
Bykster
Użytkownik-
Postów
80 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Reputacja
12O Bykster
- Urodziny 27.10.1986
Informacje o profilu
-
Lokalizacja
Brzeg
-
Moje akwarium
Malavi 200l
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
-
Miałem ten sam problem z mętną wodą. Potwierdzam - wata robi robotę, genialnie klaruje wodę. W moim przypadku użyłem 8 warstw sprasowanej włókniny poliestrowej w filtrze wewnętrznym. 3,8zł za 1m2 na allegro.
-
Mam karmnik Juwela, spełnia swoją funkcję. Masz w nim 2 funkcje karmienia 1x/24h lub co 6h. W/g producenta starcza na miesiąc karmienia. Sam testowałem przez tydzień - działa Do karmienia będziesz potrzebował granulki. Płatki się sklejają.
-
Nie za bardzo wiem jak chcesz to zrobić Jeżeli umieścisz Anubiasa pod taflą wody to co 2 tygodnie będziesz z niego skrobał glony. A jak masz bardzo twardą wodę to i kamień. Leżeli nie będziesz go czyścił to prędzej czy później liście się zwiną, pożółkną i zgniją.
-
Tym nie wróżę długiego życia - przynajmniej rybki będą syte Rośliny muszą być z twardymi liśćmi. Podobno Cryptocoryne jest dodatkowo gorzka i nie smakuje rybom - ale nie próbowałem
-
A ja Cię zachęcę do spróbowania z roślinami. Ja mam w akwarium Vallisnerię, Cryptocoryne i Anubiasa. W kranie też mam twardą wodę 17-18', PH 7,5. Po 4 tygodniach od startu wartość spadła do 10-11' a rośliny rosną bezproblemowo jak szalone i ożywiają akwarium - nie wygląda jak kamienna pustynia Dodatkowo rośliny absorbują NO3 i PO4, więc dla mnie kolejny plus. Jedyne o czym musisz pamiętać to zabezpieczyć je przed wykopaniem - np. mniejszymi kamieniami. Odnośnie oświetlenia - jak masz stare świetlówki to polecam wymienić. Glony lubią słabe i stare świetlówki a rośliny niekoniecznie. Choć Anubias i z takimi da radę. Jak się nie zdecydujesz na rośliny to rybom będzie wszystko jedno świetlówki T5 dają około 30% więcej światła w porównaniu z T8. Wszystko zależy czy chcesz rośliny czy "mroczny klimat" - miłowany na tym forum . Odnośnie filtracji - zobaczysz po wpuszczeniu ryb. Powinno wystarczyć ale bez mechanika częściej będziesz musiał zaglądać do kubła aby go wyczyścić. Odnośnie kamieni i żwiru - ja wygotowałem wszystkie kamienie aby mieć pewność że jakiejś zarazy nie przynoszę wraz z nimi do domu. Więc i Tobie polecam tak zrobić. 30min i masz po sprawie. Żwirek wyszukaj na Allegro, mają tam tego pod dostatkiem.
-
Dziękuję za instrukcje, czyli chodzi o taki korpus do filtracji wody kranowej: http://sklep.osmoza.pl/obudowa-eg14cwaq-przezroczysta-p-138.html Nie bardzo rozumiem o co chodzi z odwrotnym przepływem, mógłbyś rozwinąć temat? Wsypuję Purolite do takiej obudowy: http://sklep.osmoza.pl/obudowa-eg14cwaq-przezroczysta-p-138.html Tam już są gąbki więc Purolite nie wypłynie do baniaka. No i po co te dodatkowe rurki? Co do ilości Purolite. Jeżeli użyję 0,5l na 160l wody, przy stosowaniu również 50-100g Purigenu, nie pociągnie przez 2-4 tygodnie?
-
Dzięki za podpowiedź Deccorativo. Czyli filtr węglowy składam z: 1. Korpus 10" Czym się różnią te dwa produkty?: - http://sklep.osmoza.pl/obudowa-h10b-komplet-p-710.html - http://sklep.osmoza.pl/obudowa-trojdzielna-34-fhpr34-3s-p-57.html Nie rozumiem słowa "trójdzielna" jednego z nich i różnic między nimi 2. Wkład węglowy do 10" - tak jak podałeś - http://sklep.osmoza.pl/wklad-weglowy-blokowy-fccbl-af-p-335.html Odnośnie wyboru absorbera: Timi - świetny pomysł z projektem mobilnego bloku Purolite. Przy okazji przeglądania korpusów wpadłem na pomysł stworzenia w miarę bezpiecznego bloku na bazie tych samych korpusów. Czyli taki korpus: http://sklep.osmoza.pl/obudowa-trojdzielna-34-fhpr34-3s-p-57.html plus obudowa: http://sklep.osmoza.pl/obudowa-na-zloze-fceb10-p-140.html Do obudowy mieści się 0,5l wkładu - nie wiem czy to wystarczająco dużo. Będzie to działać?
