Przyznaję, że powoli traciłem nadzieje ... ale mówiliście "czekać, czekać ..." no to czekalem i już w piątek (18.05) cos zaczelo sie krecic w moim dojrzewajacym akwa
18.05 :
NO2 - 15mg/l
NO3 - 30mg/l
pH - 8.0
a dziś tj. 21.05 :
NO2 - 0mg/l :) ... tescik czysty wyszedl
NO3 - 10-20mg/l ... lekkie zabarwienie
pH - 8.0
czy wyciagam dobre wnioski ze moge jechac po moje zarezerwowane pysie ?
Powoli zaczynam tracic cierpliwosc
Akwa zalane 27 kwietnia ... czyli 18 dni ... i caly czas
wysoki poziom NO2 (ponad 25mg/l - z testu) a NO3 okolo 10-20mg/l.
Jakieś propozycje ?
Profil aluminiowy podobny do takiego jak tutaj :
http://www.profmetkol.pl/str1i/96.php.
Generalnie który profil to zależy od twórcy ... co się komu podoba.
Ja wybrałem płaski 10cm, bez wzorków bo zakładałem możliwość oklejania.
Profil zwężony na całej długości żeby się pozbyć zewnętrznej krawędzi prostopadłej. Dzięki temu pokrywa nasunie się na akwa.
Docięte do wymaganych wymiarów.
Pokrywa 100x40.
Grubość profilu to około 2mm.
Całość spawana przez znajomego. Doszlifowana. Wycięte otwory na wtyczki i węże z kubełka.
Zamontowane wsporniki pod 2x18W.
Witam
Czy ktos z posiadaczy pokrywy ALU moze mi napisac czy one sa wewnetrznie jakos malowane, powlekane ?
Wiem ze na zewn jest czasami malowane a czasami okleina ...
zrobilem pokrywe ALU i nie wiem jak sie zachowa ALU w kontakcie z woda
czy trzeba ja malowac czy wystaczy z zewn okleic ?
Pewno ALU cos sie utlenia ale nie wiem jakie to ma znaczenie
Wiadomo ze kazdy juz chcialby miec te swoje ulubione pysie w wodzie ... ale jasne ze czekam.
Mam kilka swiderkow, dodaje nitriveca, wsypalem troche pokarmu zeby mialo co sie psuc
Jak tylko skoncze pokrywe odpale swiatlo.
Coś te moje akwa nie chce chyba dojrzeć ... cały czas mam mniej wiecej to samo ... ponad 25mg/l NO2 i ok. 20mg/l NO3 (tak mi wychodzi z kolorów po teście)
Cały czas dolewany Nitrivec Sery zgodnie z instrukcją
Filtracja działa 100%. Temp. 26.5 oC. pH 8.
Czy brak światła może mieć jakieś znaczenie ?
(pokrywa jeszcze nie skończona)
Czy są dostępne jakieś "komputerki akwarystyczne" przez które "przepływa woda" a one podają na wyświetlaczu np. pH, NO2, NO3, KH, GH ?
Wiem że są jakieś do sterownia oświetleniem, falowaniem (do morskich) ... ale jakos nie moge znalesc czegosc takiego do pomiaru parametrow wody.
Wiem ze sa sondy pH ... ale czy jest cos takiego "wszystko w jednym" ?
Dzieki
W takim razie sprawdze dopiero w poniedzialek co i jak
a przy okazji ...
w ciagu dnia z deszczownicy wylecialy dziwne biale platy ... takie slamazate ... nie wiecie co to moze byc ? .. najpierw zatkalo 2 otworki w deszczownicy a potem jakos przelecialo i deszczownica juz chodzi normalnie ... a te platy plywaja po akwa .. dziwne troche
Dziekuje bardzo za szczegolowe odpowiedzi
Mam nastepne pytanie :
Czy zmiany NO3 i NO2 w dojrzewajacym da sie zaobserwowac "codziennie" ... bo w sumie odcien rozowego/fioletowego baaardzo podobny ... czy sprawdza sie np. co 3 dni ... ?
Witam.
Od niedawna interesuje sie Malawi, kupilem akwa ok. 150 l i ...
Dekoracja to głównie otoczaki i kilka piaskowców.
Planowana obsada to Pseudotropheus saulosi (1/5, 2/8 ... sam nie wiem)
Narazie dostałem od siostrzeńca świderki ... mowił ze przydatne w "Malawi" (jakieś 10szt. łazi i kopie).
Zeby troche "zaśmiećić" wsypalem małą porcję płatków.
Nie chcę od siostrzenca wyciskac wkladu z filtra bo jakis czas temu walczyl z jakimis chorobami .. a innych nie mam dostepnych.
Filtracja to kubelek tetra700 i mechaniczny wewnetrzny chyba 800l/h.
W kubelku bioballe, ceramika fluvala (bio-coś) - wegla brak.
Akwa po 11 dniach od zalania i dodawaniu SERA - NITRIVEC oraz SERA - AQUTAN ma takie parametry :
NO2 = bardzo różowe - raczej poza skalę 25mg/l
NO3 = jasno różowe - chyba najbliżej to 10mg/l
PH = 8
Z tego co mi powiedziano w sklepie to twardość chyba nie najważniejsza - chyba ze się mylę.
I teraz pytanka :
1. Czy mam rozumieć ze się machina jeszcze nie rozkręciła ?
2. Czy podmiany (jak już się rozkręci i będą rybki) robi się kranówą czy wodą odstaną / ew. kranówą z aquatanem ?
3. Czy do dojrzewania potrzebna temp. 27oC ? (moze zaoszczedze na prądzie / filtry chodzą 100%)
4. Czy jak sie juz ustabilizuje to NO3 i NO2 ma byc zerowe ? .. czy NO3 lepiej zeby bylo ... czytalem pare artykułów i mam mętlik
5. Czy podczas dojrzewania na wlot do kubelka zalozyc gabke na koszyczek ? czy potem zostawic te gabke ?
6. pewnie jeszcze jakies bedzie ... to napisze