Skocz do zawartości

Renton

Użytkownik
  • Postów

    347
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Renton

  1. Ehhh. Chyba ostatni raz coś napisałem na forum ok 5 lat temu. Taki lajf :-). przeszedłem przez kilka tematów, ale nie znalazłem tego czego szukam. Gdzie znajdę jakieś info na temat budowy narurowca. Kiedyś niemalże wszyscy montowali pompę za mechaniką, teraz widzę inne rozwiązania. Dodatkowo widziałem propozycję umieszczenia chemii przed biologiem. Dzieje się i chciałbym poczytać co teraz wyprawiacie z narurowcami :-). 

  2. Cóż postanowione i niemalże zrobione. Zastawiam się teraz w jakim układzie dać denitrate i purigen. Mogę w pierwszy korpius O1 da denitrate i spokojnie dodatkowym zaworem na bypassie regulować ciśnienie w korpusie O2 z purigenem... lub odwrotnie. Co powiecie?

    W uproszczeniu ta cześć układu wygląda tak:


    ____________O2__

    __________|_____|

    __________x_____|

    ___x__O1__|__x__|____


    x - zawór

    O1 - korpus z denitrate

    O2 - korpus z purigenem

  3. Nie utylizacja tylko utylitaryzm - to zgoła co innego :P .


    Baniak niestety jest przerybiony choć rzeczywiście nie jest to może trafne określenie bo może w sztukach nie jest dużo, ale biorąc pod uwagę wymiary akwarium to trochę zbyt mało na 3 samce maingano, 1 samca flavusa, 2 samce saulosi i 3 samce acei. Taki misz masz powstał po tym jak z dwóch mniejszych akwarium przeniosłem się na jedno duże. Nie ma walk i nieustannego ścigania się po zbiorniku - oprócz dwóch samców maingano i acei, które tego nie potrzebują reszta ma swoje spokojne rewiry. Dodam też, że ze względu na wysokość akwarium odłowienie czegokolwiek wiązałoby się ze spora akcją.


    Przechodząc jednak do tematu parametrów i filtracji. Mam narurowca (popma grundfos), dwa korpusy ze sznurkiem przed pompą, dwa z korpusy z ceramiką Matrix Seachem (ok 2l). W narurowcu mam też dwa korpusy z ciekawym rozwiązaniem połączenia zaworów i zakrzywień gdzie dzisiaj do jednego wsadzę purigen (poprzedniego nie udało mi się reaktywować i tak funkcjonowałem przez ostatnie 3 miesiące), a do drugiego denitrate Seachem (0,5l).


    Używałem testów JBL. Dzisjeszy pomiar pokazuje 50, ale minus jest taki, że test stracił ważność dwa miesiące temu więc wynik może być niedokładny. Niemniej jednak zbliżony do wcześniejszych pomiarów, które zwykle wynosiły 40.

    Taka sytuacja.

  4. Jestem właścicielem przerybionego jak na moje oko zbiornika. W baniaku o wymiarach 120x85x70 pływa ponad 30 ryb. Jeżeli chodzi o utrzymanie znośnego poziomu NO3 to oczywiście podmieniam wodę, a nie tak dawno skończył mi się purigen. Dodatkowo zamierzałem zrobić mocną redukcję obsady. Ostatnio także poczytałem też o biopolimerach i zadałem sobie kilka pytań:

    1. Podejście utylitarystyczne: W jakie warunki trafią ryby, które oddam do sklepu / hurtowni? Do akwariów o wymiarach 45x25x30? Lepiej im będzie?

    2. Podejście ekonomiczne: Po co inwestować w pieniądze w coś co tylko na jakiś czas rozwiązuje problem i jednak kosztuje $.


    Może łatwiej by było hodować mniej ryb?


    Odpowiadając sobie na te pytania. Nie nie będę redukował obsady, a dopóki dopóty będzie taka obfita będę stosował "purigeny", a gdy dobiegnie jej naturalny kres ograniczę liczbę ryb do minimum. Taki plan :P

  5. Cześć,

    Rok temu budowałem filtr narurowy. Kupiłem wszystkie części, ale w trakcie składania okazało się, że mam jeden zawór ponad stan. Nie wiedziałem po co kupiłem jeden więcej, ale sprzęt udało się ładnie złożyć i wszytko działa do dziś... oprócz jednego korpusu przed którym miałem zamontować własnie ten zaworek, ale o tym zapomniałem.

    Mam zamiar przebudować wadliwą konstrukcję i mam prośbę o pomoc w zaprojektowaniu nowego układu.

    Poniżej podsyłam link do zdjęcia i rozkminy na temat możliwych rozwiązań.


    https://drive.google.com/file/d/0B06sAL1eI1cHbDR1V0F3TlBTOGM/view?usp=sharing

    post-13519-14695724192009_thumb.jpg

  6. Niebawem będę przebudowywał swojego narurowca - przebudowa będzie wiązała się z klejeniem. Czy koś już to robił na działającym akwarium? Ja będę opróżniał baniak bo czeka mnie ostra redukcja obsady i mam pytanie po jakim czasie od klejenia można uruchomić układ i wpuścić ryby?


    PS: pytania na boku - o co chodzi z ikoną zrzut.pl która pojawia się pod każdym moim postem?

  7. Siema,

    Jak wszyscy wiemy optymalne ustawienie wlotów/wylotów filtracji w nowym akwarium czasami może trwać bardzo długo. Często wiele kłopotów sprawia instalacja narurowa, która klejona jest na sztywno i nie posiada elastycznych końcówek jak filtry kupione w sklepie.


    Dlatego być może komuś przyda się poniższy patent na regulowany wylot wody z filtra do akwarium.


    nyYg.jpg


    Pozdr.

    • Dziękuję 1
  8. Dzięki za pomoc. Chyba zrobię podejście do RGB. Mam tylko jeszcze jedno pytanie dot. instalacji. Czy mogę podłączyć taki układ Zasilacz LED - Moduły LED białe - Sterownik RGB - Diody RGB? Czy do diod RGB dać osobny zasilacz, za nim sterownik i dopiero diody?

  9. Mam wielką gorącą prośbę o sugestie odnośnie kolorów diod.

    Aktualnie moje akwarium oświetlane jest trzema modułami LED z diodami Samsung 5630 (po 4 diody w każdym module). Oświetlany jest tylko środek akwarium (jak na zdj. poniżej) i taki efekt chciałbym pozostawić, ale... Nie podoba mi się jakość tego światła. Ryby "tracą kolor". Chciałbym wstawić w to miejsce moduły Cree i teraz pytanie jakie kolory? Biały, czerwony i niebieski? Wystarczy? Czy któregoś powinno być więcej, któregoś mniej?


    BQGg.jpg

  10. Różnie bywa. Ciekawy jestem czy akurat ten gatunek tropheosa będzie taki jak w specyfikacji red top bo to co u mnie pływa jest red, ale nie red top - młode są takiej masci jak red red-y. Nigdzie też nie znalazłem foty dorosłego osobnika.

    Tylko raz miałem jednego świra samca membe deep - uwielbiał zabijać nawet gdy obsada była książkowo optymalna. A co do maingano to zgadzam się ze stan-em - ryba zaczepna, ale nie agresywna.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.