-
Już tłumaczę o co mi chodzi. Jakościowo wodę w kranówce mam dobrą poza ogromnym stężeniem SiO2, które wynosi ponad 6mg/l (czarny kolor w skali JBL). NH4, NO2, PO4 - niewykrywalne. NO3 na poziomie 5ppm. KH i GH na poziomie 17'. PH 7,9. Testy mam na wszystko co trzeba i nie trzeba - PH, KH, GH, NH4, NO2, NO3, SiO2, PO4, O2, Cu.. i jakieś tam jeszcze nie potrzebne Z tygodniową podmianą wody nie mam problemu, przy okazji podlewam wszystkie kwiatki w domu, tak że strata wody jest niewielka Docelowo planuję obsadę 10 rybek (jak na razie mam 26szt. 3-4cm) w ~160-170l wody netto. Przerobienie NH4 i NO2 nie będzie problemem, pozostaje likwidowanie NO3. Nie wiem ile wyprodukują tygodniowo NO3 te rybki ale pewnie na podmiankę 20%. Cały problem w tym SiO2... okrzemki miałem już raz i dziękuję, więcej ich nie chcę - w/g mnie najbardziej szpecą akwarium. Wolę zieloną łąkę na kamieniach. Dlatego też wyjściem jest użycie absorbera azotanów - co za tym idzie rzadszych podmian wody - mniej SiO2 w akwarium. Myślałem też nad używaniem MICROBE LIFT Phosphorate remover + jakiś odmulacz np. Microbe-lift substrate cleaner przy każdej podmianie wody? Zaznaczę też że kupiłem już 100ml Purigenu (2x50), czeka na mnie w drugim domu. Korzystając z okazji, Deccorativo, mógłbyś mi podesłać na pm lub tutaj instrukcje jak skonstruować filtr węglowy do podmian wody w akwarium - co i gdzie najlepiej kupić. Jakiś czas temu mi o nim wspominałeś. Chcę go zakupić aby nie używać chemii, ale nie wiem za bardzo jak ugryźć temat. dzięki.
-
Zapomniałem dodać TMBT. Prosiłbym tych którzy stosowali NGBC oraz TMBT aby poradzili, który z nich jest lepszy.
-
Chciałbym Was prosić o pomoc w wyborze absorbera azotanów dla mojego akwarium. Stoję przed wyborem bloku absorbera Purolite, NGBC lub Purigen. PUROLITE Na blok absorbera Purolite pod pokrywą nie mam miejsca w akwarium więc pozostaje umieszczenie go poza. Nie bardzo mi się podoba umieszczanie rzeczy "zrób to sam" - nie sprawdzonych - poza baniakiem z uwagi na zagrożenie zalaniem w przypadku awarii. Tak teoretycznie chcę zapytać - czy mogę umieścić blok absorbera na wylocie z kubła Eheim 2424 zamiast montować osobną pompę w akwarium? Druga sprawa to czy rzucony w kuble w woreczku z Purolite w ogóle nie zadziała czy będzie działał z mniejszą wydajnością? NGBC Opcja prostsza - wrzucam do kubła 1l NGBC do dolnego kosza. Tak że wychodzi: pierwszy koszt: warstwa gąbki, 1l NGBC. Drugi kosz - 1,5l ceramiki. Do klarowania wody stosowanie węgla aktywnego w w filtrze wew. co 2 miesiące. PURIGEN Najprostsza opcja - kupno 100ml Purigenu, wrzucić do kubła... i gra? + jak wyżej węgiel co 2 miesiące dla wyklarowania wody Co myślicie którą opcję najlepiej wybrać w moim przypadku? Moje akwarium: http://forum.klub-malawi.pl/180l-bykstera-t26116.html
-
Ogólnie na forum panuje styl "ciemnego klimatu", czarne tło, gruzowisko i ledwo świecący led na środek akwarium. Ja lubię jaśniejsze barwy, rośliny i dużo światła. Kwestia gustu Co do Maingano. Już zauważyłem że są o wiele aktywniejsze od Yellow'ek. Kopią w piachu na większą skalę, próbują przenosić 3mm żwir, choć jeszcze nie mieści się im do ust. Niedługo zabezpieczę rośliny mniejszymi kamieniami aby uniknąć wyrwania wszystkiego. Służą jako kosiarki glonów - w dwa dni ogoliły mi z glonów porządnie zarośnięte Cryptocoryne. Przypuszczam że również i do niej się dobiorą . Każdy glon, który wyrośnie na taką długość aby go odgryźć - znika . Yellow'ki bardziej interesują ślimaki niż glony, potrafią dobre kilka minut obserwować czy czasem nie wyjdzie i lekko go skubać - wiadomo mięsożercy. Dodatkowo planuję kilka nowych kryjówek, ewidentnie je uwielbiają.
