Skocz do zawartości

bolss007

Użytkownik
  • Postów

    61
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

3

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Grudziądz
  • Moje akwarium
    Baniak 120 cm, 240 l

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Dzięki za info, trochę mnie uspokoiłeś. Samiec maingano jest na ten czas królem baniaka - ale wśród innych maingano mam wrażenie że samice są. Samica mphanga jest największa ze stada. Jakby młode okazały się mieszane to - o ile będę umiał to rozpoznać - dam znać.
  2. Podbijam temat, mam wrażenie że mphanga podchodzi pod tarło z samcem maingano. Rybki mam ok. 6 miesięcy, mphanga już miała narybek, jakieś dwa brządce pływają już mi gdzieś w cieniu kamieni, niemozliwe do identyfikacji. Zastanawiam się czy błędu w obsadzie nie zrobiłem z tymi gatunkami..? Możliwe jest że podejdą skutecznie pod tarło? Ps. potrafię rozróżnić kiedy chcą się posiłować.
  3. Minęło trochę czasu, akwarium dojrzewa trybem "świeżynki", nic nie przyspieszyło przeniesienie części biologa. Bakterie jak sądzę nie przetrwały, ale może to być i moja wina, a nie tego że nie mogły. Generalnie eksperyment nie udany, ale może ktoś będzie miał więcej szczęścia. Na razie cały czas zbiornik dojrzewa.
  4. To już się podepnę tutaj, nie będę zakładać nowego wątku. Mam jeszcze jedno pytanie. Ogarnąłem sobie łupek czarny, wybrałem najładniejsze kamienie - bez przebarwień, ale coś mi mało, zastanawiam się nad dołożeniem reszty, ale na kamieniach są widoczne niezmywalne frakcje, nie wiem czy to nie żelazo? Można bezpiecznie wrzucić do baniaka czy lepiej sobie odpuścić te kamienie?
  5. Witam, Szybkie pytanie: frakcja 1,2-1,8mm podłoża będzie też ok czy za gruba? Chodzi o kruszywo kwarcowe. Miałem 0,8-1,2 ale teraz nie mają i nie wiem czy zwiększając nie zrobię jakiegoś błędu? Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam
  6. Dziękuję bardzo za pomoc i zainteresowanie tematem. Wasza rzeczowość przerosła moje oczekiwania:). Poszedłem drogą pośrednią. Podzielę się efektami jak będę miał wyniki. Niestety coś mnie mocno zaskoczyło w weekend i przerwało planowe działanie więc uruchomienie baniaka było trochę szarpane. Sobota zbiornik został zalany, woda puszczona poprzez "ustrojstwo". Potem nagle musiałem wyjechać. W niedzielę zdążyłem tylko uruchomić jeden filtr zewnętrzny - bardziej mechaniczny. Wczoraj uruchomiłem drugi filtr zewnętrzny przeznaczony na biologa. W nim w jednej do jednej z kaset przełożyłem ceramikę z filtra ze starego baniaka. Dodałem WA i po osiągnięciu odpowiedniego stężenia dołożyłem 1 ampułkę bakterii. Będę informował co się będzie działo. Liczę na to że pójdzie po prostu szybciej nie chciałem zdawać się w 100% na bakterie ze starego baniaka które leżały w odłączonym zalanym wodą filtrze ok. 2 tygodni. Mam tylko nadzieję że nie dojdzie do konfliktu bakteryjnego...? Od niedzieli mam zamglone akwarium, sądzę że to pierwotniaki, na razie nic nie robię tylko cierpliwie czekam. Ile może trwać taki stan z pierwotniakami? Woda po przelaniu do szklanki jest przejrzysta. Piasek to biały kwarc 0.8-1.2 był mocno pylący ale pod koniec płukania było już ładnie. Po zalaniu wodą w sobotę też był kryształ, zamglenie dopiero po powrocie w niedzielę.
  7. Dobra uruchomiłem filtr mechaniczny we wiadrze, pracuje ponad 10 minut i nic nie śmierdzi, obligatoryjnie stwierdzono przez kilkoro niezależnych ekspertów. Można spróbować wrzucić go na 1 dzień do nowego akwarium niech pochodzi? Jak sprawdzić skuteczność? wrzucić wodę amoniakalną i zrobić start na WA, tylko po prostu jest szansa że szybciej zadziała? A, tyle że puściłem go na zimnej wodzie, bez podgrzania. Czy to ma jakieś znaczenie? Idę jeszcze spróbować z kubłem. Mam na niego już jakiś pomysł żeby sprawdzić..
  8. ok, spróbuję. Zobaczmy co będzie się działo. Prościej będzie z mechanikiem to zrobić. Kubeł ma za dużą wydajność na wiadro
  9. to padły. Dzieki za informację. do zamknięcia chyba
