Skocz do zawartości

Andrzej Głuszyca

Użytkownik
  • Postów

    15595
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

10983

O Andrzej Głuszyca

  • Urodziny 27 Lipca

Informacje o profilu

  • Biografia
    Akwarystyką zajmuję się od 1977r
  • Lokalizacja
    dolny śląsk
  • Zainteresowania
    Fotografia i praca na radiu.
  • Zawód
    RDS W DUŻEJ FIRMIE
  • Moje akwarium
    Akwarium duże i dużo kolorowych ryb :)
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Imię
    Andrzej

Ostatnie wizyty

51788 wyświetleń profilu
  1. Ten pomarańczowy kamień odporny na porastanie.
  2. Poniżej masz ofertę klubowego partnera polecanego przez KM: https://tan-mal.pl/oferta-ryb/
  3. Wrzuć ich zdjęcie to będzie łatwiej ocenić po ich wyglądzie. Ty może nie widzisz jak one żerują a one mają się dobrze albo jest jak mówisz. Napisz też na wszelki wypadek jak i czym je żywisz. Postaraj się jednak najpierw wrzucić zdjęcie.
  4. I bardzo dobrze. Ale załóż nowy temat dotyczący obsady w dziale OBSADY. Tutaj tylko przedstawiamy siebie i swoje akwarium.
  5. Witku..z przodu jest " i" jak Irena a nie "L" jak Ludwik. Od kilku lat jest to Chindongo.... Gdzieś na naszych stronach jest link z aktualnym nazewnictwem.
  6. Super i robi wrażenie. A dlaczego zdecydowałeś w zaznaczonym przypadku na ryby nie będące z jeziora Malawi?
  7. Przy tak małym akwarium grzałka najprawdopodobniej będzie zbędna. Zanim zaczniesz kombinować z matą izolacyjną , wyjmij grzałkę i obserwuj temperaturę. Wystarczającym źródłem w Twoim zbiorniku jest AT2000. Wielu z nas nie używa grzałek i jest OK. Jeżeli spadnie temp. do 23 stopni to wcale bym się tym nie martwił. Skoki temperatury w jeziorze również są ( noc-dzień) i wszystko jest ok. Po prostu wyjmij grzałkę i obserwuj. A jeszcze się okaże , że w okresie letnim mimo, że bez grzałki to będziesz musiał schładzać wodę.
  8. Były przypadki tutaj na forum , że żywice zbyt ciasno ułożone w skarpecie czy pończosze były bardzo mało skuteczne . Ułożone w filtrze kubełkowym. Dopiero ktoś wpadł na pomysł aby żywicę układać w taki sposób aby jej grubość w skarpecie miała mniej więcej grubość 1 cm i tak była zabezpieczona aby nie zrolowała się skarpeta powodując zbrylenie. I tak właśnie działało. Jak pisze @triamond muszą być maksymalnie " rozpłaszczone".
  9. Jedne są z włókien syntetycznych a drugie z naturalnych . Syntetyczne nie 'pylą". Tak samo jest z watą akwarystyczną. Dlatego zawsze stosowałem watę JBL bo jest w 100% syntetyczna. Inna często "pyliła".
  10. Nie chcesz spróbować podnieść sodą?
  11. Cały czas prowadzenia akwarium z Malawi miałem bardzo podobnie a akwarium prawie ten sam litraż . W kranie NO3 miałem 5. W akwa po ustabilizowaniu się parametrów miałem cały czas 20. Jak stosowałem purolite to spadało do 10. Nie masz czym się przejmować. Jak wzrośnie 40-50 wtedy zbijaj. Teraz nie ma sensu.
  12. Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości ale i z tym można sobie poradzić.
  13. Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia). To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały. Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały. Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca @przemek wieczorek. Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super.
  14. Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe? Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu. Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy. Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  15. Nie ma jakiejś ściśle określonej zasady co do grubości warstwy piasku na dnie akwarium. Ktoś powie , że piasek jest siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych . Jest to prawdą i bardzo wspomaga media w filtrach. Ale i bez niego dobra filtracja sobie świetnie radzi. W tym przypadku chodzi mi o stronę praktyczną. Jest to między innymi przyczyna "pylenia" wody. Nawet nie sama grubość warstwy bo tak samo gruba warstwa ale innej gradacji sama w sobie by nie powodowała wspomnianego 'pylenia". Masz gradację 0.5 - 1.0 Wg mnie zbyt niska dolna wartość. My jak już to polecamy 0.8 - 1.2 Cyfrowo niby nie dużo . Ale mniejsze gradacje są podatne na pylenie. I jest to sprawdzona gradacja ( 0.8 - 1.2 ) . Pylenie może też być spowodowane np. żle ustawionymi albo zbyt silna cyrkulacje będzie podnosić piasek z gradacją 0.5. A tak naprawdę nie wiemy czy to jest 0.5 czy 0.4. poczekaj. Może się ustabilizuje. Jak nie to na zasys załóż irchę. Owiń zasys i powstanie pewnego rodzaju prefiltr. Koledzy tak robili i było to skuteczne. Może Andrzej @egon44 się wypowie bo z tego co pamiętam to tak robił i bardzo chwalił ten pomysł.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.