Skocz do zawartości

mlody.czub

Użytkownik
  • Postów

    571
  • Dołączył

Reputacja

535

O mlody.czub

  • Urodziny 16.12.1980

Kontakt

  • Strona URL
    www.buildthisup.nl

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Bussum - Holandia
  • Moje akwarium
    1000l mbuna
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Imię
    Marcin

Ostatnie wizyty

1245 wyświetleń profilu
  1. Ja bym też mógł przytulic z 12 sztuk.
  2. A ja nie polecam nikomu ryb z odłowu. Nie mogę zrozumieć jakią trzeba być istotą żeby trzymać w małym akwarium zwierzę które kiedyś pływało bez ograniczeń na wolności . Sorry ale większość osób tu na forum szczyci się tym że są "miłośnikami" pielęgnic, ale jak dla mnie to nie ma nic wspólnego z miłośnikiem czy tam hobbystą. Rozumiem rybki ktorejś już tam generacji ponieważ są ta pokolenia hodowlane i z wolnością nie mają już nic wspólnego, jednak trzymanie dzikiego zwierzęcia w zamknięciu jest dla mnie po prostu nie humanitarne. Rozumiem też to iż dopóki jest zbyt na dzikie ryby bedzą się odbywały odłowy. Ze swojej strony dodam tylko tyle że staram się omijać szerokim łukiem takie traktowanie jakichkolwiek zwierząt.
  3. Aaaaa, o to chodzi. System ten działa od samego początku i to nawet sprawnie. Najgorsze są okresy grzewcze przejściowe to znaczy jeseń i wiosna. W zimę, gdy piec włącza się regularnie koszty ogrzewania baniaka są naprawde znikome. Jeszcze gdy obserwowałem zużycie kilowatów z tego co pamiętam to potrafiło się ono zmiejszyć o więcej niż połowę. temperatura wody oscyluje zawsze w granicach 24 stopnie, czesem jest to stopień więcej, czasem poł stopnia mniej ale fakt faktem jest że system dogrzewania baniaka z ogrzewania CO działa dość sprawnie. Działa do tego stopnia sprawnie że czasem przez 3-4 dni grzałki potrafią się w ogóle nie włączać. W międzyczasie przeprowadziłem kilka modernizacji w systemie, założyłem extra pompe cyrkulacyjna w systemie CO ale to było bardziej z braku zajęcia niż z konieczności.
  4. Nie za bardzo rozumiem o co chodzi. Temperaturę zawszę utrzymywałem taką samą.
  5. Długo nie było żadnego update a trochę rzeczy się pozmieniało. Od dawna przymierzałęm się do przeprowadzenia korekty ponieważ w akwarium zrobiło się zbyt tłoczno. Męczyło mnie to ponieważ nie wiedziałem gdzie mam zacząć. Na perwszy strzał poszła cała grupa Acei. Po tygodzniach szukania znalazłem dla niech nowy dom. Nie chciałem oddawać rybek w ręce amatorów wiec za każdym razem przeprowadzałem rozmowy wkalifikacyjne . Po odsprzedaniu Acei przyszedł czas na redukcje nadplanowych samców i tak na chwilę obecno zostało: Super Red 2+6, Saulosi 1+5, Yellow 1+1, Nkhata bay 2+4, Socolofi 2+5, Williamsi jak na moje mam uład 3+5, Maison 2+4 (plus klika maluchow które się chowają miedzy skałami), Synodontisów w sumie nie to nie wiem ile mam bo ciężko jest je zliczyć. Kolejna sprawa to oświetlenie. Druga konstrukcja belki i kolejne niezadowolenie z efektu. Treaz postanowiłem iść w innym kierunki i zacząłem szukać gotowych podzespołów. Znalazłem lampy led RGB naświetlające które dają 900 lumenow z 10W i po zamówieniu pierwszej sztuki zacząłem testowanie. Lampy są sterowane poprzez sieć wifi i możliwe jest ustawienie oświetlenia weług życzenia. Po tygodniu testowania wiedziałęm już że to będzie trzecia generacja oświetlenia baniaka. Skonstruowałęm prosta aluminiową ramę, zrobiłem możliwość dowolnego przesówania i nachylania świateł i oświetlenie gotowe Po niecalych 4 tygodniach świecenia zaczęły na skalę masową pojawiać się zielone glony. Po prawie trzech latach zaczęło się w końcu zielenic. Co do obsady to najwdzięczniejszą rybkom na chwilę obecną są Williamsi. Samiec około 12cm czasem potrawi być tak agresywny i walki z Maisonem są naprawde ostre. Jedyny samiec saulosi który został ze względu na dość wyraźne ubarwienie: No i oczywiście redy które trą się na potęgę: No i młody maison około 4cm, plus kilka mniejszych zachowały się w zbiorniu i mają się bardzo dobrze: A tak wygląda wieczorami
