skałki, w szczelinach. Demasoni trzymają się największej skałki po lewej, na tę chwilę wykazując zero agresji. Saulosi mają wszystko gdzieś, pływają wszędzie i nikomu nie wadzą. Wrzucam kilka zdjęć, nie potrafię niestety zrobić naprawdę ładnych. Pierwsze dwa - zbiornik, nastepnie maluch demasoni, samiec hongi i 2 ujecia demasoni, który zaczyna się ładnie wybarwiać. Dalej układ na Arduino (jeszcze nie osadzone - czekam na pcw, nie patrzcie na temperaturę) i zdjęcia belki.
  4. koters

    Start 240L - parametry wody

    Eh napisałem do wszystkich (trzech) malawistów z Zielonej Góry, niestety bez odpowiedzi a propozycja Wolframika mi totalnie umknęła, jasne że bym skorzystał. Rozumiem, że mam czekać na te skoki i spadki i jak zaliczę ostatni spadek to mogę bezpiecznie wpuszczać? Nie zaplanowałem na 10-12 stycznia tylko "planowałem (o ile parametry będą ok)." zauważasz subtelną różnicę?:)
  5. koters

    Start 240L - parametry wody

    Dzieńdober, dni temu 5 zalałem baniak. Nie zastosowałem "ustrojstwa", kupiłem pełno węgla aktywowanego, zapełniłem nim Unimaxa 500 i lałem w ten sposób przefiltrowaną wodę. Po 2 dniach zacząłem dawać bakterie Seachem (new tank stabilization system), przy okazji wsypując trochę żarcia dla ryb. Dziś zrobiłem testy wody (dodam, że robiłem takowe pierwszy raz) kropelkowym JBL, parametry to: Temperatura - 27,2 PH - 8 KH - 7,5 NH4 - 0,1 N02 - 0,05 N03 - 1ppm Podpowiecie co dalej z tą wodą mogę zrobić? Planowałem tak 10-12 styczeń (o ile parametry będą ok). Rozumiem, że sprawdzam co drugi dzień, czekam na skok NH3, następnie obniżenie NH3 i skok N02, obniżenie N02 i skok N03? Zdjęcie baniaka, brzydkie niewyraźne ale jakieś, w załączniku.
  6. koters

    Start 240L - parametry wody

    @Pleziorro czyli lepiej goła woda z bakteriami startowymi?
  7. Zamiast tych klocków chcę po całej długości dołożyć listewki, z MDF albo i litego drewna. Te klocki są złej wysokości, komoda na bocznych ściankach miała takie mikro nóżki gumowe wbijane jak pinezka, z uwagi na to klocki były za wysokie po wyjęcie tych pinezek. Na tej komodzie stała mała kostka 30x30, nie raz nie osiem był zalewany blat, trzyma się:)
  8. koters

    Start 240L - parametry wody

    W planie Cynotilapia Hara Gallireya Reef Metriaclima Msobo Magunga Absolutnie nie chcę wpuszczać od razu ryb, planowałem start w tym tygodniu, ryby pod koniec stycznia. Ale znając siebie będę przebierał nóżkami z niecierpliwością więc chyba jednak chciałbym temat wpuszczenia ryb przyspieszyć, tak koło 10 stycznia np. Napiszę do zielonogórskich malawistów, może któryś pomoże:)
  9. Witam, ciągle mam wątpliwości co do nośności mojej komody z BRW. BRW raczej nie kojarzy się z super wytrzymałością, mam taką komodę https://www.brw.com.pl/katalog-produktow/produkt/1162,komoda-kaspian.html . Jak widać na tym zdjęciu komoda ma dwie pionowe ścianki na środku ale niestety nie do ziemi tylko do dolnej płyty. Jej budowę widać dokładnie na instrukcji (załącznik 1). Szafkę wzmocniłem od tyłu dwoma deskami z litego drewna, po 12 wkrętów na każdą, do każdej z pionowych ścianek (załącznik 2). Dodatkowo, w każdym możliwym miejscu dokręciłem kątowniki, do tych poprzecznych listewek, półki dokręciłem, blat, przednią listwę, wszędzie gdzie widziałem w tym sens kręciłem kątownik. Pod tymi pionowymi ściankami środkowymi planuję dołożyć deski z płyty MDF na całę głębokość szafki (wyjdzie 40cm x 6cm wysokości). Z poziomem raczej problemu nie ma, komoda się nie kołysze, jak ją konkretnie pchnę to się po prostu przesuwa po panelach, bez chybotania. Pytanie do ekspertów, jakimi jesteście (wazelina;p) : czy taka komoda wytrzyma 120x40x50 akwa, z około 20kg piasku, 30kg kamienia? Sama komoda ważyła 57kg bez wzmocnień, akwarium pewnie z 40kg, woda kamienie pewnie 260kg, razem koło 350kg. Wytrzyma?;p
  10. koters