  10. Dzień Dobry, Mam zagwostkę jak wykorzystać bakterie ze zdemontowanego akwarium do szybkiego i sprawnego podłączenia nowego baniaka. Kilka faktów wprowadzających: 1. Zmiana dotyczy - nowego akwarium i wymiany na nowe obu filtrów : mechaniczego i kubła. Będą 2 kubły jeden mechanik drugi biolog. Starego kubła nie chcę, był w technologii która uniemożliwiała zamknięcie zaworów i problematyczne było mega czyszczenie filtra. Piach też idzie... w piach, zmiana obejmuje także kolor podłoża. 2. Zdemontowałem akwarium 1,5 tygodnia temu. Filtr mechaniczny trzymam we wiadrze z wodą z akwarium. Filtr kubełkowy jest zamknięty. Oba trzymane są raczej w warunkach praktycznie zewnętrznych (mechanik w garażu ogrzewanym to ma lepiej). Pytanie: w jaki sposób najprościej przenieść bakterie do nowego zbiornika i jak zrobić start? Doczytałem że bakterie w niższych temperaturach sa po prostu w uspieniu. Nie było poniżej zera więc zakładam że raczej im się nie poginęło Byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź. Pozdrawiam!
  11. To by się zgadzało z moim tokiem rozumowania. Podłączenie pomp szeregowo nie zwiększa przepływu tylko wysokość podnoszenia. Dodatkowo jeśli kubły pracują na podciśnieniu to nie ma tematu bo się nad tym nie zapanuje jak każdy ma swoją pompę. Kusi mnie ten drugi kubeł ale mam problem techniczny z wężami. Filtr który mam ma 2 x wąż zasys i tłoczny, jesli dołożę drugi kubeł będą po 3 węże. Nie zmieszczą się we wcięciu fabrycznym w akwarium. Jak tego nie ogarnę to temat i tak upadnie. Cenna jest też wasza uwaga żeby nie dzielić na mechaniczny i biologiczny tylko dać dwa równolegle z takim samym przeznaczeniem. Dzięki za odpowiedzi, o takie jasne wyjaśnienie mi chodziło!
  12. Ok, dobra czyli jeśli to wystarczy to tak zrobię. Dziękuję za odpowiedź. Hehe no niby tak, ale wiesz kamienie nowe, akwa nowe, z samego zbiornika i jego środka nic praktycznie nie zostanie, jedynie sprzęt, rury ssące i tłoczne. Ale jeśli rozumiem twój tok to chodzi o to żeby walczyć jak się już pojawi a mi chodziło żeby się nie pojawiło, albo inaczej jak nad tym w miarę ładnie panować Tak czy siak pewnie masę jest o glonach gdzie indziej to sobie doczytam niezależnie. Nie zamykajcie jeszcze proszę tematu, może podczas restartu wyjdą mi jakieś wątpliwości to będę miał gdzie pytać nie zakładając nowych tematów. Dzięki !
  13. Witam, Na dniach będę wymieniać baniak, litraż będzie ten sam 240l. Wymieniam: 1. Piach 2. Kamienie 3. Obsadę 4. Wodę !! Zostawiam sprzęt. Czy jesli wymienię całkowicie złoże w filtrze biologicznym, a zakładam że może się nie udać utrzymać bakterii na gąbce w filtrze wewnętrznym to czy muszę po zalaniu baniaka zaczynać od zera start biologii? Jak najlepiej postępować w takim wypadku? Druga sprawa: mam trochę glonów na kamieniach, ale niekoniecznie chciałbym je mieć w nowym akwarium. Jak zrobić żeby ich nie przenieść ? Z góry dzięki za pomoc !
  14. Witam, Czytałem ostatnio o możliwości zastosowania 2 filtra zewnętrznego kubełkowego w miejsce mechanicznego w środku akwarium. Perspektywa likwidacji nie estetycznego elementu jakim jest mechanik w środku zbiornika jest kusząca, ale... nie mam pojęcia jak to zrobić? Mam akwarium 240 l, teraz mechanik w środku oraz kubełek Aquel 1500 l/h jako zewnętrzny filtr. Jaki dobrać do tego kubeł jako pierwszy filtr mechaniczny? Czy należy to podłączyć równolegle czy szeregowo z filtrem Aquael? Jeśli szeregowo to wtedy kubły musiałyby mieć ten sam wydatek pompy zakładam, jak z połączeniem? Czy instalacja między kubłami podłączona może być poziomo? Co sądzicie o tym rozwiązaniu? moje wątpliwości to: - mechanik wewnątrz zbiornika zbiera super zanieczyszczenia prosto z akwarium, nie wiem jak skutecznie by działał kubeł - mechanik wewnątrz zapewnia porządną cyrkulację wody, co z tym w przypadku 2 kubłów? - bardziej problematyczne czyszczenie filtra Liczę na Wasze porady i doświadczenia, bądź linki to istniejących tematów jeśli temat już jest ograny... pozdrawiam
  15. Dzięki wielkie, trochę podejrzewałem że to nic złego tym bardziej że moim zdaniem nadaje charakteru akwarium. Zauważyłem że rybki bardzo chętnie skubią te glony.. czy w związku z tym zmniejszyć im karmienie? Co do oświetlenia to mam LED-y Aquaela , nie widziałem nigdzie na żywo świetlówki Hagen Power Glo, trochę się boję czy będzie kompatybilna wprost do baniaka Aquaela.. ale rozpatrzę jeszcze temat!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.