Skocz do zawartości

Andrzej Głuszyca

Użytkownik
  • Postów

    15566
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

10941

O Andrzej Głuszyca

  • Urodziny 27 Lipca

Informacje o profilu

  • Biografia
    Akwarystyką zajmuję się od 1977r
  • Lokalizacja
    dolny śląsk
  • Zainteresowania
    Fotografia i praca na radiu.
  • Zawód
    RDS W DUŻEJ FIRMIE
  • Moje akwarium
    Akwarium duże i dużo kolorowych ryb :)
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Imię
    Andrzej

Ostatnie wizyty

50453 wyświetleń profilu
  1. Nie ma jakiejś ściśle określonej zasady co do grubości warstwy piasku na dnie akwarium. Ktoś powie , że piasek jest siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych . Jest to prawdą i bardzo wspomaga media w filtrach. Ale i bez niego dobra filtracja sobie świetnie radzi. W tym przypadku chodzi mi o stronę praktyczną. Jest to między innymi przyczyna "pylenia" wody. Nawet nie sama grubość warstwy bo tak samo gruba warstwa ale innej gradacji sama w sobie by nie powodowała wspomnianego 'pylenia". Masz gradację 0.5 - 1.0 Wg mnie zbyt niska dolna wartość. My jak już to polecamy 0.8 - 1.2 Cyfrowo niby nie dużo . Ale mniejsze gradacje są podatne na pylenie. I jest to sprawdzona gradacja ( 0.8 - 1.2 ) . Pylenie może też być spowodowane np. żle ustawionymi albo zbyt silna cyrkulacje będzie podnosić piasek z gradacją 0.5. A tak naprawdę nie wiemy czy to jest 0.5 czy 0.4. poczekaj. Może się ustabilizuje. Jak nie to na zasys załóż irchę. Owiń zasys i powstanie pewnego rodzaju prefiltr. Koledzy tak robili i było to skuteczne. Może Andrzej @egon44 się wypowie bo z tego co pamiętam to tak robił i bardzo chwalił ten pomysł.
  2. Jaką masz gradacje piasku ? No i na oko to masz zbyt dużo piasku ale to już inna bajka nie związana z moim pytaniem.
  3. Przy takim litrażu zapomnij o Malawi. Szkoda ryb i Twoich nerwów. Ale z powodzeniem możesz zainteresować się biotopem Tanganika i w takim litrażu spokojnie możesz trzymać np. "muszlowce". To tylko sugestia a Ty zadecydujesz sam.
  4. Wojownik jak na Maingano przystało.
  5. Andrzej Głuszyca

    Okrzemki ?

    To przy dnie między piaskiem a szybą to okrzemki. Zostaw w spokoju. Albo same znikną , albo przejdą w inne glony . Można z nimi walczyć ale teraz obserwuj co będzie z nimi działo się dalej. Są tak naturalnym zjawiskiem jak to , że ryby pływają Możesz najwyżej przy podmianie zruszyć ten piasek palcami .Nie masz powodów do zmartwień.
  6. @Moonlightteraz się zorientowałem , że to link do tego samego tematu
  7. @Moonlight Poniżej masz link a w nim różne opinie. Opinie na przestrzeni lat mogły się zmienić w jedną lub w drugą stronę. Ale masz tam wiele fajnych zdjęć o które pytasz.
  8. A przy okazji ..grzałkę można położyć poziomo na dnie i ukryć za kamieniami o ile będzie potrzebna bo podejrzewam , że nie będzie. Ale to sam sprawdzisz. Gąbkę po prawej bym podniósł bo i tak z dna niczego nie zaciągnie a z krążącej wody.
  9. Możesz śmiało rozgarnąć ten "garb". Wydaje się , że masz grubą warstwę piachu. 1-2 cm w zupełności wystarczy. Z biegiem czasu piasku ubywa ale zawsze można dodać jak już=ż będzie zbyt mało.
  10. @Mariusz000 Poczytaj poniższy temat lub wpisz w "szukajkę" słowa " filtr kasetowy".
  11. Skoro nic się nie dzieje i parametry są dobre nie ma co kombinować.
  12. Dwa rodzaje różnych kamieni. Nie wygląda to dobrze. Proponuję zrobić aranż z tych co dołożyłeś.
  13. Żywieniowo jak Maingano..z lekką przewagą mięsa. Ale optycznie zależy na jaką odmianę trafisz. Ja osobiście bym wybrał Maingano chociaż są uznawana za agresywne i terytorialne. Miałem i mogę to tylko potwierdzić ale to też zależy od aranżacji . Jeżeli zapewnisz im wiele kryjówek to warto próbować. Ryba piękna i warta podjąć ryzyko.
  14. Mimo 400 litrów pojemności akwa ja bym zrobił jednak dwa gatunki . Dlaczego? Otóż masz akwa długości 110 cm a jak sam zapewne zaobserwujesz to ryby w akwarium pływają najczęściej wzdłuż dłuższych boków. Czym większa długość tym pyszczaki mogą bezpieczniej obierać sobie rewiry na długości akwa ( dna). Generalnie litraż masz ale brak powierzchni dna , które w sposób rozsądny ryby wykorzystają. Tak. W naturze żyją na styku skał i piasku. Nie podważam tego co napisał Wojtek bo uważam go za autorytet jeżeli chodzi o ryby z Jeziora Malawi. Ale nawet w akwa wysokości 80 cm trudno mówić , że ryby zachowują podział na toń , dno czy środkową strefę. Może typowe przydenne tak. Ale cała reszta pływa jak i gdzie się da ( pyszczaki ). Nie patrz na to do końca z uwagą. Da się. Nie rób podziałów karmy sypiąc do podajnika bo przecież ryby i tak zjedzą to co wpadnie im do pyska. Wsyp np. po małym całym opakowaniu i tyle. Ja tak robiłem , że sypałem do puszki np. 3-4 pokarmy dla mięsożerców i roślinożerców, wymieszałem i podawałem . Tak naprawdę to ten podział na mięso czy roślinożerców jest ze względu na budowę przewodu pokarmowego i dlatego nie poleca się karmić typowych np. roślinożerców ciągle pokarmem mięsnym. jeżeli w jednym pokarmie czy drugim będzie trochę mięsa czy " roślin" nic się nie stanie. Maingano i saulosi to wg mnie dobra kombinacja. Z tym , że saulosi to ryba stadna i zwiększyłbym docelowo ilość samic.
  15. Przyda się. Weź tylko tę syntetyczną (JBL) bo taka nie |"pyli". Zawsze się przyda.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.