-
Cześć! Po długim boju z parametrami wody w końcu mogę Wam przedstawić moje pierwsze akwarium. Akwarium Juwel RIO 180 - wymiary i litraż: 101x41x50 - tj. około 180l Filtracja: - wewnętrznych Juwel Bioflow 3.0 z wymienioną pompą na 1000l/h, z firmowym wypełnieniem gąbkowym, bez ceramiki. - Zewnętrzny Eheim 2424 z wypełnieniem firmowym - 1,5l Eheim substrat, 1,5l drobnej gąbki. Oświetlenie: - Juwel T5 - 2x45W + odbłyśniki asymetryczne Juwel. Czas świecenia: 8-13 - przerwa - 14-19 Ogrzewanie: - Juwel 200W (w filtrze wewnętrznym) Podłoże: - żwirek kwarcowy 0,2 - 0,5mm, żwirek kwarcowy 3mm pod roślinami + JBL KUGELN Flora: - Vallisneria neotropicalis, - Anubias barteri - Cryptocoryne willisii Fauna: 11x Labidochromis caerules "Yellow" (do redukcji 1x4) 11x Melanochromis cyaneorhabdos "Maingano" (do redukcji 1+4) 4x Mieczyk - do oddania (rybki startowe) Wybaczcie słabą jakość zdjęć ale obiektyw nie daje rady. A może to fotograf słaby
-
Zachęcam do zapoznania się bliższymi informacjami na temat tych roślin oraz sposobu uprawy. Porównaj ze swoimi warunkami w akwarium i znajdziesz przyczynę. Anubias - YouTube http://akwa-mania.mud.pl/rosliny/an%20barteri.html
-
Zrobiłem kolejne pomiary wody, tym razem kompleksowe na zakończenie. PH - 7,9 KH - 10 GH - 10 NH4 - 0 NO2 - 0 NO3 - 5 PO4 - 0 SiO2 - 0 !!! - jestem w szoku, nie dodawałem żadnej chemii (poza uzdatniaczem wody Sera aquatan) a SiO2 spadło do poziomu poniżej 0,1mg/l. Zapewne dzięki temu, z dnia na dzień widać, jak brązowy piasek stopniowo zmienia się na zielony trawnik: Po wpuszczeniu 4 malutkich 3cm rybek zaczynam mieć problem z odchodami. Tak wygląda piasek po 2 dniach od "odkurzania". Już myślę nad cyrkulatorem Jebao RW-4. Rybki mają przeogromny apetyt, przerwy w jedzeniu glonów robią chwilowe. Dosłownie pasą się cały dzień. Mieczyk wcina glony - YouTube Wygląda na to, że moja udręka się zakończyła (mam taką nadzieję ). Chciałbym podziękować wszystkim, którzy mi pomagali w trudnych chwilach. Szczególnie Deccorativo, bez twoich rad pewnie jeszcze miałbym stężenie NO2 poza skalą Będę regularnie odwiedzał forum, być może z czasem nabiorę wiedzę aby pomagać innym.
-
akwarium 100x40x50 - obsada Labidochromis
Bykster odpowiedział(a) na Bykster temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Mam pytanie. Czy nie będzie problemu jeżeli wpuszczę najpierw 10 yellow'ków a np. po miesiącu 10 sprengerae? W hodowli jest problem z dostępnością sprengerae, obecnie są yellowki. Na sprengerae trzeba będzie czekać około miesiąc. Czy może zaproponujecie inny gatunek za sprengerae aby pasowały do yellow?