    Start 240L - parametry wody

    Witam, jako, że chcę wystartować w tym tygodniu ze zbiornikiem 240L pod pyszczaki, pytanie do bardziej doświadczonych: mam kostkę 30x30cm, krewetki, narybek gupików. Czy przełożenie filtra (Aquael pat mini - zwykły gąbkowy) z tej kostki do zbiornika pod pyszczaki zadziała jako przeszczep bakterii? Przyspieszy dojrzewanie zbiornika? Planowałem wrzucić kupne bakterie ale gdzieś trafiłem na wątek o przekładaniu ceramiki, przełożenie zwykłego filtra gąbkowego da podobny efekt?
  11. Jeszcze raz dzięki, wrzucę 2x po 10-12, będę obserwował wybarwianie się i w razie czego "usunę" nadmiar samców. Poczytałem trochę o starcie, dopytam, mam małą kostkę 30x30, z krewetkami i jakiś narybek gupików, mogę "przeszczepić" bakterie np przekładając filtr? Zalewam akwa, odpalam ten filtr z kostki na kilka dni, odpalam docelowego kubełka na kilka dni, jest szansa, że będzie szybciej dojrzałe?
  12. Odpuszczę Demasoni. Jak trochę okrzepnę z pyszczakami to może o nich pomyślę. I jak mi syn podrośnie;p Na tę chwilę bardzo podoba mi się propozycja: Cynotilapia Hara Gallireya Reef Metriaclima Msobo Magunga Układ na dwa samce to 2+4? Czy samic więcej? Jakieś sugestie co do proporcji ile jednego gatunku ile drugiego? Chyba te dwa gatunki wystarczą, nie będę na siłę dopychał trzeciego. Bardzo Wam dziękuję za pomoc.
  13. Hej, dzięki za odpowiedź, mimo jej krytycznego tonu:P Czytam forum od kilku dni ale jest tu taka ilość wiedzy, że momentami się gubię. Dodatkowo pamiętaj, że sporo osób ma tu odmienne zdanie ("a ja połączyłem rekiny z fokami i było ok"). Co do haremów to wiem, wydawało mi się to oczywiste i nie napisałem. Zauważ, że nie wrzuciłem ryb "a może się uda" tylko pytam, każda rada jest tu dla mnie bardzo cenna, mam jeszcze spokojnie 4-6 tygodni na dobranie obsady (zanim akwa będzie gotowe na wpuszczenie ryb), liczę na duuużo porad, z których wychwycę jakiś kompromis najlepiej mi pasujący:) A i gatunki podałem takie, które mi się podobają "kolorystycznie", mając świadomość o różnicach w żywieniu i temperamencie, liczyłem bardziej na "podobne do XXX są YYY a nadają się do połączenia z ZZZ" Wiem wiem, trochę śmierdzi leniem ale to bardziej kwestia ogromnej ilości informacji i strachu przed popełnieniem gafy.
  14. Witam wszystkich. Jako, że chcę zacząć przygodę z malawi (co od lat jest moim marzeniem) chciałbym zapytać Was, doświadczonych, jaką obsadę mogę zakupić. Akwarium proste, 120x40x50 (240l), filtr Aquael Unimax 500, grzałka Aquael 300W, oświetlenie LED. Od dawna zakochany jestem w Pseudotropheus demasoni ale z tego co czytam raczej nie nadają się na pierwsze pyszczaki. Doświadczenie w akwarystyce mam wieloletnie, do niedawna było to około 150 litrów akwarium połączonego z terrarium, aktualnie doglądam 29L shrimp seta. Co do obsady prosiłbym o radę ile sztuk tak, żeby samce mi się od razu nie pozabijały. Zależy mi na odwzorowaniu zachowań naturalnych ale też nie chciałbym żeby od razu się powybijały. Z kolorystyki idealnym połączeniem byłyby wspomniane wyżej Pseudotropheus demasoni wraz z żółtymi Labidochromis caeruleus aczkolwiek nie wiem czy przeszkodą nie byłyby różnice w żywieniu? Demasoni są agresywne, caeruleus łagodne, nie byłoby agresji międzygatunkowej? Może zamiast Demasoni lepszym wyborem byłyby Cyaneorhabdos lub (też ponoć agresywny) P. Socolofi? Z góry dziękuję za rady. Akwarium stanie w tym tygodniu, ryby zamierzam wpuszczać gdzieś pod koniec stycznia. Warto zainwestować w jakieś bakterie startowe? Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.