  6. No i pięknie. W końcu baniak żyje. Mam nadzieję że rybki będą piękne i zdrowe.
  7. Ja mam u siebie tak jak Ty dziurę w bocznej szybie pod powierzchnią, tam kawałek rurki pvc która ustawiam poziom lustra wody a stałą dolewkę zrobiłem wężykiem od osmozy. Wężyk leży sobie na wzmocnieniu poprzecznym i woda tam sobie non stop kapie do baniaka. Plus jest taki że oglądając rybki widzę jak woda kapie przez co wiem że mi dolewka działa cały czas. Dodatkowo mam podłączoną jeszcze jedna nutkę zasilania wody bezpośrednio po narurowca i jak chce zrobić większą podmiane lub dolać wody po wymianie wkładów to dolewam w tym miejscu właśnie.
  8. Kiedy by te rybki miały być w toruniu?
  9. Masz podobny litraż do mojego, ja mam swój baniak 5cm wyższy. Daj dwa obiegi, będziesz zadowolony. Mogę Ci doradzić abyś zrobił je obu stronach baniaka - łatwiej można rozwiązać problem cyrkulacji i stojących odchodów. Daj po 3 mechaniki na każdy obieg bo jak kiedyś bedziesz leniwy to i nawet 2 miesiące bez czyszczenia Ci będą chodzić a spadku na przepływie nawet nie odczujesz. Tak jak @Bartek_DeCi doradził na każdy układ extra jeden lub dwa na purolite lub inne media - nigdy nie wiesz co się przyda lub co za kilka lat wymyslą. Ja mam po 8 korpusów na układ - 16 ogólnie. W swoim baniaku dałem po 3 korpusy na biologię ale to była w sumie przesada - po 2 na układ też wystarczy. Nie baw się w mocne pompy CO bo to nie ma sensu - ja swoje po roku powymieniałem na słabsze. Pomyśl o wbudowaniu grzałki w układ narurowca i przy projektowaniu używaj jak najmniej kolanek 90 stopni.
  10. Ja wierciłem w szkle klejonym otwory takimi wiertłami https://allegro.pl/oferta/atn-wiertlo-diamentowe-do-glazury-szkla-gresu-35mm-7350488156 Obroty średnie na zwykłej wkrętarce ręcznej i polewalem dużo wody. Co do wiercenia w zbiorniku to zawsze masz szansę że Ci szyba trzasnie więc jak dla mnie to taka loteria.
  11. U mnie nic takiego nie przejdzie. Ryby nawet nie były zainteresowane tym rozwiązaniem a nawet panicznie się bały. Nie wiem od czego to zależy. Ja przedwczoraj wylowilem w ciągu max 15min inkubującą samice, a dokładnie samice która miała już ponad 20st młodych na wypuszczeniu. Znajomy zrobił sobie podobną do mojej i jego ryby również bały się wpływać i dopatruje się tutaj rozwiązania w otworach. U mnie są wszędzie przez co woda może spokojnie curkulować a on zrobił tylko kilka w bocznych ścianach. U mnie nawet po zamknięciu klapki ryba nie panikuje tylko sobie spokojnie siedzi. Kiedyś jako że mnie nie było w domu spędziła tam prawie cały dzień. Nie mniej jednak każdy baniak jest inny i widać że zachowanie rybek również. Najważniejsze żeby sposób działał
  12. Jeżeli będą to tylko pojedyńcze bomble to nei ma żadnego problemu. Pompa jest w stanie przepchać naprawdę dużo powietrza, pod warunkiem że pracuje na wyższych obrotach.
  13. To samo wczoraj doradzałem. Cyrkulator dorzucić można zawsze.
  14. To nie jest cyrkulator tylko pompa do wody, wczoraj Ci podałem linka do cyrkulatorów.
  15. Ale za to gdzie indziej Ci cieknie A co do otworów, ja mam w swoim 1000l 4 otwory na rurę 32mm w nie i jeden w bocznej scianie. Też już prawie 3 lata baniak stoi i od dnia pierwszego jakoś się tą rzeczą nie przejmowałem. Jeżeli zastosuje się dobrej jakości materiały to można spać spokojnie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.